GeriFutbol Siyah beyaz bir yaşam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah beyaz bir yaşam

Siyah beyaz bir yaşam
refid:12777320 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ekonomik durumumuz iyi değildi. Mardin’den ben küçük yaştayken ayrıldık. Almanya’ya kadar planladığımız yolculuk, annemin doğum yapması nedeniyle Avusturya’da son buldu.

BEŞİKTAŞ’ın bu sezon İstanbul dışındaki iki golünü de atan Ekrem Dağ’ın hayatı bir filmden farksız. 2-1 kaybedilen CSKA Moskova Şampiyonlar Ligi’nde takımının şeref sayısını kaydeden, önceki gün de Eskişehir’de ilginç bir golle siyah beyazlılara 3 puan kazandıran Ekrem’in Beşiktaş Dergisi’nin Ekim 2008 sayısındaki röportajı bir hayli ilgi çekici. İşte Ekrem’in özel dünyası...
- Küçük yaşta Mardin’den ayrılmışsın. Hatırladığın kadarıyla o günleri anlatabilir misin?

- Babam çimento fabrikasında çalışıyordu. Ekonomik durumumuz çok iyi değildi. Babamın kardeşi de Almanya’da yaşıyordu. “Gelin burada çalışın. Sizin için daha iyi olur” diyerek bizi oraya çağırdı. 1989’da Almanya’ya gitmeye çalıştık. Sınırı geçmemiz gerekiyordu. Annem de en küçük kız kardeşime hamileydi ve Avusturya’da doğum yaptı. Biz de orada kaldık.
- Avusturya’da ilk yıllar nasıl geçti?
Epey zordu. Normalde geri gönderilecektik. Kız kardeşim orada doğunca Avusturya’da kaldık. Dilini bilmiyoruz, kültürünü bilmiyoruz. Önce babam bir işe girdi. Ardından bizi okula kaydettirdi. Okuldayken futbola başladım. Okul turnuvalarında gol kralı oluyordum ve en iyi oyuncu seçiliyordum. Bunun üzerine beni bir takıma yazdırdılar. Daha sonra büyük bir takım aldı beni ve profesyonel oldum.
- Avusturya’ya ilk gittikten sonra kaç sene Türkiye’ye giriş yapamadınız?
- 1989’da gittik. 1995’te babam, annem ve kardeşlerim Mardin’e ziyarete geldik. Daha sonra Türkiye’ye gelmedim. Sadece oynadığım takımal futbol kampları için Antalya’ya geliyorduk.
- Bir yanda Mardin, diğer yanda Avusturya... Ne düşünüyordun?
- Mardin’de toprakta Avusturya’da çimlerde oynuyorduk. Arkadaş edinmekte de zorluk çekmiyordum. Şimdi bakınca Mardin’den kalkıp Avusturya’ya gitmişim. Oradan Antep ve şimdi İstanbul. Umarım İstanbul’da kalmaya devam ederim.
- Eşinle Avusturya’da mı tanıştın?
- Evet, 17 yaşındayken okulda tanıştık. İlerleyen yıllarda evlenmeye karar verdik. Eşim Boşnak. Yabancı olduğu için ve aynı kültürde olmadığımız için başta babam endişe etti. Bir Türk kızıyla evlenmemizi istiyorlardı. Ama şimdi onu çok seviyorlar. Ardından 2 çocuğumuz oldu. Kızlarımızın biri 3, diğeri 5 yaşında.
- Evde hangi dili konuşuyorsunuz?
- Almanca.
- Çocuklar da mı?
- Çocuklar, Almanca, Türkçe ve Arapça konuşuyor. Biz Mardinli olduğumuz için normalde evde Arapça konuşulur. Bazen de Türkçe.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle