GeriSeyahat Sonbaharın renklerini Yenice’de yakalayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Sonbaharın renklerini Yenice’de yakalayın

Sonbaharın renklerini Yenice’de yakalayın

Karabük, Zonguldak il sınırı yakınındaki Yenice ilçesi, Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en nadide 100 ormanından birine sahip. Yenice Ormanı bu yıl yerel yöneticilerin girişimiyle doğa turizmine açıldı. Yürüyüş ve bisiklet parkurları uluslararası standartlara uygun biçimde işaretlendi, levhalarla donatıldı, haritası çıkarıldı. 21 yürüyüş rotasını içeren kitapçıkta, haritalardan, GPS koordinatlarına kadar tüm ayrıntılar mevcut. Kitapçık, Yenice Kaymakamlığı’nın web sitesinden ücretsiz indirilebiliyor.

Yenice, Karabük’ün en batıdaki ilçesi. İl merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Yenice yolu, Filyos Çayı’nın açtığı derin bir vadiden geçiyor. Akarsu demiryolu ile karayolunu birbirinden ayırıyor. Otoyol tam 16 tünelden geçerek ulaşılıyor bu şirin beldeye.

Yenice Irmağı’nın iki yakasına kurulan ilçenin çevresi, yeşilin her tonunun görülebildiği ormanlarla kaplı. Bitki dokusu nedeniyle bölgede “Yeşil Yenice” ismiyle biliniyor. Tipik Batı Karadeniz iklimine sahip. Suyu, yağışı bol. Bu sayede Avrupa’da nadir rastlanan bir biyolojik zenginlik oluşmuş. Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), 1999’da Yenice Ormanları’nı biyolojik çeşitlilik açısından en değerli, acilen korunması gereken 100 Avrupa ormanı listesine ekledi.

YOL KAYBETME TEHLİKESİ YOK

İşte bu doğa harikasını tanımayı Karabük Valiliği’ne borçluyuz. Valilik, Yenice Ormanları’nda yürüyüş parkurları hazırladı. Örnek alınacak bir yöntem izleyen parkurların tamamını işaretleyip ve yön levhalarıyla donattı. Son derece profesyonel fotoğraflarla donatılmış bir “Yenice Ormanları: Doğa Yürüyüş Parkurları” kitapçığı basıldı. Üstelik kitaba bir de “Yürüyüş ve bisiklet parkurları” haritası eklendi. Yenice’yi tanıtmak üzere üç hafta önce bir tanıtım etkinliği düzenledi. Ben de bu etkinliğe katılıp, Yenice Ormanları’nı gördüm.

Şu kadarını söyleyebilirim, bugüne değin Safranbolu ile tanınan Karabük’ün şöhret hanesine bundan sonra Yenice Ormanları’ndaki yürüyüş parkurları da eklenecek. Parkurlar, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan anıtsal ağaçları, özgün ekosistemiyle yeni bir ekoturizmin merkezi olmaya aday.
Yürüyüş parkurları, her seviyedeki yürüyüşçülere hitap edebilmek amacıyla üç farklı kategoriden oluşuyor: Birkaç saatlik kısa parkurlar, 4-6 saatlik günübirlik yürüyüşler ve 2-6 günü kapsayan uzun rotalar. Uzunluğu 4 ile 60 kilometre arasında değişen 21 parkurun toplamı, alternatif güzergahlarla birlikte 396 kilometreye ulaştırılmış. Patikalarda 50 metre, orman yollarında çevreyi kirletmeme adına 400 metre aralıkla kırmızı-beyaz işaretler konularak yürüyüşçülerin işleri kolaylaştırılmış. Bu işaretleme uluslararası platformda “grande rondonnee” olarak bilinen sistemle yapılmış. Rotaların belirginleştirilmesi için işaretlerin yanı sıra başlangıç ve bitiş noktalarına ve birçok kavşak noktasına tabelalar yerleştirilmiş.

KARAVAN VE KAMPA UYGUN

Her mevsim doğanın paletinde beliren kendine özgü renkleri, sürpriz şelaleri, billur su kaynakları, mor-sarı orman gülleri, soğuk suların çağladığı derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalığı, ağaç kokulu evleri, bu evlerin hediyelik eşyalara dönüşen ahşap maketleri tahta kaşıkları ve bastonları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer Yenice.
/images/100/0x0/55ea9cc6f018fbb8f88b6313

El değmemiş bakir yapısını koruyan doğa, ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor. İşaretlenmiş patikalarda, su ve kuş sesleri arasında, sonbahar renklerinden oluşan tablonun içinde yürümek, Kızılkaya Vadisi’nin şelale ve göletlerinde yüzmek, Şeker Kanyonu’nda adrenalini artırmak, yeşil sessizlik içinde bisiklet rotalarında pedal basmak, Keltepe zirvesinde özgürlüğü yaşamak, mavi-yeşil göletlerde ıssızlığın keyfini çıkarmak, Gökdere Tabiat Parkı ve Fındıkaltı mesire yerinde piknik yapmak, güneşin yedi rengini birden sergilediği pırıl pırıl bir havada fotoğraf çekmek, dik kaya duvarlarına tırmanarak doğaya meydan okumak, devasa cüsseleriyle anıt ağaçların altında yaşamı sorgulamak, Yenice Ormanları’nda yapılacak faliyetlerden sadece bir kaçı. Kaya tırmanışı, kuş gözlemi, foto safari, rafting, yamaç paraşütü, ATV ve jeep safari de yapabilirsiniz. Kent Ormanı, Fındıkaltı, Büyükdüz, Küre Havuzu, Sorgun Yayla ve Göktepe Yaylası kamping ve karavan etkinlikleri açısından en uygun alanlar.

GEYİK VE KARACALARLA KARŞILAŞIRSANIZ ŞAŞIRMAYIN

Avrupa Ormanları’nın 100 sıcak noktasından biri olan Yenice Ormanları bitki örtüsü açısından oldukça zengin. Özellikle meşe türlerinin oluşturduğu ormanlar, yaşlı kayın, gürgen, porsuk ağaçları ve çınar grupları bölgeye ayrıcalık kazandırıyor.

Yenice Ormanları’nın “mutlak koruma” ayrıcalığına sahip olma nedeni, tropik bölgeler dışında, dünyada pek az ormanda görülebilecek kadar çok sayıda ağaç, ağaççık, bitki ve yaban hayvanının bir arada yaşaması. Ulu gövdeleriyle kimi yerlerde güneş ışınlarına geçit vermeyen orman alanındaki ağaç türleri, mevsimine göre renk ve görünüşleriyle harika fotoğraflar veren şifalı bitkileri bu doğa harikasının en değerli hazineleri arasında yer alıyor. Yenice Ormanları’nda çok çeşitli hayvanlar doğal ortamlarında yaşama imkanı buluyor. Öyle ki, orman içinde gezerken bir geyiğin su içmesine ya da bir karacanın önünüzden hızla geçip ağaçlar arasında kaybolmasına tanık olabilirsiniz.

NASIL GİDİLİR, NEREDE KALINIR

İstanbul’dan karayoluyla Bolu, Gerede, Eskipazar, Karabük rotasını ya da Bolu, Yeniçağ, Mengen, Gökçebey izleyerek Yenice’ye ulaşabilirsiniz. 417 kilometrelik yol yaklaşık 5,5 saat sürüyor. Ankara’dan Gerede, Eskipazar, Karabük hattını izleyen 257 kilometrelik karayolu yaklaşık üç saat sürüyor. Yenice’ye, her iki şehirden Karabük ya da Safranbolu otobüs seferleriyle de ulaşmak mümkün. Karabük’ten günde iki kez Yenice yönüne tren seferi yapılıyor, 40 dakika sürüyor. 35 kilometrelik karayolu ise 30 dakika sürüyor. Yenice’de Otel 78 (Tel: 0370 712 70 60) ya da Akay Konağı’nda (Tel: 0370 766 44 99) konaklayabilirsiniz. Rehber kitaba ve ayrıntılı bilgiye Yenice Kaymakamlığı’nın web sayfasından ulaşabilirsiniz. (www.yenice.gov.tr)

Uğur YILDIRIM
False