Sivasspor Fatih Atik'le anlaştı

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Fransa'dan gurbetçi oyuncu Fatih Atik ile 3 yıllık anlaşma sağladıklarını, ayrıca yabancı oyuncu kontenjanına göre 3-4 yabancı futbolcu daha kadrolarına katmayı planladıklarını söyledi.

Bülent Uygun, kulüp tesislerinde düzenlediği basın toplantısında transfer çalışmalarına değindi. Yaklaşık 20 günden beri yurt dışında maçlar izlediğini, bu maçları izlerken Sivasspor'un yararına ve bütçesine uygun futbolcular belirlemeye çalıştığını anlatan Uygun, beğendiği, Sivasspor'u zirveye götürebilecek futbolcular bulmasına rağmen, bütçelerine uygun, alabileceklerinin en iyisini almaya çalıştıkları bir transfer politikası izlediklerini anlattı.

Bazı yabancı futbolcularla görüştüklerini, ancak yabancı oyuncu kontenjanı sınırlamasının kaldırılması ile ilgili federasyonun vereceği kararı beklediklerini ifade eden Uygun, yabancı oyuncu sayısının açıklanmasının ardından, açıklanan oyuncu sayısına paralel olarak en geç önümüzdeki pazartesi günü, görüştükleri 3-4 futbolcuyla anlaşma yapmak istediklerini söyledi.

Cezayir, Gine ve Kamerun milli takımlarında forma giyen 3 futbolcunun beklemede olduğunu, ayrıca Brezilyalı 2 oyuncu ile de görüşmelerinin sürdüğünü anlatan Uygun, şu anda kadrolarında 4 yabancı futbolcu olduğunu, açıklanacak sayıya göre kalan yabancı kontenjanlarını kullanmak istediklerini kaydetti.
Yerli futbolculardan da birçok ismi kadrolarına katmak istediklerini anlatan Uygun, takım içi dengelerin bozulmaması için bu konuyu askıya aldıklarını kaydetti.

GURBETÇİ FATİH ATİK SİVASSPOR'DA

Fransa'da top koşturan gurbetçi 2 futbolcuyu izlediklerini ifade eden Uygun, bunlardan orta saha oyuncusu Fatih Atik ile 3 yıllık sözleşme imzaladıklarını bildirdi.

Fransa ikinci lig takımlarından Montpellier'de forma giyen 22 yaşındaki Fatih'in hem çok yetenekli, hem de futbol adına güzel işler yapan bir futbolcu olduğunu anlatan Uygun, “Benim düşüncelerimi, felsefemi, savaşan ruhumu, mücadeleyi en iyi şekilde uygulayacak futbolculardan biri olduğuna inandığım için de Fatih'in transferini bitirdik. Onun dışında 1-2 tane Türkiye liginden, İkinci Lig (A) grubundan genç çocuklar var. Bu yabancı futbolcularla birlikte onların da transferini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

TRANSFERLER PAZARTESİ GÜNÜ

Transferin çok hareketli geçmediğine, şu ana kadar 4 büyük takım haricindeki hiçbir takımın çok üst seviyede transfer yapamadığına dikkat çeken Uygun, transferde gözde olan futbolcular için astronomik rakamlar istendiğini, bunun da kulübün mali dengesini alt üst ettiğini belirtti.

Transfer edecekleri yabancı futbolcuların maliyetinin düşük olduğunu anlatan Uygun, alternatifli, geniş bir kadroya sahip olacaklarını belirterek, “Yeni sezonda yine benim düşüncemde olan, futbolun güzelliklerini sahaya yansıtan, savaşan, mücadele eden, iyi futbol oynamaya çalışan, fair-playdan ödün vermeyen, maç bittiğinde bile rakip takımın taraftarı tarafından alkışlanan bir Sivasspor'u Sivaslılara ve tüm Türkiye'ye izletmek istiyoruz” dedi.

Eski oyuncuları Muhammed Ali Kurtuluş ile de anlaştıklarını, ona vefasızlık yaptıklarını düşünerek tekrar kadroya kattıklarını anlatan Uygun, eski kaptan Muhammed'in futbolculuğuna güvendiğini, onunla iyi günler yaşayacaklarına inandığını söyledi.

Kaptanlık bandını tekrar Muhammed'in takıp takmayacağı ile ilgili soruya ise Uygun, takımın en eskileri olan Hayrettin, Mehmet ve Petkoviç'in kaptanlık bandını takabileceği, yönetim kurulunun bu konuda şimdilik bir kararı olmadığı karşılığını verdi.

TAKIMDAN AYRILAN OYUNCULAR

Galatasaray ile anlaşan Servet Çetin ve Fenerbahçe'ye tekrar dönen Gürhan Gürsoy dışında, Serdar Topraktepe'nin Kocaelispor ile Ertuğrul Arslan'ın ise Antalyaspor ile anlaştığını, Gündüz Gürol Azer'i Denizlispor ve Kasımpaşaspor'un istediğini ifade eden Uygun, takımdan ayrılmayı düşünen bazı oyuncuların da kulüplerle görüşmelerinin sürdüğünü anlattı.

Balili, Mehmet, Hayretin, Yasir, Petkoviç ve bazı oyuncularına transfer teklifleri yapıldığını doğrulayan Uygun, ancak istedikleri paraları almaları halinde bu transferlere izin vereceklerini söyledi.

Transferde aceleci davranmadıklarını anlatan Uygun, sezonun başlamasına doğru Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un kadrosundan ayrılacak genç ve yetenekli isimleri de izleyeceklerini, anlayışlarına uyan isimleri kadrolarına katabileceklerini söyledi.

Servet'in yerini de yabancı bir savunma oyuncusu ile doldurmayı planladığını anlatan Uygun, yerli futbolcuların pahalı olmasından dolayı savunmaya yabancı futbolcu düşündüğünü ifade etti.

KAMP PROGRAMI

Yeni sezon kamp programı hakkında da bilgi veren Uygun, 28 Haziranda kulüp tesislerinde ilk antrenmanlarını yapacaklarını söyledi.

2 Temmuza kadar Sivas'ta çalıştıktan sonra kamp çalışmaları için Bolu Gerede'ye gideceklerini belirten Uygun, Gerede kampında 1-2 hazırlık maçı düşündüğünü, denenmek üzere getirilecek oyunculara da bu maçlarda şans vereceğini kaydetti.

16 Temmuzda Hollanda'ya gideceklerini ve burada da 4 hazırlık maçı yaptıktan sonra 4-5 Ağustosta Sivas'ta düzenlenecek Cumhuriyet Kupası 4'lü futbol turnuvasına katılacaklarını anlatan Uygun, yeni sezona en iyi şekilde hazırlanacaklarını söyledi.

Bülent Uygun, milli takımlarında bulunan Pini Felix Balili ve kaleci Michael Petkoviç'in Gerede kampında takıma katılacağını sözlerine ekledi.

Basın toplantısının ardından Uygun, gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Haberle ilgili daha fazlası: