GeriGezi Avrupa'nın en büyüleyici köylerinden biri: Gordes
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın en büyüleyici köylerinden biri: Gordes

Avrupa'nın en büyüleyici köylerinden biri: Gordes
Abone Olgoogle-news

Gordes, Fransa'nın en büyüleyici köylerinden biri. Fransa'nın güneydoğusundaki Provence şehri sınırlarındaki köye Marsilya'dan bir saatlik otomobil yolculuğuyla ulaşılabiliyor.

Yolculuğun sonlarına doğru, karşınıza bir tepe üzerine nakış nakış işlenmiş taş yapılardan oluşan Gordes çıkıveriyor. Roma İmparatorluğuna dayanan bu şirin yerleşim yerinde günümüzde 2 binin biraz üzerinde nüfus yaşıyor. Köydeki imar kuralları oldukça sıkı. Tüm yeni binalar taştan yapılmak ve pişmiş toprak kiremit kullanmakla zorunlu.

Avrupanın en büyüleyici köylerinden biri: GordesDiğer bir kural ise çitlere izin verilmemesi, böyle bir ihtiyaç duyuluğunda ise sadece taş duvarlar kullanılması. Görsel olarak kirliğiği engellemek için Gordes'teki elektrik ve telefon kabloları da yeraltına alınmış durumda.

Avrupanın en büyüleyici köylerinden biri: GordesKöyün ortasında yer alan ve 1525 yılında kısmen Rönesans tarzında inşa edilen kale, önemli bir turistik cazibe merkezi. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, yeşillikler ve çiçeklerle kaplı evleri, lavanta bahçeleri de Gordes'e güzellik katan unsurlar arasında.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle