Doğuş ve Sinan'dan ortak görüş: 'Ankara’daki seyirci desteği önemli'

Doğuş ve Sinandan ortak görüş: Ankara’daki seyirci desteği önemli

Çin’de düzenlenecek olan 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası’na katılmak için düzenlenen eleme maçlarının beşinci penceresi öncesinde, A Milli Basketbol Takımı oyuncularından Doğuş Balbay ve Sinan Güler, Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun (FIBA) resmi internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

Ankara’daki seyirci desteğinin kendileri için önemli olduğunu belirten Doğuş ve Sinan, İspanya ve Karadağ maçlarını kazanarak Dünya Kupası hedeflerine ulaşmak istediklerini belirtti.

2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası Elemeleri’nin beşinci penceresinde 29 Kasım’da Ankara’da İspanya, 2 Aralık’ta deplasmanda Karadağ ile karşılaşacak olan Milli Takım’da Doğuş Balbay, Ankara’da oynayacakları İspanya maçında seyirci desteğinin çok önemli olduğunu belirterek, “Ankara seyircisi bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyor. Elemelerde evimizde oynadığımız her maça gelerek bizi desteklediler. Onların bu desteği bizim için enerji ve motivasyon kaynağı oluyor. Maç öncesinde dolu bir salon önünde oynayacağımızı bilmek bizi ekstra motive ediyor ve maça daha hazır bir şekilde geliyoruz. Dolayısıyla onların desteği bizim için çok önemli. 2019 Dünya Kupası’na katılmayı çok istiyoruz.” dedi.

Eleme maçları dolayısıyla her ülke takımlarının farklı kadrolarla maçlara çıkmasının oyuncu havuzunu geliştirdiğini ve milli takımlar için olumlu olduğunu söyleyen Balbay, “Bu birçok oyuncu için belki de avantaj. Basketbol için de uzun dönemde avantaj olacağını düşünüyorum. Aday kadroya birçok oyuncu davet ediliyor. Her pencerede farklı oyuncular oynama şansı buluyor. Biz de farklı kadrolarla çıkıyoruz. Ben bunun Türk basketbolu için iyi olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde her oyuncu tecrübe kazanıyor. Milli takım kampına ve maçlara katılıp, buradaki atmosferi görüyorlar. Bunlar tecrübe edinmek açısından önemli şeyler. Bizim jenerasyon olarak da bir geçiş sürecimiz oldu kadromuzda. Genç arkadaşlarımızın da takıma katılmasıyla yaş ortalamamız da düştü. Değişik kadrolarının olmasının birçok oyuncuya avantaj sağladığını ve uzun dönemde basketbolun yararına olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Milli takımda oynamanın önemine de değinen tecrübeli oyuncu, “Milli Takım en üst seviye. Milli formayı giymek ve bu takımda yer almak çok özel ve güzel bir duygu. Bizler sahadayken tüm Türk halkını temsil ediyoruz. Bu büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda gurur verici. O yüzden davet edildiğimizdde biz milli takıma mutlu bir şekilde geliyoruz. Burada önemli olan milli forma altındaki başarımızı sürdürmek. Takım olarak hedefimiz bu” açıklamasını yaptı.

FIBA Basketbol Dünya Kupası 2019 Elemeleri’nde ilk kez forma giyecek Sinan Güler ise, “Milli takım forması giyme fırsatını bulmak çok önemli bir şans. Milli takımın benim kariyerime kattıklarını düşündüğüm noktada, tekrardan milli takımın bir parçası olmak heyecan verici. Umuyorum hedefimiz olan Dünya Kupası’na katılma yolunda önemli olan bu maçlardan iyi sonuçlarla ayrılırız” dedi.

Haberin Devamı

Milli takımın bu zamana kadar elemelerde oynadığı maçları takip ettiğini söyleyen Güler, “Özellikle yazın NBA’deki oyuncularımızın da katılımıyla çok keyifli maçlar oynandı. Uzaktan da olsa bu maçları takip ettim. Takım arkadaşlarım iyi sonuçlar aldı. Umuyorum biz de bunu bu pencerede tekrarlarız” açıklamasında bulundu.

Takımdaki jenerasyon değişikliğine de değinen tecrübeli oyuncu, “Son birkaç yıldır geçiş dönemindeyiz. Genç oyuncuların tecrübe kazanması anlamında fırsatlar ortaya çıkıyor. Biz de tecrübelerimizi genç arkadaşlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz. Onlara doğru şeyleri anlatmaya ve maç içerisinde doğru kararları vermeleri için yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Ankara seyircisinin desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Sinan Güler, “Ben 2010 Dünya Şampiyonası’ndaki grup maçlarında Ankara seyircisinin bize verdiği desteği hatırlıyorum. Seyircimizin desteği bizim için çok büyük bir motivasyon kaynağı. Burada İspanya maçını tıklım tıklım dolu bir salonda oynayacağımıza eminim. Onların bu desteği ile güzel bir galibiyet almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Günün en popüler basketbol/iddaa tercihlerini incelemek için buraya tıklayın!

Haberle ilgili daha fazlası: