GerieSpor Eğitim sektörü sessiz kalmadı Espor dersleri başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitim sektörü sessiz kalmadı Espor dersleri başladı

Eğitim sektörü sessiz kalmadı Espor dersleri başladı

Elektronik sporların son yıllarda adım adım yükselerek yüzlerce milyon dolarlık bir endüstri haline gelmesi, ülkemizde gençlerin vermiş olduğu önem ile yeni alanların açılmasını sağlıyor. Dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden espor, akademik yaşamda da karşılık bulmaya devam ediyor.

Tüm dünyayı günden güne daha fazla etkisi altına alan espor rüzgarı, akademik yaşamda da karşılık bulmaya devam ediyor... Son olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) lisans düzeyinde eğitim gören öğrencileri 2018-2019 Akademik Yılı’nda espor derslerini seçerek eğitim alabiliyor.

Espor ekosistemine yaptığı katkılara devam eden BAU, “Eğitim ve Esporun Entegrasyonu” başlığıyla yola çıktığından bugüne birçok farklı çalışmaya imza attı. RIOT Games ile yapılan iş birliğinin ardından espor ekosisteminde de kariyer hedefi olan öğrenciler için espor bursu uygulamasını başlatan BAU, 2017-2018 Bahar döneminde RIOT Games ile “Oyun Sektörü ve Espor” dersini açarak dünya da bir ilki gerçekleştirmişti.

2018-2019 Bahar döneminde Bahçeşehir Supermassive takımı işbirliği ile “Esporda Özel Konular” başlığında espor takımlarının yönetimsel süreçlerinin ele alınacağı seçmeli ders açıldı. Bahçeşehir Supermassive Genel Menajeri Ulaş Gülkirpik tarafından verilen ders kapsamında, espor’da takım operasyonları, marka yönetimi, sponsor iletişimi, insan kaynakları yönetimi, topluluk ilişkileri gibi birçok konu ele alınacak. Her hafta farklı bir konu işlenirken dersleri de alanında tecrübeli sektör profesyonelleri verecek. Mayıs ayına kadar her hafta Salı günü 3 saatlik dersler BAU Beşiktaş Güney Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Bahçeşehir Supermassive ile Ortak Eğitim İçeriği

Bahçeşehir Supermassive Genel Menajeri Ulaş Gülkirpik konuyla ilgili olarak; "Dersimiz hem öğrenciler hem benim için çok verimli, öğretici olacağına inancım tam. Öğrencilerimizle birlikte kendimizi oyun sektörünün onlarca parçasının yerine koyuyor ve en önemli gördüğümüz konularda sektörün dinamiklerini incelemeye çalışıyoruz. Sektörün elimizden geldiği kadar fazla paydaşı ve işleyişi hakkında tartışıyor, konunun uzmanı konuklarımızdan da faydalanarak öğrencilerimizin birincil elden iş farkındalığına ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ezberden uzak, doğru cevaplardan ziyade doğru sorulara odaklanan ve öğrencinin aktif ders katılımını destekleyen bir yaklaşım ile dersimizi organize ediyoruz. Sektörümüzün BAU öğrencileri gibi sorgulayan, irdeleyen ve farklı bakış açılarını değerlendirebilen insanlara çok ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

Gençliğin fenomeni olan espor konusunda da öncü olmayı hedeflediklerini belirten BAU Espor Koordinatörü Seçkin Topaloğlu, “Esporun eğitimi için bugün hala farkı metotlar deneniyor olsa da Türkiye’de ve dünya da üniversitelere bu konu da rehberlik ediyor olmanın ve espor ekosisteminin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı noktasında bir yüksek öğretim kurumu olarak üzerimize düşen görevi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Bahçeşehir Supermassive gibi Türkiye’deki en büyük espor markalarından biriyle eğitim içeriği üretiyor olmak, hem gençlerimize yol gösterici olması hem de gelişmekte olan bu alanın sorunlarına çözümler üretiyor olması sebebiyle çok değerli. Bu derslerin sayısını arttırmak ve yakın gelecekte sertifika programları gibi farklı eğitim formatlarının da dahil edilmesiyle eğitim ve esporun entegrasyonu çalışmalarımızı tamamlayıp, sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak en büyük hedefimiz” şeklinde konuştu.

False