ANKARA HABERLERİ

Sınırlar güven altında

DHA
04.08.2018 - 15:19 |Son Güncelleme :
Sınırlar güven altında
DHA

İÇİŞLERİ Bakanlığının, ülke sınırlarının fiziki güvenliğinin ve aydınlatma projesi kapsamında 2 bin 949 kilometrelik kara sınırının doğu ve güneyinde toplam  888 kilometrelik alan modüler beton duvarlarla ve tellerle örülürken, Şanlıurfa-Suriye sınırı ilk defa güneş enerjili sistem ile aydınlatılacak.  Güneş enerjili aydınlatma sisteminin  başarılı olması halinde, söz konusu sistem Suriye  sınırının tamamında uygulanacak.

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük İcraat Programı kapsamında  ülke sınırlarının fiziki güvenliğinin ve aydınlatma projelerinin tamamlanacağını açıklaması üzerine, İçişleri Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı. Terörle mücadele, kaçakçılığın ve düzensiz göçmen geçişlerinin engellenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığınca  güney, doğu ve batı sınırlarının güvenliğinin artırılması çalışmalarına devam ediliyor.  Bu kapsamda, güney sınırının (911 kilometrelik Suriye sınırının Asi ve Dicle nehirleri haricinde kalan) 828 kilometrelik kısmında modüler beton duvar yapılması planlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ödeneklerle sınır hattında yapımına başlanan modüler beton çalışmalarında bu zamana kadar 802 kilometrelik (yüzde 97) kısmın montajı tamamlandı. Doğu sınırının (İran-Ağrı, Iğdır) 144 kilometrelik kısmında modüler beton duvar, beton temelli fens teli ve devriye yolu  inşasına geçen yıl başlanmıştı.  İnşa faaliyetleri kapsamında  bugüne kadar 96 kilometre modüler beton duvar üretimi ve 86 kilometre modüler beton duvar montajı tamamlandı.    Ayrıca, İran-Hakkâri sınırının 43 kilometrelik kısmında ise modüler beton duvar ve devriye yolu  inşasına yakın zamanda başlanacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 2 bin 949 kilometre uzunluğundaki kara sınırının bin 15 kilometrelik (yüzde 35) kısmı modüler beton duvarlarla örülmüş olacak.

SINIRLAR IŞIL IŞIL

Sınır güvenliğinin artırılması için İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan aydınlatma çalışmaları 2017 ve 2018 yıllarında ivme kazandı. Bu kapsamda bu zamana kadar 340 kilometre uzunluğunda yeni aydınlatma tesisi yapıldı. Aynı sistemi güney sınırında da uygulayan Bakanlık, Şanlıurfa-Suriye sınırında güneş  (solar sistem) enerjili aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörlerini kurma çalışmalarını ise  bitirme noktasına getirdi. İlk defa Şanlıurfa-Suriye sınırında kullanılan güneş enerjili aydınlatma sisteminin başarılı olması halinde, bu sistem Suriye sınırının tamamında uygulanacak. Bakanlık ayrıca, Gürcistan, Ermenistan-Ardahan  sınırına da  aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörleri  kuracak. Bu sayede Türkiye’nin 802 kilometre uzunluğunda olan  mevcut aydınlatma sistemi,  yapılacak  olan yeni tesislerle  969 kilometreye ulaşacak.  Böylece,  Türkiye sınırlarının yüzde 33’lük kısmı aydınlatılmış olacak.  2019 yılından sonra Ardahan ve Şanlıurfa illerindeki aydınlatma tesislerinin tamamlanmasıyla da bu hattın uzunluğu 1.124 kilometreye ulaşacak ve Türkiye kara sınırlarının yaklaşık yüzde 40’lık kısmı aydınlatılacak.


YASADIŞI GEÇİŞLERE TELLİ ÖNLEM

İçişleri Bakanlığı, Suriye-Hatay sınır hattı boyunca; yasa dışı geçişlerin yoğun olarak yaşandığı Yayladağı, Reyhanlı ve Hassa ilçelerinin bazı bölgelerine  toplam 38 kilometre uzunluğunda yüksek güvenlikli tel çit yapılmasını sağladı. Yine 223 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa-Suriye sınırında 7 adet gözetleme kulesi, 16 adet termal kamera, 19 adet solar sistem, 15 adet noktasal ledli aydınlatma armatürü kuruldu. İçişleri Bakanlığı ayrıca milli sınırlardan kaçak geçişlerin önlenmesi ve sınır güvenliğinin etkin bir şeklide sağlanması amacıyla sınır ardı bölgelerde,  elektronik denetleme sistemi, gözetleme kuleleri, yüksek güvenlikli tel çitlerle sınırlar güvenli hale getiriyor.

Haber:ANKARA ,(DHA)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sınırlar güven altında haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı