Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

Çalışan gezginler için, hafta sonu ile birleşen resmi tatiller gibisi yok… Mayıs’ta da hem 1 Mayıs hem de 19 Mayıs hafta sonu ile birleşiyor. O zaman oturalım, plan yapmaya başlayalım. Bu kez önerim Kiev… Kiev ve tatil henüz birbiriyle çok örtüşen kavramlar değil bizler için ama aklınızı çelmeye çalışacağım… İşte bu bahar Kiev’e gitmek için size 12 gerekçe...

Haberin Devamı

1. Kiev’in en güzel zamanı ‘bahar’… Bunu ben değil, Kievliler söylüyor….

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

Vizesiz tatil fırsatları için tıkla!

2. Değil vize, pasaport bile olmadan sadece nüfus cüzdanı ile gitmek mümkün.

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

3. Ulaşım kolay, günde birkaç kez İstanbul-Kiev uçuşu var.

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

4. Ev bulmak kolay ve ucuz, Airbnb ile günlüğü 50 dolar’a jakuzili, üç odalı, mutfağında tost makinasından Çin yemeği çubuklarına her şey mevcut olan evler kiralayabilirsiniz.

Haberin Devamı

5. Türk lirası değerli, (1 TL 7.5 Grivna ediyor)

 

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

6. Ülke ucuz, dört kişi çorbasından salatasına, votkasından bifteğine mükellef bir yemek için bile toplamda sadece 30 dolar ödersiniz.

7. Çok lezzetli bir mutfağı var, hem de bizim damak zevkimize çok uygun. Mantı benzeri ‘varenky’den, bildiğimiz ‘çi börek’e, kapalısı Karadeniz pidesine, açığı ise pizzaya benzeyen ‘kachapuri’den, yine mantıyı andıran ‘khinkali’ye, yemekler çok çok leziz. Bir de Lviv Hand Made Chocolate isimli bir dükkânı var ki, çikolata severler içinde akıllarını kaçırabilirler, uyarmadı demeyin…

 

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

8. Çok etkileyici müzeleri var: Nükleer santral gerçeklerini öğrenmek isteyenler için hayli iç acıtan Çernobil Müzesi; Savaşın acısını ve acımasızlığını unutmamak isteyenler için 2. Dünya Savaşı Müzesi; Çocuklarına doğayı öğretmek isteyenler için, içinde mamut iskeletlerinden her türlü minerale, bölgedeki tüm hayvan türlerinden bitki türlerine gez gez bitmez çok zengin bir içeriği olan Ulusal Doğal Tarih Müzesi; Hem açık havada eğlenceli bir gün geçirmek hem de Ukrayna’nın kırsal yaşamının tarihçesini merak edenler için Avrupa’nın en büyüğü olan Pirogovo Açık Hava Müzesi.

Haberin Devamı

Hele bir de yel değirmenlerini fotoğraflamayı sevenlerdenseniz, tam yeri. Ülkenin politik tarihiyle ilgilenenler için Taras Shevchenko Müzesi; Etnoğrafya meraklıları için Ivan Honchar Müzesi; Bukovski okurları için, yaşadığı evi gezebilmek adına Bukovski Müzesi.

 

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

9. Şehir manzarası muhteşem… Pechersk Lavra isimli, yer altı tünellerinde manastırların olduğu yerden gün batımında, pembeleşmiş ışıkların altında parıldayan altın soğan kubbeleri seyretmek çok etkileyici, bonusu ise, tabii meraklısıysanız, tünellerdeki rahip mumyalarını görmek olabilir. Biraz klostrofobik bir deneyim ama deneyim deneyimdir…

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

10. Montmartre özlemini Kiev’de de gidermek mümkün. Andreevsky Spusk sağlı sollu seyyar satıcıların tezgahlarında binbir çeşit turistik eşya sattığı ve ressamların da tablolarını sergilediği bir sokak. Tam bohem bir ortam.

Haberin Devamı

11. Şehirde ağaç kesmek yasak, 2 tane kocaman park ve 1 tane de botanik bahçesi var, yeşile gönül verenler için ideal şehir.

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

12. “Yok bunlar yetmez, ben illa alışveriş de yapacağım” diyorsanız, o zaman istikamet Khreshchatky Caddesi, burada Gucci’sinden Prada’sına her marka mevcut. Yok bunlar bütçemi aşar derseniz, o zaman caddenin sağını ve solunu birbirine bağlayan alt geçitlere alalım sizi, orada da envai çeşit, daha makul fiyatlı dükkânlar var.

Baharda Kiev’e gitmek için 12 neden

Yazarın Tüm Yazıları