Esenyurt’un Beyaz Gölge’si

Esenyurt’un Beyaz Gölge’si

Eski milli hokeyci Ercan Tekin, beden eğitimi öğretmeni olarak atandığı Esenyurt’ta kurduğu hokey takımıyla çocukların kaderini değiştiriyor. ‘Okumaz’ denilen birçok öğrencisini milli takım seviyesine çıkaran Ercan öğretmen, 80’li yılların efsane dizisi ‘Beyaz Gölge’yi akıllara getirdi.

Haberin Devamı

İSTANBUL’un Esenyurt ilçesindeki gençler, Türkiye’de pek popüler olmayan hokey sporunda başarıdan başarıya koşuyor. Kendisi de eski milli hokeyci olan beden eğitimi öğretmeni Ercan Tekin’in 2014 yılında kurduğu Esenyurt Hokey Gençlik ve Spor Kulübü’nün 60 sporcusundan 9’u milli forma giyiyor. Kulübün A takımı gelecek sezon Türkiye Hokey Federasyonu Erkekler Salon Süper Ligi’nde mücadele edecek. İlk 2’ye girerlerse Şampiyonlar Ligi için Avrupa’nın kapısı açılacak.

HEM SPONSORU HEM DE ANTRENÖRÜ

Ercan Tekin’in hayatı hokey üzerine kuruluydu. Kalecisi olduğu Türkiye Hokey Milli Takımı’nın formasını giydiği sıralarda Gazi Üniversitesi’ni bitirdi, beden eğitimi öğretmeni oldu. Esenyurt’taki Yusuf Özvatan Ortaokulu’na atandı. Esenyurt’un her biri başka bir coğrafyadan gelmiş gençlerinden takım kurdu. Okullar arası dereceler alınca hedef daha da büyüdü. Öğretmen Ercan Tekin’in hem antrenörü hem sponsoru hem masörü olduğu Esenyurt Hokey Gençlik ve Spor Kulübü de 2014 yılında böylece kurulmuş oldu.

Haberin Devamı

GECE GÜNDÜZ HEP ÇOCUKLARLA

Milli Takıma da antrenörlük yapan Ercan öğretmenin iyi bir sporcu, iyi bir birey olmaları için gecesini gündüzünü birlikte geçirdiği öğrencilerinden 9’u bugün Türkiye Hokey Milli Takımı’nda mücadele ediyor. Esenyurt Hokey Gençlik ve Spor Kulübü ise Türkiye’nin en iyi 10 takımı arasında yer alıyor. Ercan öğretmenin izinden giden 4 öğrencisi şu an beden eğitimi yüksek okuluna, dördü ise spor liselerine gidiyor. Hepsinin hayali de öğretmen olmak.

BİZİM TAKIM BİR TÜRKİYE KARMASI

Ercan Tekin takımı için şunları söyledi: “Onların sadece öğretmenleri değil arkadaşı da oldum. Okumaz denilen çocukların nasıl birer pırlanta olduğunu gördük. Takımımda Trabzonlu da var, Diyarbakırlı da tam bir Türkiye karması gibi. Hepsiyle gurur duyuyorum.”

Esenyurt’un Beyaz Gölge’si

BEYAZ GÖLGE

Dizide eski bir NBA oyuncusu olan Ken Reeves, çoğunlukla siyahi gençlerin okuduğu lisenin basketbol koçu olur. Öğrencilerini sokaktan ve suçtan uzak tutmak için basketbola yönlendiren koç Reeves, okul dışında da her daim onların yanındadır, tıpkı bir ‘Beyaz Gölge’ gibi... Türkiye’de de yayınlanan dizi, 80’lerde basketbolun sevilmesine büyük katkı sağladı.

Haberle ilgili daha fazlası: