AÖF final sınavı sonuçları Anadolu Üniversitesi tarafından ne zaman açıklanacak?

AÖF final sınavı sonuçları Anadolu Üniversitesi tarafından ne zaman açıklanacak

AÖF final sınavı sonuçları Açıköğretim Fakültesi öğrencileri tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi tarafından gerçekleşen final sınavlarının ardından, sonuçlar için geri sayım başladı. Öğrenciler bir an önce AÖF sonuçlarının açıklanmasını istiyorlar. Peki, AÖF final sınavı sonuçları Anadolu Üniversitesi tarafından ne zaman açıklanacak?

Haberin Devamı

AÖF (Açıköğretim Fakültesi) final sınavlarının tamamlanması ardından gözler sonuçlara çevrildi. Güz dönemini tamamlayan Anadolu ve Atatürk Üniversitesi öğrencileri, 'AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak? AÖF'te bütünleme sınavı var mı?' gibi sorulara yanıt artıyor. İşte AÖF sonuçlarıyla ilgili son durum ve bütünleme sınavlarının detayları!

AÖF sonuçlarıyla ilgili olarak her iki üniversitenin yetkililerinden de bir açıklama yapılmadı ancak sonuçların 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Anadolu Üniversitesi AÖF final sınav sonuçlarının en geç 29 Ocak Pazartesi; Atatürk Üniversitesi’nin ise 5 Şubat’ta duyurulması bekleniyor.

BÜTÜNLEME SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Atatürk Üniversitesi, bütünleme sınavı için öğrencilerine önemli bir uyarıda bulundu. Güz dönemi bütünleme sınav merkezini değiştirmeyen öğrencilerin, sınav merkezi tercihlerinin sistem tarafından otomatik olarak belirleneceği bilgisi verildi. Daha sonra bu merkezin değiştirilemeyeceği uyarısında bulunuldu.

Bütünleme sınavı da yarıyıl sonu sınavı gibi il sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Bu sınavdan alınan puan yarıyıl sonu sınavı puanının yerine geçer ve dönem sonu not ortalamasını %70 oranında etkiler.

Haberin Devamı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BÜTÜNLEME YAPMAYACAK

AÖF'ün bütünleme sınavını neden yapmadığına dair açıklama yapan Anadolu Üniversitesi, konuyu şu ifadelerle açıkladı;

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde güz döneminde güz dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı, bahar döneminde bahar dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı olmak üzere ilgili öğretim dönemlerinde kaydını yenileten öğrencilere dört sınav yapılmakta olup, her bir sınav organizasyon açısından Türkiye ve dünyadaki en büyük sınav organizasyonlarındandır.

Öğrenci sayısı açısından dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer alan üniversitemizin, tüm öğrencilerine kayıt, öğrenci ve sınav hizmetlerini zamanında ve eksiksiz sunabilmesi, sistemin sürdürülebilirliği ve güvenirliği açısından en önem verilen konudur. Ancak dönemlik sistem uygulamasında, yasalarla çizilen öğretim zamanları ve bir milyonun üzerindeki öğrencimizin kayıt ve sınav organizasyonları daha kısıtlı bir takvimle çalışılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bir sınav organizasyonu için soruların hazırlanması hariç hazırlık, organizasyon ve değerlendirme süreçleri için ortalama 60 gün gerekmektedir.

Sınavlarda başarının değerlendirilmesinde Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları kullanılmaktadır. Bu sistemde güz ve bahar dönemleri birbiri ile ilişkilidir. Güz döneminde bir öğrencinin başarısız olduğu bir dersi bahar döneminde genel not ortalamasını yükselterek kurtarma şansı vardır. Bütünleme sınavı uygulandığında dönemler arası bağlantı kopacağından ve sistemdeki "Uyarı" ve "Tekrar" durumları uygulanamayacağından öğrenci başarısı olumsuz etkilenecektir. Ders geçme ve değerlendirme sistemimiz incelendiğinde bu durum açıkça görülecektir. Tüm bu açıklamalar sonucunda bütünleme sınavı uygulanması durumunda öğrencilerimizin dezavantajlı duruma geleceği değerlendirilmektedir.

Haberin Devamı

Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 08.01.2014/1.1 no'lu "Açıköğretim Programlarında bütünleme sınavı yapılıp yapılmayacağının Anadolu Üniversitesi Senatosunca kararlaştırılmasına oy çokluğu ile karar verildi." yazısına istinaden Üniversitemiz Senatosunun 11.07.2012 tarih ve 8/2 sayılı "Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencileri için Açıköğretim Dönemlik-Kredili sistemde bütünleme sınavının mümkün olamayacağı" kararının aynen uygulanmasına 14.08.2014 tarih ve 6 sayılı Anadolu Üniversitesi Senatosunca karar verilmiştir. Bu nedenle 2012-2013 öğretim yılından itibaren açıköğretim sistemi ile öğretim yapılan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde bütünleme sınavı uygulanmamaktadır.

Haberin Devamı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ'NİN AÖF SINAVINA 70 BİN ÖĞRENCİ KATILDI

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi Yarıyıl Sonu Sınavını, yurt içinde 81 ilin tamamında bulunan 86 sınav merkezinde gerçekleştirdi.

20-21 Ocak 2017 tarihlerinde dört oturumda düzenlenen Yarıyıl Sonu Sınavı, 4 Lisans, 3 Lisans Tamamlama ve 24 Önlisans Programları çerçevesinde eğitim hizmeti alan 183 bin 708 öğrenci katıldı. 1068 engelli öğrencimizin 448’i farklı oturumlarda özel salonlarda ve 2750 yardımcı okuyucu-işaretleyici tahsis edilerek sınavlarını tamamladı.

Haberin Devamı

Öğrencilerin tercihleri bağlamında tespit edilen bölgelere göre düzenlenen sınav merkezlerinde dört oturumda 1628 binada, 86 Sınav Merkez Yöneticisi, 1652 Bina Sınav Sorumlusu, 659 Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı, 1366 Bina Yöneticisi, 19 bin 226 Salon Başkanı, 22 bin 180 Gözetmen, 4219 Yedek Gözetmen ve 589 Kimlik Dağıtım Görevlisi sınav merkezlerinde bulunduruldu. Bu sayılara sınav evrak sevk işlemlerinde görev alan kişiler ve güvenlik görevlileri dahil edildiğinde yaklaşık 70 bine yakın kişi sınavın sorunsuz bir şekilde uygulanması için görev aldı.