Eşref Apak kimdir, kaç yaşında? Eşref Apak'ın biyografisi

Eşref Apak kimdir, kaç yaşında Eşref Apakın biyografisi

Tokyo 2020’de milli sporcularımız tarih yazmaya devam ediyor. 2004 Atina’da gümüş kazanan, 5 kez olimpiyata katılan ilk isim olan Eşref Apak 17 yıl sonra tekrar finale yükseldi. Çekiç atma seçmesinde A Grubu’nda yarışan Eşref Apak, ikinci hakkındaki 76.76’lık atışla grubunda 4., genel sıralamada da 8. olarak adını finale yazıldı. Peki, Eşref Apak kimdir, kaç yaşında? Eşref Apak'ın biyografisi

Haberin Devamı

Eşref Apak 3 Ocak 1983 tarihinde dünyaya geldi. 

2004 yılında Atina'da yapılan Olimpiyatlar'ı dördüncü olarak tamamlayan Apak, üçüncü olan Macar atlet Adrian Annus'un dopingli çıkması ile bronz madalya alma hakkını kazandı. Apak böylece Türkiye'nin, Ruhi Sarıalp'in 1948'de aldığı bronz madalyadan 50 yılı aşkın süre sonra çıkardığı ilk olimpiyat madalyalı atleti oldu.

2005 yılında İspanya'nın Almería kentinde yapılan Akdeniz Oyunları'na katıldı ve 77,88 metre atarak altın madalya kazandı.

Üst düzey bir turnuvada iyi bir derece elde etmek için gerekli olan 80 metre üstü atma başarısına ulaştığı takdirde çok daha başarılı sonuçlar elde edeceğini iddia eden Apak, 4 Haziran 2005'te Cezmi Or anısına yapılan müsabakalarda 81,45 m. atarak hem kendisini en iyi derecesini elde etti, hem de Türkiye rekoru kırdı.

Apak doping kontrolleri sonucu Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Ağustos 2013'te iki yıl spordan men edildi.

Haberle ilgili daha fazlası: