GeriFutbol Ali Koç: '176 mesajla bilgi sızdırıldı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali Koç: '176 mesajla bilgi sızdırıldı'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda konuştu. Koç, takımın son durumunu, basında çıkan yöneticiler kavga etti ve buna benzer olumsuz kasıtlı yapılan haberlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Ali Koç'un açıklamaları;

Beklentimizin çok uzağındayız. Bu felsefe değişikliğinin sıkıntılı olacağını biliyorduk ama şans yanınızda olmayınca işler kötü gidince olumsuz bir noktaya geldik. İki yaş ortalamasını düşürmek, biz geçen sene itibari ile Avrupa'nın en yaşlı üçüncü takımıydık. Benfica'nın maaş ortalaması daha öncede söyledim. 400 bin Euro... Bize karşı oynayan iki futbolcu 90'ar bin Euro alıyorlar. Diğer isteğimiz yatırım yaptığımız oyunculardan satış konusunda kazanç sağlamayı düşünüyoruz.

TRANSFER ÖZ ELEŞTİRİSİ
25 milyon Euro'luk satış yaptık, 13 yeni oyuncuyu kadromuza kattık. Satışlarımız sezon sonuna denk geldiği için biz de transferleri son anda yapmak zorunda kaldık. Hocamıza da hak veriyorum. Sezona iki en önemli oyuncusu ile hazırlandı ama Josef ve Giuliano'yu satmak zorunda kaldık ama zorundaydık. Josef'in sözleşmesi bitiyordu, 4 milyon Euro'dan başlayan pazarlıklar 12 milyon Euro'ya çıkınca yapacak bir şey kalmadı.

Çok fazla yeni oyuncuyu aynı anda sahaya sürdüğümüz için öz eleştirisini yapabiliriz. Bununla beraber Samandıra'nın dengelerine hemen hakim olamamız bunun da sebebi güven ile ilgili... FFP yüzünden de transferleri geç yaptığımız öz eleştirisi de yapılabilir. Yola çıkarken zor olacağını biliyorduk, zorluklarını biliyoruz. Futbolun kötü futbolda kriz yönetimine harcıyoruz ve bizim yapmak istediklerimizi geciktiriyor. Son 5 maç gol yemedik, ofansif futbol oturunca galibiyet serisi gelecektir. Sizlere ve şartlar ne olursa olsun takımımızı bırakmayan taraftarımıza çok teşekkür ediyoruz. İnandığımız yolda sonuna kadar gideceğiz. Umarım başarılı oluruz biz ve bizden sonra gelenlerde rahat ederler. İnşallah hem ülke içinde hem ülke dışında ses getireceğiz.

'SALDIRILARIN BİR KISMI ART NİYETLİ...'
Bağışıklı sistemi zayıflayınca saldırılar oluyor. Bir kısmı art niyetli ve Fenerbahçe'nin başarısı istemiyor. İnsanın doğasında vardır. Önce hocamız, sportif direktör hatta yönetim içinde kavgalarla ilgili şeyler söyleniyor. Bünye zayıflayınca oluyor bunlar. Mümkün olduğu kadar açık olmaya çalışıyoruz. Kapı arkalarında, barlarda onlara haberler verip sonra açıklamalar yapmıyoruz. Bunun artı tarafı var eksi tarafları var.

'176 MESAJLA BİLGİ SIZDIRILDI...'
Bazı değişiklikler, görevden almalar yaptık. Bazı davranış bozuklukları, kabul edilemeyecek söylemler, başarısızlık beklentisi içinde olma, iş verene sadakatsizlik mi dersiniz? Nasıl söylerseniz söyleyin. Maç verilerinin paylaşılması ile ilgili bizim hatalı olduğumuzu belirtenler bile oldu. Yani bu mesleğin nasıl yozlaştığının da bir kanıtı bunlar. Biz bunları değiştirmek için geldik. 3 hocadan sadece birisi için geçerli. Sızdırılanlar sadece oyuncu performansları değil antrenman görüntüleri, maç analizleri, antrenman analizleri... 28 Haziran'dan itibaren yani sezonu 176 ayrı mesajla dışarıya yollanmıştır. Bunun neresi olağan ve normal? Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki yalan söyleyenlere inanılıyor. Doğru söyleyenler onu kanıtlamaya çalışıyor. Basına söyleyip randevu istedikleri sonra bizden talepte bulundular. 3 arkadaşı oturduk dinledik. Çok şey söylüyorsunuz, anlatıyorsunuz ama hiçbir şey  niyetlerinin kötü olmadığını, hatalarını kabul ettiklerini ve pişman olduklarını ve istenilen bir basın açıklamasını yapacaklarını söylediler. Bizim için makuldü. Kaleci antrenörünün oğlu bir problem yaşamış tabi doğru söylüyorsa. Niye bilgi sızdırıldı, niye halı konusu geçmiş hepsi söylendi. Bilgi sızdıran arkadaşa söyledik, 4 şekilde kanuna aykırı bu yapılan, ya rakiplerimizin eline geçse ne olacak diye sorduk, "Ben böyle düşünmemiştim" dedi.

'GÖRÜŞMEMİZİ BİLE SIZDIRDILAR'
Toplantının sonunda 'Baban ihanet etmedi, yanlış yaptı' Yaptığınızın farkındaysanız, özür dileyin bir açıklama hazırlayın biz kontrol edelim ona göre ilerleyelim. Aileniz yediğiniz şeyden etkilenmesin... O kadar diyeyim. O gün yapılan konuşmalar bir basın mensubu tarafından yazıldı. Vicdanlı davranıyoruz, aileler, çocuklar zarar görmesin diye ama bunlar yine dayanamıyorlar. Birebir olmasa da yakını konuşmaların ortaya çıktı, yazıldı. Bu olay olunca biz arkadaşlara dedik ki, siz yolunuza biz yolumuza... Mesaj gönderiyorlar, affedin diyorlar, çocuklarının fotoğraflarını gönderiyorlar ama bu affedilebilir bir durum değil. Sanki biz özür dileceğiz gibi bir ortam oluşturuldu. Bundan sonra süreç nasıl gelişir bilmiyorum.

BASIN MENSUPLARINA SİTEM
Kadroda tutmasaydınız derseniz, haklı olabilirsiniz. Herkes değişti, yumuşak bir geçiş olsun diye düşündük ama öyle olmadı. Bilgiyi gönderen varsa alan kısmı da var. Bilgiler yollandı yani bu iş Medyadaki arkadaşlara da söylüyorum birazcık işin ciddiyetini anlayın. Magazinsel kısmı gibi değil, çay - kahve içip, lokantalarda  böyle haberler üretip insanları rencide etmeyin. Biz 111 yıllık kulübü ayakta tutmaya çalışıyoruz. Mahkemeye giden gitsin, medyaya çıkacak olan çıksın.

'YÖNETİCİLER KAVGA EDİYORMUŞ...'
Ne kavga var, ne tekme falan var. Bizim gibi insanlar böyle şeyler zaten yapmaz da...Tekme - tokat olmaya ramak kalmışmış, uçuklar, virüsler bunlar. Bağışıklık sistemi yavaşlayınca ortaya çıkıyor. Küçük insanlar bunlar. Haber yaptıklarını zannediyorlar. Hiç sorun yok, Fenerbahçe'ye hizmet etmek için ailelerinden, işlerinden, kendilerinden ödün veriyorlar. Fenerbahçe ile var olanlarla Fenerbahçe için olanlar arasında bir mücadele var. Emenike'nin para sayma görüntüleri var diyen zat. Arkasında duramayacak, hiç bir doğruluğunu olmayan haberler. Bizden önceki yönetim içinde yapıldı. Ne hayatları değişiyor, ne iş verenleri bir yaptırım uyguluyor. Biz burada her türlü fedakarlığı, kendi itibarımızı risk ediyoruz. Bu insanlar oturup, spora katkı sağlamadan, dedikodu, yalan, yanlış haberler yapıyor. Bazı insanlar, taraftarımızın bunlardan etkilenmesi, yoksa bunlar bana vız gelir. Medyanın değişmesi gerekiyor, bu iş böyle gitmez.

'TESTİYİ KIRANLA, TESTİYİ TAŞIYAN ARASINDAKİ FARKI KORUYACAĞIZ'
Biz bir basın organıyla Biz kimsenin tesislere girmesini yasaklamadık. Arzu ettikleri taktirde kimsenin patronunu arayıp, şu haberi yap, bu haberi yap demedik. Testiyi kıranla, testiyi taşıyanlar arasındaki farkı koruyacağız. Bu herkese açık bir toplantı, idman herkese açık. Stat turu için lansman yapılacaktır çağırılır ama Camiaya Sesleniş olur, sportif direktörümüz ile toplantı yapılacaksa bu arkadaşlar olmayacak. Hocamızla ilgili bir haber yapıldı, Hollanda'dan bir gazeteci kaynak gösterildi, adam çıktı yalanladı. Ben utandım. Sonra camiaya sesleniş için onları çağırmadık. Ne FETÖ'cülüğümüz kaldı ne bir şey. Yalancının önde giden zat, akreditasyon için başvuru yaptı ama gelmedi. Gelseydi farklı konuşacaktım ama gelmedi.

False