BURSA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Soydaşlar adım adım birleşmeye yürüyor

DHA
11.02.2018 - 17:20 |Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- BALKAN Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, soydaşların arasındaki siyasi bölünmüşlüğe son vermek için başlattığı tarihi girişimde önemli bir mesafe daha kat etti. Tüm taraflar arasında kritik bir süreç olan 'Tabanda Uzlaşı' noktasında mutabaka vardıklarını duyuran Gençoğlu, birleşmeye olan inancının giderek güçlendiğini açıkladı.

BAL-GÖÇ Genel Kurulu’nda yaptığı ve büyük yankı uyandıran tarihi çağrısının akabinde Bulgaristan'a gidip HÖH ve DOST Partisi yetkilileriyle görüşerek süreci somutlaştıran Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, 'Uzlaşı’ konusunda önemli adımlar attı. Yapılacak çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve  kırgınlıkları geride bırakmak için Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) partilerinin bölge sorumluları ile konfederasyon kurucuları, başkan ve yönetim kurulu üyeleri, ilgili federasyon ve yöre dernek başkanlarından oluşan ülke çapında geniş katılımlı bir buluşma gerçekleştirdi. 

ZORLU VE UZUN BIR SÜREÇ

Tüm tecrübesini, itibarını ve kendisine duyulan güven ile yaşanmışlıklarını bir kez daha davasına adayan Gençoğlu, “Bu uzun ve zorlu süreçte bugün maalesef mevcut siyasi bölünmüşlük yüzünden akrabalar bile birbirlerine kırgın duruma geldiler. Artık geçmişi ve kırgınlıkları bir tarafa bırakarak tekrar tek vücut olma zamanı gelmiştir. Geçmişte kimin hatalı olduğu bir tarafa bırakılarak geleceğe bakmak gerekir. Halkımızın birliğini tekrar sağlayabilmek için hepimizin fedakarlıklar yapması gerekiyor” dedi. Gençoğlu, şunları kaydetti:

“Bu kolay bir süreç değil. Öncelikle bu süreçte her arkadaşımız geçmişle ilgili kırıcı veya diğer tarafı rencide edici söylemlerden kesin olarak uzak duracaktır. Bu konuda tüm arkadaşlarımız mutabıktır. Bu toplatımızda herkes bu birleşme ile ilgili fikirlerini söyledi. Bu oluşum ile ilgili tüm seçenekleri masaya yatırıp değerlendirdik. Herkesin tavsiyelerini değerlendirip en iyi yolu bulmaya çalışacağız. Arkadaşlarımızın tamamı gelişmelerden son derece memnun olup gelecekten son derece umutlu ve motive olmuş durumdalar.”

Bu görüşmeler doğrultusunda önümüzdeki süreçte her iki partinin liderleriyle  bir araya geleceğini kaydeden Gençoğlu, soydaşların ortak dileği olan birleşmeyi sağlayabileceğine olan inancının giderek güçlendiğini ifade etti.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Soydaşlar adım adım birleşmeye yürüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:30
 • Güneş
  05:27
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  17:08
 • Akşam
  20:42
 • Yatsı
  22:30
Sayfa Başı