Ergin Ataman: 'İyi bir kadromuz var. Kendimize güveniyoruz...'

Güncelleme Tarihi:

Ergin Ataman: İyi bir kadromuz var. Kendimize güveniyoruz...
Oluşturulma Tarihi: Haziran 30, 2022 12:52

A Milli Erkek Basketbol Takımı, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ilk tur son maçında 3 Temmuz Pazar günü Büyük Britanya ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Haberin Devamı

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen medya gününde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hazırlıklara yaz başından beri devam ettiklerini söyleyen Ataman, "Son iki haftadır tam kadro çalışıyoruz. Play-off finalinde mücadele eden oyuncularımız ve benim de katılmamla beraber, teknik ve taktik hazırlıklarımızın da sonuna doğru yaklaştık. Grupta Yunanistan ile daha önce oynanan iki maçı kaybetmişiz. İngiltere ile İstanbul’da oynanan maçta kazandık. Grupta Beyaz Rusya’nın devre dışı kalması ile beraber aslında her gruptan 3 takım bir üst gruba çıkıyor. Ağustos ayında başlayacak esas son, çaprazdan gelecek Sırbistan, Letonya ve büyük ihtimalle Belçika ile eşleşecek olan bir grup var. İngiltere maçı büyük önem taşıyor. Çünkü bu gruptan puanları taşıyarak çıkacağız. Yunanistan’a karşı iki mağlubiyet olduğu için orada ciddi dezavantajımız var. İngiltere daha önce Yunanistan’ı, İngiltere’de yendiği için İngiltere de 1 galibiyetle çıkıyor. Biz de İstanbul’da İngiltere’yi yendiğimiz için biz de 1 galibiyetleyiz. İngiltere’yi orada yenip, iki galibiyetle bir üst tura çıkmak Dünya Kupası’na katılım için son derece önemli olacak. Sonuçta ülke basketbollarına baktığınız zaman İngiltere basketbolu ile Türk basketbolu arasında çok ciddi farklar var. Ama şunu biliyoruz ki bu tip milli maçlarda bu tarz ülkelerin takımların özellikle kendi sahalarında çok baskılı, etkili oyunlar oynayabiliyorlar. Onun için çok dikkatli olmamız gerekecek. İyi bir kadromuz var. Kendimize güveniyoruz. İngiltere maçından galibiyetle dönüp ilk bölümü tamamlayacağız. Ondan sonra 1 Ağustos’tan itibaren hem Dünya Kupası elemelerinin esas önemli kısmına geçeceğiz. 26-28 Ağustos’ta çaprazdan gelecek iki takımla oynayacağız. Hemen esas hedefimiz olan, daha önce kendimize madalya ve şampiyonluk hedefi koyduğumuz Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Bunun da hazırlıkları tam kadro olarak 1 Ağustos’tan itibaren devam edecek. Kadroyu en son dün 16 kişiye indirdik. 16 kişi İngiltere’ye gideceğiz. Ufak tefek sakatlığı olan oyuncularımız var. Berk’in bir sakatlığı var. Muhsin’in burnu kırıldı antrenmanda. Orada nihai kadroyu tespit edeceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

Ergin Ataman: İyi bir kadromuz var. Kendimize güveniyoruz...

Haberin Devamı

Hidayet Türkoğlu: “Herkes milli formanın ne kadar anlamlı olduğunun bilincinde”

A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın medya gününde Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Milli takımların her anlamda çok özel olduğunu belirten Türkoğlu, “Heyecanlı bir yaz bizi bekliyor. 3 Temmuz’da oynayacağımız Büyük Britanya maçı olsun, sonra ağustostaki maçlar olsun, önemli. Ülke olarak en heyecan duyacağımız eylül ayında başlayacak olan Avrupa şampiyonası için hazırlıklara ekip olarak başladık, Ergin hoca yönetiminde. Gerek NBA’den buraya dahil olan, gerekse Avrupa'da temsil eden, ülkemizde temsil edenler olsun, bütün arkadaşların milli takıma sahip çıkmaları bizi gururlu hissettirdi. Biz yönetim olarak her zaman ekibimizin arkasında duran ve onları her fırsatta destekleyen, en iyi imkanları sunan yönetim olduk. Burada elde edilecek başarı ülkenin hem geçtiği süreçlerden moral motivasyon anlamında, hem de elde edilecek başarının Türk basketbolunun Avrupa'da yükselişi anlamına da değer katacaktır. Ekibimize şimdiden başarılar dilemek istiyoruz. İnşallah ülkeyi gururlandırılacak başarılar elde edilir” dedi.

Herkes için yeni bir başlangıç olduğunu ifade eden Başkan Türkoğlu, “Daha önce A Milli Takım’da görev yapmış Ufuk Sarıca ve Orhun Ene’ye buradan tekrar teşekkür etmek isteriz. Onlar da milli takım anlamında daha iyi yerlere gelmesi için çalışan hocalarımız. Yeni bir süreci Ergin Ataman ile başlatıyoruz. Ergin hocamız son 2 yılda basketbolda kulüpler anlamında Türkiye’ye çok büyük başarılar katan ve kendisi geliştiren insan. Onun liderliğinde kurulan bir ekip. Oyuncu kalitemiz gerek ülkemizi Amerika’da temsil eden 4 arkadaşımız, gerek Euroleague’de oynayan arkadaşlarımız ve Süper Lig’de fırsat buldukça iyi performans gösteren arkadaşlarımız var. Güzel bir kadro kuruldu. Bu bizim şu anki hazırlığımız açısından çok önem sarf ediyor. Gelecek açısından genç arkadaşları görünce milli takımın emin ellerde olduğunu söyleyebiliriz. Biz onlara en iyi imkanları sunup, en iyi yerde antrenman yapmalarını ve sadece basketbola konsantre olup sahaya çıktıklarında o formanın anlamını, değerini ülke olarak neler katacağını bilmeleri önemli. Gerisi zaten hepsi yaptığı işi en iyi şekilde yapan profesyonel arkadaşlar. İnşallah bu süreci güzel bir şekilde yakından takip ederiz” diye konuştu.

Her fırsatta antrenmanları takip ettiğini de aktaran Hidayet Türkoğlu, “Arkadaşlar artık hangi formayı giydiklerinin bilincinde. O yüzden hepsi de inanın buraya isteyerek geliyorlar. Bunu gerek antrenmanlarda gösterdikleri olumlu atmosfer olsun, beraber geçirdikleri zamanda da görüyoruz. Sezon içerisinde çok birlikte antrenman yapma fırsatı olmuyor ama bu yaz sürecini iyi değerlendireceklerdir. Herkes milli formanın ne kadar anlamlı olduğunun bilincinde. Bu düşünceyle herkes sahaya çıkıyor. Gerekse pazar günkü maç olsun, sonraki maçlarda da aynı düşüncede olacaklar. Birbirini seven sayan ekibimiz var. Umuyorum ülkemizi gururlandıracak sonuçlar elde edecekler” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Ergin Ataman: İyi bir kadromuz var. Kendimize güveniyoruz...

Melih Mahmutoğlu: "Avantajlı gitmek için İngiltere maçı çok önemli"

A Milli Erkek Basketbol Takımı Kaptanı Melih Mahmutoğlu, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen medya gününde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Uzun zaman tam kadro oynayamadıklarını söyleyen Mahmutoğlu, "Şimdi tam kadro buluştuk. NBA’deki oyuncularımız da geldi. Gerçekten çok ciddi ve iyi bir kadro olduğumuzu düşünüyorum. Başarılı olacağımıza da inanıyorum. Yakın zamanda önümüzde İngiltere maçı var. Onun için çalışmalarımız sürüyor. Keyifli ve verimli geçiyor. Milli forma altında olduğumuz için mutluyuz. Ondan sonra bir aramız var. Daha sonra Avrupa Şampiyonası için hazırlık yapacağız. Bu aralarda Dünya Kupası elemesi maçları da olacak. Özellikle İngiltere maçı bizim için çok değerli bir maç. Kazanmak istiyoruz ki diğer gruba galibiyet taşıyalım. Diğer grup zorlu olacaktır. Sırbistan, Belçika gibi kaliteli takımlar. Oraya daha avantajlı gitmek için İngiltere maçı çok ciddi ve önemli. İnşallah İngiltere maçını alırız. Ondan sonra dinlenme sürecimiz var. 1 Ağustos’ta Avrupa Şampiyonası ve diğer Dünya Kupası elemeleri için 2 maç oynayacağız. İnşallah istediğimiz gibi geçer her şey. İyi ve güçlü bir kadroyuz. Larkin de geldi. Gerçekten iyi durumdayız. İnşallah bu yaz dönemini en iyi şekilde geçiririz" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

A Milli Takım'ın 16 kişilik maç kadrosu...