Diego Armando Maradona kimdir ve hastalığı ne? Diego Armando Maradona'nın hayatı

Diego Armando Maradona kimdir ve hastalığı ne Diego Armando Maradonanın hayatı

Diego Armando Maradona'nın hayatı rahatsızlığı sonrası gündeme geldi. Dünya futbolunun efsanesi Maradona'nın ameliyat olacağı açıklandı. FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü alan efsane isim 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmişti. Kariyeri boyunca büyük başarılara imza atarak, Barcelona, Napoli, Sevilla, Boca Juniors takımlarda forma giyen Maradona'nın hastalığı ise futbolsevenler tarafından merak ediliyor. Peki, Diego Armando Maradona kimdir ve hastalığı ne? İşte, ayrıntılar.

Haberin Devamı

Arjantinli efsane Diego Armando Maradona'nın beyindeki bir pıhtı nedeniyle ameliyat olacağı açıklandı. 60 yaşındaki Maradona anemi ve depresyon nedeniyle hastaneye kabul edilmişti. Hayranları Arjantinli isme destek vermek için hastane önüne akın etti. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü alan Maradona, tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülüyordu.

MARADONA'NIN HAYATI

Diego Armando Maradona 30 Ekim 1960'ta Buenos Aires'da doğdu. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir. Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur.

Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır.

Haberin Devamı

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir.

İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından "Yüzyılın Golü" seçilmiştir.

Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: