GeriSpor Sırıkta Bubka efsanesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sırıkta Bubka efsanesi

Ukraynalı atlet, Atina'da altın madalyayı alarak bugüne kadar yapılan 6 Dünya Şampiyonası'nda da birincilik kazanan ilk sporcu olarak atletizm tarihine geçti.

6. Dünya Atletizm Şampiyonası dün sona ererken, Ukraynalı Sergei Bubka, sırıkla atlamada altın madalyayı alarak tarihe geçti. 17'si açık havada 35 dünya rekorunda imzası bulunan Bubka, Atina'da da 6.01 metrelik atlayışı ile şampiyonluğu elde ederek, bugüne kadar yapılan 6 Dünya Şampiyonası'nda da altın madalya alan ilk sporcu oldu.

Sakatlık geçiren ve bu sezon Dünya Şampiyonası öncesi iki kez yarışan Bubka, Atina'da şampiyona rekoru ile altın madalyayı garantilemesinin ardından 6.15'le dünya rekorunu geliştirmeyi denemek istedi. Çıta 6.15'e getirildi, ancak Ukraynalı atlet daha sonra bundan vazgeçti. Bu bazı izleyiciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Sırıkla atlamada Bubka'nın büyük rakibi Rusya'dan Maksim Tarasov 5.96 metrede kalıp Atina'da gümüş madalya ile yetindi. Bronz madalyayı ise 5.91'lik atlayışı ile ABD'li Dean Starkey aldı. Disk atmada Alman Lars Riedel de 68.54 metrelik atışı ile 4. kez dünya şampiyonluğunu kazandı. Litvanyalı Virgilijus Alekna ikinci, Alman Juergen Schult da üçüncü oldular.

İki Rus atlet dopingli çıktı

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda iki Rus bayan atlet dopingli çıktı. Bayanlar 10 kilometre yürüyüşte ikinciliği kazanan Olympiada Ivanova ve 800 metrede yarı finalde elenen Lyubov Tsyoma'nın yapılan test sonunda steroid kullandıkları belirlendi. Ivanova'nın gümüş madalyası da geri alınırken, iki atlete 2 yıl pistlerden men cezası verilmesi bekleniyor.False