GeriBanu GÜNDOĞDU Provence’in lavanta kokan kasabaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Provence bölgesi yaz aylarında uçsuz bucaksız tarlaların lavanta açtığı, havaya karışan mis gibi lavanta kokusu ile başınızı döndüren eşsiz güzellikte bir bölge. Özellikle tepelere kurulmuş minicik masal kasabaları, kasabalardaki butik oteller, kafelerde yiyeceğiniz mis gibi kokan, sıcacık kruvasanlar Provence gezinizi unutulmaz bir hale getirecek. Van Gogh, Cezanne gibi ünlü ressamlar da buranın büyülü doğasından ilham alıp birçok ünlü eser hayata geçirmiş. Bu bölgeye gerçekleştirdiğimiz seyahati düşündükçe anılarım beni, havadaki mis gibi lavanta kokusu eşliğinde dolaştığımız Provence’in daracık sokaklı, birbirinden güzel kasabalarına götürüyor. Rotayı Provence’e çevirirseniz mutlaka görmeniz gereken kasabaları bu yazıda bulabilirsiniz.

Kızıl Kasaba: Roussillon

Luberon’un tepeleri ve Vaucluse dağı arasında kalan bu kasaba rengi açık sarıdan turuncuya çalan demir oksitli kil yapısı nedeniyle kızıl kasaba olarak da geçiyor. Fransa’nın en güzel köylerinden kabul edilen Roussillon, Provence gezinize mutlaka dahil etmeniz gereken bir yer.  Buradaki binalar, kasabanın toprak yapısı ve rengine tamamen uygun yapılmış. Özellikle gün batımında gökyüzüyle birleşen bu kızıl kasabanın sunduğu manzara nefes kesici güzellikte. Belvedere Mirador ismindeki seyir terası ise bu güzelliği izleyebileceğiniz bir manzara sunuyor ziyaretçilere. Kasabanın küçücük meydanlarında çok güzel kafeler bulunuyor. Akşam saatlerinde daha da canlanan meydanlardaki kafelerde oturup, zaman zaman eşlik eden canlı müziği dinlemelisiniz.

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Kasabada bulunan “Ochre Trail” mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada biri yarım saat biri bir saat süren iki parkur bulunuyor. Toprağın rengi, yapısı o kadar güzel ki Fransa’nın bir köyünde olduğunuza inanamıyorsunuz.

Uçsuz Bucaksız Lavanta Tarlalarının Kuşattığı Kasaba: Sault

Bundan birkaç yıl önce seyrettiğim bir gezi programında Provence bölgesini geziyorlardı. Gittikleri kasabalardan biri de Sault idi. Lavanta tarlalarından bisikletle geçerek kasabaya ulaşıp kasabanın meydanlarında dolaşmış, dükkanları gezmişlerdi. Herşey o kadar masal gibi görünüyordu ki Sault kasabasını o zaman hafızama kazımıştım. Provence gezimiz sırasında uğradığımız kasabanın sokaklarını gezerken, seyir terasından mordan lilaya çalan lavanta tarlalarını izlerken sonunda bir hayalimi daha gerçekleştirmenin mutluluğunu hissettim. Provence gezinizi Sault’e uğramadan sonlandırmamalısınız.

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Marquis de Sade’nin Gölge Düşürdüğü Kasaba: Lacoste

Provence bölgesinde görülmeye değer kasabalardan biri de Lacoste. Kasaba, Provence’in en güzel yerlerinden biri olması dışında, en tepesinde yer alan şatosu ile de ünlü. Pierre Cardin tarafından restore edilip müzeye dönüştürülmüş şato, korkunç Marquis de Sade'ye ait. İnsanlara acı çektirip cinsel anlamda kendini tatmin eden Marquis de Sade'nin yaptığı kötülükler kendisinin defalarca hapse girmesine neden olmuş. Bu güzel kasabanın böyle karanlık bir yüzü var ne yazık ki.

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Kasabanın dar ve yokuşlu yollarında yürüyerek şatoya çıkabiliyorsunuz. Bu sırada size çok güzel binalar ve çiçekli dar sokaklar eşlik ediyor. Şato dense de zihninizde bildiğimiz görkemli bir yapı canlanmasın. Şatoya ulaştığınızda terastan panaromik olarak manzarayı seyretmeyi unutmayın. Bir sürü lavanta tarlası göreceksiniz.

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Provence’in En Popüler Kasabası: Gordes

Bu eski köy, Luberon vadisine bakan Vaucluse platosunun kenarında yer almakta ve Fransa'nın en güzel köylerinden biri kabul edilmekte. Gordes kasabasının yakınlarındaki Abbaye Notre-Dame de Sénanque ismindeki manastırın bahçesi lavantalarla dolu ve sabahın ilk saatlerinde manzara harika görünüyor. Gordes kasabası bölgedeki diğer kasabalara göre çok daha popüler olduğundan park sorunu yaşamamak ve çok kalabalığa kalmamak için günün erken saatlerinde gezmenizi öneririm.

Provence’in lavanta kokan kasabaları

Beyaz taştan yapılmış evleri ve binaları ile bir dağın uçurumunda yer alan kasaba birçok ünlü sanatçıya da ev sahipliği yapmış. Bu nedenle diğer köylere göre daha popüler ve fiyatların daha yüksek olduğu bir yer haline gelmiş. Kasaba taş binaları, dar sokakları, sunduğu panaromik vadi manzarası ile Provence gezinize güzellik katacak bir yer.

 

False