Sivas'ta nesli tükenen tıbbi aromatik bitkileri köylüler koruyacak

Sivas'ta yetişen endemik bitkiler için üniversite köylülere toplama dersi verecek... Bilecikliler kurutulmuş kırmızı biber konusunda çok iddialı... Edirne'de Eczacılık Fakültesi'nden iki öğrenci diyabet hastalarının yiyeceklerini satın alırken kullanacakları cep telefonu uygulaması geliştirdi...

Türkiye'de 9 bine yakın tıbbi aromatik ve endemik bitki çeşidi varmış. Bunların yaklaşık bin 500'ü Sivas'ta yetişiyormuş.

Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas'ta yanlış zamanda ve şekilde hasat nedeniyle geleceği tehdit altında olan tıbbi aromatik bitkilerin neslini korumak amacıyla proje başlatmış. Bu kapsamda köylülere eğitim verilecekmiş.

Sivas Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esra Uçar, AA muhabiri Merve Topuz’a yaptığı açıklamada, Sivas’ta 420 bitkinin endemik olduğunu, ilaç sektöründe ve alternatif tıp alanında kullanılan, sağlığa faydalı bitkiler olduğunu söylemiş. Uçar şöyle devam etmiş:

"Bu bitkilerin sabahın erken saatlerinde, güneş tam tepeye çıkmadan toplanması gerekiyor ama böyle yapılmıyor. Köylüler bu bitkileri günün her saatinde toplayabiliyor. Genelde de kökleriyle topluyorlar. Bu bitkiler, tohumlaşıp etrafa tohumunu saçmadan kökten toplandığı zaman o bitki bir daha orada yetişmiyor. Aynı yanlış sürekli yapıldığı sürece o bölgedeki bitki çeşitliliği azalıyor. Toplandıktan sonra yanlış yöntemlerle kurutuluyor. Direkt güneşte kurutulduğunda bitkilerin etken maddelerinde kayıplar meydana geliyor.

Yapılan yanlışların düzeltilmesi için köylülere eğitim verilecek. Amacımız sağlığa faydalı bu bitkilerin neslinin devamlılığını sağlamak. Eğitimleri de ilkbahar döneminde yapmayı planlıyoruz."

Sivas'ta sarı kantaron, civan perçemi, aslan pençesi, madımak, kekik gibi bitkiler yanlış yöntemle toplanıyormuş.

Uçar, proje kapsamında verilecek eğitimle köylülerin bilinçlendirileceğini ve bu şekilde tıbbi aromatik bitkilerin geleceğini güvence altına almak istediklerini sözlerine eklemiş.

***

Üniversitenin bulunduğu yöredeki bir soruna duyarlı olması, onlara yol göstermesi ne kadar güzel.

Bilecik'in Osmaneli ilçesi kurutulmuş

kırmızı biberde iddialı

İstanbul’da Vefa Lisesi’nde 1971-74 yılları arasında yatılı olarak okudum. Yemeklerimizde çok sık kapuska çıkardı. Kapuska karavanası geldiği gibi geri gider, tadı pek sevilmezdi. Bir gün aşçıbaşına yemeğe kurutulmuş acı kırmızı biber koymasını önerdik ve soframıza başka bir tat geldi. Kapuskaya kaşık sallamaya başladık.

Kurutulmuş kırmızı biber gördüğümde aklıma o yıllar gelir.

Bilecik’in Osmaneli ilçesinden gelen haber de anılarımı canlandırdı.

İlçede alternatif ürün olarak yılda ortalama bin 500 ton civarında turşuluk ve kurutmalık olarak yetiştirilen kırmızı biberin 60 tonu, hasat edildikten sonra, fırınlanıp kurutuluyor, ardından öğütülerek toz biber haline getiriliyormuş.

Fidesi mart ayında yetiştirilen ve mayısta dikimi gerçekleştirilen kırmızı biberin eylülde başlayan hasadı, hava şartlarına göre kasım sonuna kadar sürüyormuş.

Hasat edildikten sonra arazide bir süre kurutulan biber, daha sonra toprak fırınlara alınıyormuş.

Burada yaklaşık bir ay kurutma işlemine tabi tutulan biberler, ardından değirmende veya öğütme makinelerinde toz haline getiriliyormuş.

Ekiminden öğütülmesine kadar olan sürede herhangi bir katkı maddesi kullanılmayan biberin büyük çoğunluğu Marmara Bölgesi'nde pazarlanıyormuş.

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabiri Muhsin Arslan’a yetiştirdikleri biberi övmüş.

Ünver biber üretimi sırasında ilaç kullanmadıklarını söylemiş ve eklemiş:

"Bölgemizde yetişen biber kalitelidir. Çünkü buranın toprak ve hava yapısı farklı. Kendi orijinal tohumlarla yetişiyor. Hiçbir katkısı yok.

Hem acılı hem acısız olarak kırmızı biberi üretiyoruz.

Çiftçimiz, 10 kilodan 1 kilo çıkan toz biberin kilosunu 6-8 lira arasında pazarlıyor.

Yani ekimi, hasat edilmesi, arazide ve fırınlarda kurutulması, öğütülmesi zahmetli bir iş. Çiftçimiz karşılığını almak istiyor."

Üretici Şener Karakuş da biber fidesini tamamen kendi tohumlarından çim tahtasında yetiştirdiklerini anlatarak, "Çim olarak yetiştirdiğimiz fidelerin ekimini mayıs ayında gerçekleştiriyoruz. Kesinlikle ithal tohum değildir. Çok emek sarf edilen bir iş ama ürünleri çok iyi pazarlayamıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz" demiş.

***

Bir şey üreten ve iddialı olan herkese saygı duyuyorum.

Ellerine sağlık…

Şeker hastaları için mobil uygulama

geliştirdiler: “TİP’ine bakmadan alma”

Bir hastalığınız varsa market raflarının önünde paket üzerindeki küçücük yazılan içerik yazısını okuyup anlamaya çalışmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

Alerjiniz nedeniyle inek sütü içmemeniz gerekiyordur. Üzerinde ‘Keçi peyniri’ diye yazar ama inek sütünün de bulunduğunu okursunuz.

Buğdaysız ve gulitensiz gıda ararken market rafları arasında dolaşıp durursunuz.

***

Haber Edirne’den geldi.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri Beşir Sefa Mumay ve İrem Tunalı tarafından geliştirilen ödüllü mobil uygulamayla, diyabetlilerin market alışverişlerini daha kolay yapabilmesi amaçlanıyormuş.

Türkiye Diyabet Vakfı ve diyabet alanında tedavi yöntemleri geliştiren Sanofi işbirliğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 169 öğrencinin katıldığı "Sen bul diyabet kolaylaşsın" yarışmasının "Servis" kategorisinde birinciliği Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Mumay ve Tunalı kazanmış.

10 bin liralık ödülün de sahibi olan Tunalı ile Mumay’ın projesi, marketteki yiyeceklere uygulanan QR kod uygulamasıyla, hastaların aldıkları ürünlerin besin değeri hakkında bilinçlendirilmesi hedefleniyormuş.

Mumay, diyabetlilerin ürün seçerken çektiği zahmeti en aza indirmek için oluşturdukları projeyi 5 ayda geliştirdiklerini söylemiş.

Oluşturdukları Tükettiğini İnceleme Platformu (TİP) ile hem ürünlere etiket örnekleri hem de mobil uygulama geliştirdiklerini belirten Mumay, projenin yaşama geçmesi halinde şeker hastalarının sosyal yaşamlarının çok kolaylaşacağını anlatmış.

Tunalı da, hem platformun kısaltılması hem de diyabetin çeşidini de andırdığı için projede “TİP'ine bakmadan alma” sloganını geliştirdiklerini söylemiş.

Tunalı, mobil uygulamanın nasıl işlediğini AA muhabiri Salih Baran’a şöyle anlatmış:

“Marketlerde çok fazla ürün seçeneği var. Diyabetliler için zaten hazır paketli ürünleri kullanmak zorken bir de bunların arasından ayrım yapmaları gerekiyor.

Bu projemizde hazırladığımız etiketler ürünlerin üzerine yapıştırılacak. Buna 'TİP’ine bakmadan alma' diyoruz.

Bu etikette tüm ürünlerde olması gereken besin ögelerinin ayrıntıları hepsinde var diyemeyiz. Bunlar diyabetliler için çok önemli, hepsinde olması gerekiyor.

Etikette bir de kare kodu var buna bağlı olarak mobil uygulama gerçekleştirdik. İnsülin dozu hesaplama bölümü var. Açlık-tokluk kan şekeri geçmişi incelenebiliyor, egzersiz örnekleri var.

Uygulamamızda telefonu sallayınca bir kamera açılıyor. Üründeki kare kodu okutulduğunda ürünün tipi çıkıyor yani şeker, karbonat, insülin oranları…

Diyabetli hangi ürünü seçiyor ve 'ben bu ürünü kullanacağım’ diyorsa hasta günlük kan şekeri değerini giriyor uygulama da kullanılması gereken insülin miktarını hesaplıyor."

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ve projeye akademik desteği sağlayan Yrd. Doç. Dr. Elvan Bakar da öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyduklarını söylemiş.

***

Gençlerimizin projesinden ben de gurur duydum.

Umarım, diyabetliler için yaşam daha kolaylaşır.

***

Bugünlük iyi haberler bu kadar..

***

Herkesin, her zaman iyi haberler alması dileğiyle…

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Üniversiteler kök hücre nakli yapıyor, çay demliyor, çocuk kitabı yazıyor

Üniversitelerde geliştirilen projeler, yapılan icatlar, yöresel sorunlara bulunan çözümlerle ilgili haberler gelince seviniyorum. Sizinle paylaşmak istiyorum. Bugün de öyle yapacağım.

Malatya’da hedefimiz 100 kök hücre naklinin üzerine çıkmakMalatya’daki İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kurulan yıllık 75-80 civarında kök hücre nakli yapılan merkezin 2017’deki hedefinin 100 naklin üzerine çıkmak olduğunu söylemiş.

AA muhabiri Emrah Gökmen’in haberine göre, Türkiye'de kemik iliği nakli bekleyen hastalara bağışçılardan kök hücre elde etmek amacıyla TÜRKKÖK Projesi başlatıldığını anımsatan, ilik naklinde Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtarmak istediklerini söyleyen Erkurt şöyle devam etmiş:

Yazının Devamını Oku

Birinden yeni yıl hediyesi almak sizi mutlu eder mi?

Soruyu sadece yeni yıl değil, zamandan çıkarıp, hediye almak diye sormak lazım.

Cevap olarak herkes “Evet” diyecektir. Çünkü hediyenin bir anlamı, verenin bir özelliği vardır. Geçen hafta gelen iyi haberlerden bazılarını bu gözle okudum.

Kepez Belediye Başkanı, köy okuluna bilgisayar sınıfı kurdu


Antalya Kepez’de Belediye Başkanı Hakan Tütüncü bilişim sınıfları kurmaya devam ediyor. Şimdi de ilçenin en uzak yerleşim yerlerinden Kızıllı Ortaokulu’na hediye etme sözü verdiği sınıfı açmış.


Törene katılan Başkan Tütüncü, eğitime olan desteğinin devam edeceğini söylemiş.


Yazının Devamını Oku

İzmir'de navigasyon yardımıyla beyin ameliyatı 

Yeni bir yöntemle beyindeki tümörü çıkarılan hasta felç olmaktan kurtuldu…

Niğde BİLSEM Okulu, İstanbul’daki yarışmada İnovasyon şampiyonu oldu… Her taraf kar altında Datçalılar dağ çileği topluyor.

İzmir'de navigasyon yardımıyla yapılan  ameliyatla beyin tümörü çıkarıldı

Sağlık alanında yapılan her iyi şey hastalar için umut oluyor. 
İzmir’den gelen haberdeki yöntem de böyle olacak.

AA muhabiri Meriç Ürer’in geçtiği haber şöyle: “İzmir'de özel bir hastanede yapılan operasyonda beyin içindeki tümör, navigasyon yardımıyla yeri tespit edilerek çıkarıldı. Hasta felç olmaktan kurtuldu.” 

Yazının Devamını Oku

Karabüklü robot Japonya’daki yarışmada dünya birincisi oldu

Bugünkü iyi haberler: Karabük Üniversitesi Robot Kulübü, ‘Japon Sumo Robot Turnuvası’nda dünya birinciliği ve ikinciliğini kazandı...

İstanbul Orman Fakültesi’ndeki Türkiye'nin kurutulmuş bitki arşivinde 37 bin çeşit var... Türkiye’de en fazla bal üretilen Ordu ilinde gıda güvenliği için laboratuvar kuruluyor.

Karabük’ün robotu  dünya birincisi oldu
Haberi bu köşede 29 Nisan 2016 günü vermiştim: “Karabük'te 217 robot yarıştı… Bu yarışma ilk de değil. Bu yıl üçüncüsü düzenlenmiş. Karabük Üniversitesi Proje Geliştirme ve Tasarım Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 3. Saf-Run Robot Yarışması'nda 217 robot mücadele etmiş.”

Haber şöyle devam ediyordu: “Mini Sumo kategorisinde Barbaros 1’inci, Karahan 2’nci ve Alfa Bravo adlı robot da 3’üncü olmuş ve başarılı öğrenciler ödüllerini Rektör Refik Polat’ın elinden almışlar.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr.

Yazının Devamını Oku

Adıyaman'da Bill Gates'ler yetişecek

Milli Eğitim Müdürlüğü başlattığı 'Adıyaman kodluyor' projesinde amaç bilgisayar yazılımcısı yetiştirmek... Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni teknolojileri takip etmek için "Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü" var... Ordu'da Altınordu Belediyesi, geri dönüşümü çocuklara tiyatro oyunuyla anlatıyor.

Adıyaman’da kodlama dersi alan

öğrenciler Bill Gates olmak istiyor

Bizim kuşak, bilgisayarla geç tanıştı. Şimdiki çocukların elinden cep telefonları ve tabletler düşmüyor.

Kimi oyun oynamak kimi film seyretmek için kullanıyor.

Yazının Devamını Oku

Kış geldi, okullar ve kamu binalarında salgın hastalıklara önlem olarak dezenfekte işlemi yapılıyor

Bugünkü iyi haberlerimiz şöyle: Bazı belediyeler okul ve kamu binalarını salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı dezenfekte etmeye başladı... Belediyenin köy muhtarlarına dağıttığı traktörlere takılabilen kar küreme bıçakları yolların kapanmasını önledi... Meteorolojik tahminlerde artık 'yerli radar' kullanıyoruz.

Kış geldi okullar ve kamu binalarını salgın ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için dezenfekte yapılıyor

2009’da bu tür haberleri okumuştuk. Domuz gribi salgını nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde önlemler alınmış, okullar, okul servisleri, öğrencilerin toplu olarak kullandığı kapı kolları, merdiven tutacakları, tuvaletler ve lavabolar temizlenmişti. Camiler de ilaçlanmıştı.

Bu yıl kar yağışının etkili olmaya başladığı şu günlerde grip ve benzeri hastalıkların önüne geçmek amacıyla yine bazı bölgelerde belediyeler okullarda ve kamu binalarında temizlik çalışmalarına başlamış.

Yazının Devamını Oku

Konya'da bazı hastalar için 'özel un' üretildi

TÜBİTAK destekli projede üretilen undan yapılan ekmeği obezite, şeker ve kalp hastaları yiyebilecek... Manisa'da Yunusemre Belediyesi vatandaşlara 5 noktadan sonra 2 hastanede ücretsiz internet hizmeti vermeye başladı... Kış geldi, ısı yalıtımı yaptıranlar vergi indiriminden yararlanacak... Bugünkü iyi haberler bunlar.

Obezite, şeker ve kalp hastaları için

Konya’da özel un üretildi

‘Ekmek yemeyin’ uyarıları yapılırken, “Konya'daki bir işletme, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nca (TÜBİTAK) geliştirilen bir ürünün kullanımıyla, obezite, şeker ve kalp hastalarının tüketebileceği özel içerikli un üretti” haberi bu hastalar için ilaç gibi gelecektir.

Kentte 1964'den bu yana başta mısır, buğday, arpa ve soya olmak üzere hububat üzerine çalışan ve insan sağlığını koruyucu fonksiyonel gıdalar üreten bir şirket, 3.5 yıl önce "şeker, obezite ve kalp hastaları için ne yapabiliriz?" düşüncesiyle harekete geçmiş.

Yazının Devamını Oku

Bitkilerin sağlığını Türk malı "biyo-kontrol ajanı" koruyacak

Türk bilim insanları bitki sağlığından yangın, hatta bilgisayar güvenliğine kadar bize yardımcı olmak için başarılı işlere imza atıyor. Bugünkü iyi haberlerimizde bakın neler var…

Bitkilerin sağlığını Türk malı

‘biyo-kontrol ajanı’ koruyacak

Tarımda çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek ilaçlama yöntemi için çalışan Türk bilim insanları, bitkide hastalık yapan mikroorganizmaları bulup yok eden, bu sırada topraktaki kimyasal kalıntıları temizleyen ve besinlerin gelişimini olumlu etkileyen yerli “biyo-kontrol ajanı” elde etmiş.

Yazının Devamını Oku

İTÜ kampüsteki engelleri kaldırdı

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılanlar o kadar güzel ki… İzmir Çiğli'deki "Dijital hastane"nin konforunu ve verilen sağlık hizmetlerini okuyunca şaşırmayın... Kastamonu Üniversitesi'nde bir öğretim üyesi güneş enerjisiyle çalışan 'çapa makinesi'ni 3D teknolojisi ile üretti. Buyrun iyi haberlere: 

İstanbul Teknik Üniversitesi

kampüsteki engelleri kaldırdı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ydü. Bazı sorunları bir gün gündeme getirmek yasak savma gibi geliyor bana.

Yazının Devamını Oku

Sağlık alanında Türkiye'den üç iyi haber

Bugün sağlık konusunda Türkiye'de gerçekleştirilen üç iyi gelişmeyi sizlerle paylaşacağım. Cerrahi müdahalelere "yerli dokunuş..." "Kayısının çekirdeği diş sektörüne girdi" ve "Akciğer kanserine karşı yerli genetik tanı kiti üretildi." Buyrun okuyun.

Cerrahi müdahalelere "yerli dokunuş"

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, ameliyatlarda neşter gibi kullanılan ve yurtdışından 30 bin dolara ithal edilen "plazma koter" adlı tıbbi aleti yerli imkânlarla üretmiş.

Prof. Öksüz, AA muhabiri

Yazının Devamını Oku

Öğretmenler Günü'nden kalan iki öğretmen portresi

Biri İzmir Balçova, diğeri Hakkâri Yüksekova'da. İkisi de İngilizce öğretmeye, hayatları değiştirmeye devam ediyorlar... Sivas'ta Diş Hekimliği Fakültesi, yatılı bölge okulunda okuyan çocukların tedavileri için özel bir çalışma başlattı... Akhisar Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin alkışlanan çalışması.

Öğretmenler Günü’nden kalan iki öğretmen portresi

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ajanslardan çok sayıda haber geldi.

Her yıl 24 Kasım’ı, Atatürk’e Meclis tarafından 1928'de ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanının verilişinin yıldönümü nedeniyle kutluyoruz.

Bugün sizlere iki İngilizce öğretmenini tanıtmak istiyorum.

Yazının Devamını Oku

Fenerbahçe'yi yazdım ama maç yazısı değil

Sakız ağacının, Sakız Adası'nda yetiştiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz... Hatay, Serinyol Orman Fidanlığı'nda bu yıl 6 milyon fidan yetiştiriliyormuş... Marmarabirlik, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle, "Organik Zeytin Gübresi" üretecekmiş.

"Fenerbahçesi Sakızları Sergisi" ziyarete açıldı

Sakız ağacının, Sakız Adası’nda yetiştiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İstanbul da Fenerbahçe Parkı’nda, çok yakınımda bile varmış. Hem de anıt ağaç, devasa boyutta.

Sakız ağaçlarının varlığını AA muhabiri Hilal Uştuk’un haberinden öğrendim.

Yazının Devamını Oku

Erbaa'daki okullar bir yılda 519 kilogram atık pil toplamayı başardı

Toplanan atık piller ne yapılıyor...  Antalya'da kuaförler çocuk gelinlerin saçını yapmayacak... Amerika'da üç Türk bilim insanı Nobel Ödülü alan ekonomistin teorisiyle kansere çare arıyor.

Erbaa'daki okullar bir yılda 519 kilogram atık pil toplamayı başardı

Erbaa Belediyesi'nin, atık pil getirene şeker veren müzikli geri dönüşüm kutusu çocukların ilgi odağı olmuş.

Temiz ve yaşanılabilir bir çevre için yapılan her kampanya desteği hak ediyor. Bugün Tokat'ın Erbaa ilçesinde düzenlenen kampanyayı anlatalım.

Atık piller çevre için zararlı. Kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı ve çöpe atılmamalı. Atık piller çöpe atıldığı zaman

Yazının Devamını Oku

Gökova'daki tekneler güneş enerjisi ile çalışacak

Yıllar önce ziyaret ettiğim Hollanda'daki Giethoorn köyüne hayran kalmıştım. İnsan kendisini masal dünyasındaymış gibi hissediyor.

Evlerin arasından geçen kanallarda, elektrikli motorla çalışan teknelerle dolaşmış, orada doğanın kucağında çok güzel saatler geçirmiştim.

Hollandılılar bu güzelliğin sürdürülmesi için büyük emek harcıyordu.

Tekneyle dolaşırken çiçek bahçesi içindeki evleri görüp hayran kalmıştım.

Her yer pırıl pırıldı. İnsanın içi huzur doluyordu.

Yazının Devamını Oku

Türkiye'nin çıkılmayıp, inilen yaylası Muğla'da

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde bahsettiği Muğla'nın, Karabağlar Yaylası, bir doğa harikası.

“Yaylaya çıkmak” deyimini bilirim de “Yaylaya inmeyi” yeni öğrendim.

Muğla'nın Karabağlar Yaylası, Türkiye'deki hiçbir yaylaya benzemiyormuş. Alışılmışın dışında olan yaylaya, çıkılmıyor aksine iniliyormuş. Şehre 10 dakika uzaklıktaki yemyeşil yaylaya belediye otobüsleriyle de ulaşım imkânı sağlanıyormuş.

DHA muhabiri Cavit Akgün’ün haberi şöyle:

Yazının Devamını Oku

Öğrencinizin başarısını, memnuniyetle duyuruyorum

Mustafa Yorulmaz'ın Alzheimer hastaları için tasarladığı girişimcilik projesi Türkiye 1'incisi oldu... İzmir Bergama'da çam kokulu 'Cilveli çay' var... "Fındık sütünden dondurma"ya patent alındı... Söğle peyniri 2 ay kar dolu kuyuda bekletilerek yapılıyor.

Okuldan gelen mesaj:

“Öğrencimiz Türkiye birincisi oldu”

Mesaj çok net: “Öğrencilerimizden Mustafa Yorulmaz'ın Alzheimer hastaları için tasarladığı girişimcilik projesi Türkiye 1'incisi oldu. Öğrencimizin bu başarısının duyulması için desteklerinizi bekliyoruz.”

Bu köşede başarı öykülerini büyük bir keyifle yayınladığım biliniyor.

Yazının Devamını Oku

Bugün Kocaeli'ne gitmenizi öneriyorum

Eğer, Avrupa'nın en büyük kâğıt müzesinin açılışını izlemek, 64 çeşit bitki bulunan "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi"ni gezmek istiyorsanız Kocaeli'ne buyrun. Bugün bir başarı hikâyesi de Kayseri'den: "3D teknolojisiyle titanyumdan alın kemiği yapıldı."

Bugün Avrupa'nın en büyük kâğıt müzesi açılıyor, ziyaret edin

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi kuruluşlarından Kocaeli’ndeki SEKA Kâğıt Fabrikası 80 yıl sonra "Avrupa'nın en büyük kâğıt müzesi" olarak bugün (6 Kasım Pazar günü) vatandaşların ziyaretine açılıyor.

Çocukluğumun geçtiği Dalaman’daki SEKA Kağıt Fabrikası’nın kuruluşunun tüm aşamalarını izlediğim için haberi okuyunca o günler film gibi gözlerimin önünden geçti.

Yazının Devamını Oku

Dilerim Türkiye'ye 3. Nobel Ödülü kazandıran çalışma olur

Bilimsel başarı haberleri gelince mutlu oluyorum. Bugünkü 3 haber de bu cinsten. Sabancı Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2016 yılı Nobel Tıp Ödülü konusu da olan Otofaji temelli tedavi yöntemi önerdi... Bilim ve teknoloji yarışmasında Türk öğrenci dünya birincisi oldu... Bursalı mühendislerin ürettiği araç takip sistemi devrede...

Bilim haberlerini anlamak ve anlatmak bizim için de zor. Deneyeyim… Sabancı Üniversitesi'nde otofaji temel yolaklarını kontrol eden yeni ve önemli bir otofaji proteini bulunmuş. Bu önemli buluşa Doç. Dr. Devrim Gözüaçık Laboratuvarı imza atmış.

Otofaji bozuklukları kanserden parkinson hastalığına kadar birçok önemli hastalıkta rol oynuyor. Buluş hastalıklar için yeni tanı ve tedavi imkanlarına yol açabilirmiş.

AA muhabiri Andaç Hongur’un haberine göre, Sabancı Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kalıtsal ve ölümcül bir hastalığın neden ve nasıl oluştuğunu keşfederek, hastalık için 2016 yılı Nobel Tıp Ödülü konusu da olan Otofaji temelli tedavi yöntemi geliştirmiş.

Yazının Devamını Oku

Meclis yasama evraklarının dağıtımını artık elektronik ortamda yapıyor

En çevreci hareketlerden biri TBMM'den geldi. Devamını bekliyoruz... İstanbul Esenler'de belediye "Dede-torun yaşam merkezi açtı. Tabii nineler de gidebiliyor... Zonguldak Alaplı'da yaşlı ve ihtiyaç sahipleri için ücretsiz baston yapıyor... Hatay, Türkiye'nin maydanozunun yüzde 40'ını üretiyor...

Bu köşede iyi ve güzel haberlere yer vermeye, kurumsal veya kişisel başarıları, yerel tatları duyurmaya gayret ediyorum.

Meclis yasama evraklarının dağıtımını

artık elektronik ortamda yapıyor

Beklenen ve örnek olması gereken uygulama Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geldi. TBMM'nin "Kâğıtsız Parlamento" projesi hayata geçti.

Yazının Devamını Oku