GeriGezi Dünyanın en eski kanallarından Lingqu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en eski kanallarından Lingqu

Dünyanın en eski kanallarından Lingqu
Abone Olgoogle-news

Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yer alan Lingqu Kanalı dünyanın en eski ve en iyi korunmuş yapay kanallarından biri.

Kanallar, 2 bin yıl önce Qing Hanedanı (M. Ö. 221-M. Ö. 206) döneminde imparatorun Güney Çin'i fetih hırsına hizmet etmek için inşa edildi. Song Hanedanı (960-1279) döneminde yerel yetkililer, civardaki çiftlikleri sulamak için kanala bağlı gelişigüzel su yolları açtı. Bölgede 36,4 kilometreyi dolanan kanal, tarımsal açıdan nesillerce hayati bir dayanak işlevi gördü.

Dünyanın en eski kanallarından Lingqu20'nci yüzyılla birlikte kentleşme neticesinde büyüyen şehirler ve modern taşımacılık bölgedeki çiftliklerin etrafını sardı ve kanala kadar ulaştı. Köylüler, geçimlerini sağlayabilmek için yurtlarını terk edip büyük kentlere göç etti. 1980'lerin başında bölge yönetimi, turizmi geliştirerek eski kanalları yeniden canlandırmak için kolları sıvadı.

Dünyanın en eski kanallarından LingquIrmak boyunca uzanan eğlence merkezleri bölgenin gelişimi için yeni bir ivme teşkil etti ve kanalın da popülaritesini artırdı. 2017'de bölge ulusal su koruma alanı ilan edildi ve Lingqu Kanalı dünya mirasları arasına girdi. Yerel yetkililerin verdiği bilgilere göre Lingqu Kanalı'nda ağırlanan turist sayısı yıllık ortalama 300 bini buluyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle