SAKARYA HABERLERİ

Sgc Başkanı Matur: “Halk Özgür Basına Sahip Çıkmalı”

IHA
02.05.2015 - 12:05 |Son Güncelleme :

SGC BAŞKANI MATUR: “HALK ÖZGÜR BASINA SAHİP ÇIKMALI”

IHA

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle bir yazılı açıklama yaptı.
Başkan Matur mesajında, “ Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir. O günden bugüne Özgür Basın özlemiyle kutlamaya çalıştığımız bugünü ne yazık ki ülkemizin basın özgürlüğü karnesinin hiç de iyi olmadığını öğrenerek karşılıyoruz. Birkaç gün önce Freedom House Dünya Basın Özgürlüğü 2015 Raporu’nu yayınladı. Raporda Türkiye hala “Özgür değil” kategorisinde yer alması hepimizin bildiği bir gerçeği bir kez daha tüm dünyaya duyurmuş oldu. Bu raporda Türkiye dünya sıralamasında 199 ülke arasında 142. Sırada, Avrupa ülkeleri arasında basın özgürlüğü sıralamasında ise en sonda yer aldı. Gazeteciler bugün çıkarılan yasaların gazetecilerin aleyhine kullanıldığı bir ortamda mesleklerini ifa etmeye çalışırken iktidar baskısıyla işlerinden olmakta, kalemlerini bırakmaya zorlanmaktadır. Gazeteciler düşüncelerini ifade ettikleri için tutuklanmakta, tutuklamalar bir cezaya dönüştürülmektedir. Muhalif sesler, özgür kalemler susturulurken bizler ne yazık ki sıranın kendimize geleceğinin farkına varamıyoruz. Bugün artık ülkemizde farklı bir medya düzeni yaratılmaktadır. Tümüyle iktidardan beslenen bir medya ve medya örgütlenmesi ülkenin her yanını sarmaktadır. İş güvencesinden yoksun gazetecilerin örgütlendiği sendikalar yerine yandaş sendikalar kurulmuş, bu yetmemiş, iktidar güdümünde cemiyetler, birlikler kurularak gazeteciler arasındaki dayanışma gücü zayıflatılmıştır. İletişim imkanlarının hızla arttığı günümüz dünyasında sosyal medya mecraları her bireyi birer gazeteci haline getirirken, ülkemizde iletişim ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar bizleri ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Basın ve ifade özgürlüğünün bir ülkenin gelişiminin en büyük göstergesi olduğu inancıyla gazetecilerin düşüncelerinden dolayı yargılanmadığı, yazıları ve haberlerinden dolayı cezaevine atılmadığı bir ülke diliyoruz. Unutulmasın ki her türlü özgürlüğün temelinde basın ve ifade özgürlüğü vardır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde halkımızdan özgür basına, dolayısıyla kendi özgürlüklerine sahip çıkmalarını diliyoruz. Meslektaşlarımızı da dayanışma ruhunu hiç bırakmadan hep birlikte daha özgür bir basın ortamı için özgürlük mücadelesinde güçbirliği yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Sgc Başkanı Matur: “Halk Özgür Basına Sahip Çıkmalı” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2015 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sgc Başkanı Matur: “Halk Özgür Basına Sahip Çıkmalı” haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Temmuz 2021, Pazar
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:29
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı