MERSİN HABERLERİ

Sıcak çarpmasına dikkat

DHA
24.06.2016 - 11:30 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN Devlet Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Gezer, vatandaşları sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmalarını istedi.
Sıcak havaların insan sağlığı üzerinde büyük olumsuzlara neden olabileceğini belirten Deniz Gezer, vücudun fonksiyonlarını düzgün yürütebilmesi için belli bir ısı aralığında çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Gezer, "Sıcak havalarda vücut sıcaklığını düşürmek için en etkili yol ısıyı havaya vererek vücut sıcaklığının azaltılmasıdır. Isıyı dışarı verirken tuz ve su kaybı da meydana gelir. Çok sıcak havalarda, vücuttan havaya ısı transferi azalır ve vücut ısımız yükselir. Sıcak havalarda vücut ısısındaki artma sonucu kan akışkanlığı azalır" dedi.
Sıcak çarpmasının kendisini, baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği ile gösterdiğini ifade eden Gezer, "Bu durum en sık, çocuklar, kalp damar hastalığı olanlar, diyabet hastaları, hamileler, ateşli hastalığı olanlarda görülür. Bu durumda hastalar serin bir ortama götürülerek tuzlu ayran veya maden suyu ile sıvı açığı giderilmelidir. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması hayatı önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun mutlaka alınması zorunludur. Bayılma durumu varsa mutlaka sağlık personeli çağrılmalıdır" diye konuştu.
"AÇIK RENKLİ KIYAFETLER GİYELİM"
Vücut ısısındaki artışın kalp krizi, inme, migren, epilepsi ataklarını tetiklendiğini kaydeden Deniz Gezer, şunları söyledi:
"Uzun süreli ve ağır spor yapılması vücut ısısının yükselmesini on kata kadar arttırmaktadır. Sıcak havalarda uzun süreli ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Risk grubunda olan hastaların, güneşin tam dik geldiği 11.00 ve 16.00 arası saatlerde dışarıda dolaşmaması gerekir. Açık havada gölgede kalınsa dahi aşırı hava sıcaklığı ve nem vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Dışarı çıkarken açık renkli, pamuklu ve bol elbiseler giymeliyiz. Mutlaka şemsiye bulundurmalıyız. Günlük 2-2.5 litre sıvı almalıyız. Ağır ve yağlı yiyecekler yerine sebze ve meyvelere ağırlık vermeliyiz. Klima kullanıyorsak mutlaka bakımını yaptırmalı ve sık sık temizliğini yapmalıyız."


MERSİN, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Sıcak çarpmasına dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Haziran 2016 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sıcak çarpmasına dikkat haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:43
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:37
Sayfa Başı