« Hürriyet.com.tr
Brezilya'nın karnaval şehri: Rio
Sokak çılgın atıyor: Notting Hıll Karnavalı
Beni yak kendini yak: Burrnıng Man
Dünyanın en çılgın partisi: Mardi Gras
Mutluluk şehri: Cape Town
Viyana'nın en ayrıcalıklı adresleri
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Renklerin içinde: Porto
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kaleler ülkesi: Portekiz
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Portekiz’de ne yenir?
Hürriyet Haber
Hayallerin ötesinde bir kent Bangkok
Bangkok'un sokak lezzetleri
Nice mutlaka yapmanız gereken 14 şey
Nice’te yapacak o kadar çok şey var ki, aklınızı karıştırmamak adına madde madde sıralayalım...
Bahar AKINCI
Zafer tanrısı Nike’ye adanan güzel şehir: NİCE!
MÖ 350 yılında, Foça’da yaşayan bir Yunan kavimi, yeni dünyalar keşfetmek üzere, kendi yaptıkları ahşap kadırgalarla yola çıkar. Önce Marsilya’ya ardından da (bana göre) Cote d’Azur’un en güzel şehri Nice kıyılarına ulaşırlar.
Bahar AKINCI
Fransız Rivierası'nın az bilinen ama en güzel iki sırrı
Nice, Marsilya, Cannes, St Tropez ve Monako Cote d’Azur’un en meşhur yerleri ama bize sorarsanız Eze ve Saint-Paul de Vence ortaçağ kasabaları hepsini cebinden çıkartır güzellikte.
Biz Evde Yokuz
İhtişamlı Monako
Dünya Avucunuzda ekibinin Cote d’Azur seyahatinin bu seferki durağı dünyanın sayılı zenginlerinin bir araya geldiği, lüks ve ihtişam dolu bir lokasyon olan Monako Prensliği.
Rüya BÜYÜKTETİK
Cannes’da yapılacaklar
Fransız Riviera’sının en ünlü şehirlerinden biri olan Cannes, muhteşem iklimi ve sahilleriyle turistler tarafından en çok tercih edilen sahillerden biridir.
Hürriyet Haber
En güzel mavi: Şarm El Şeyh
Kristal berraklığındaki denizi, denizaltındaki büyüleyici florası, doğu ve batı kültürünün karışımı şehir merkezi ve yıl boyunca süren tropikal havası ile Şarm El Şeyh Rus, İngiliz, Amerikan ve İtalyan turistlerin değişmeyen tatil lokasyonu olma özelliğini taşıyor. Türkiye’den de oldukça kolay ulaşılan ve tercih edilen bir lokasyon. Burada atlamamanız gereken noktalar ise şunlar:
Hürriyet Haber
Mısır mutfağından 8 seçenek
Mısır çok yabancısı olduğumuz bir mutfak değil. Geleneksel yemekler Anadolu mutfağıyla benzerlikler gösteriyor. Köfte, kebap, künefe, helva, türlü gibi ortak yemeklerimiz var. Bunlar haricinde gelmişken tatmanız gerekenler ise şöyle:
Hürriyet Haber
8 durakta Kahire
Mısır’ın hareketli başkentine hoş geldiniz... Kent, devasa bir metropolden beklenecek her şeyi sunuyor ve 24 saat yaşamaya devam ediyor. Ama asıl olayı tarihi zenginlikleri. İlk ziyaretinizde es geçmemeniz gereken 8 durak ise şöyle:
Hürriyet Haber
Çılgın kalabalıktan uzakta: Aswan
Aswan, Mısır’da Nil nehri kıyısında küçük bir şehir. Kahire’den, Aswan’a yaklaşık 950 km’lik bir yolculukla ulaşılıyor. Kahire’den otobüsle önce Luxor’a, oradan da trenle Aswan’a ulaşabiliyorsunuz. Mısır’ın büyük kentlerinden farklı olarak oldukça sakin ve mistik bir yer.
Hürriyet Haber
Piramitlerden bile popüler: Dahab
Mısır, ekonomisi büyük ölçüde turizm ile dönen bir ülke. Ancak bu turizmin tamamını Kahire’nin hareketli sokakları ve piramitlerin oluşturduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında Kızıl Deniz’in gizli hazineleri Giza piramitlerinden çok daha fazla sayıda yabancı ziyaretçiyi ülkeye çekiyor. Sina Yarımadası’nın kıyıları tarihi batıklar, mercan kayalıkları, resifler ve insanlarla beraber yüzmeye alışmış köpekbalıkları ile adeta bir sualtı oyun parkı olarak biliniyor. Şnorkel ve tüplü dalışın kalbinde es geçmemeniz gereken üç duraklar listesinin bayında ise Dahab geliyor. Burası pek çok dalgıca göre açısından Mısır’ın bir numaralı dalış lokasyonu. Üstelik ilginç bir şekilde diğer dalış merkezlerine oranla daha sakin.
Hürriyet Haber
Kahire mi İskenderiye mi?
Kahire, İskenderiye’ye karşı. Biri Piramitlerin diğeri de Büyük Kütüphane’nin şehri… Firavunlar diyarının iki büyük metropolünün arasında sadece iki saatlik bir yol var. İkisi de oldukça etkileyici ancak birbirlerinden de bir o kadar farklılar.
Hürriyet Haber
Saklı cennet: Marsa Alam
Mısır’ın güneydoğusunda yer alan Marsa Alam 2001 yılına kadar uyuyan bir balıkçı kasabasıydı. Şu anda bir uluslararası havaalanına sahip ve dünya dalış turizminin en önemli adreslerinden. Ancak hala Şarm El Şeyh’e ve Mısır’ın diğer bilinen lokasyonlarına göre daha sakin. Kasaba da hala balıkçı kasabası ruhunu kaybetmiş değil. Sualtındaysa dalış meraklılarını müthiş manzaralar bekliyor.
Hürriyet Haber
Kralları böyle alalım: Luxor
Antik dünyanın ağırlık merkezlerinden Luxor, Nil Nehri’nin kıyısına kurulu bir açık hava müzesi ve eşsiz bir zaman tüneli. Luxor’da Karnak ve Luxor tapınaklarının dışında çok büyük bir alanda bir tapınak bölgesi bulundu. Krallar Vadisi yolu üzerinde bulunan bu bölgede çalışmalar devam ediyor. Burada devasa büyüklükte sütunlar ve heykeller yer alıyor.
Hürriyet Haber
Melbourne’de yapmanız gereken 10 şey
Birleşik Krallık’ın ve Viktorya döneminin izlerini sürün, dünya mutfaklarını deneyin, sokak ve sanatın birlikteliğini izleyin. Melbourne’e hoş geldiniz. İşte turunuzu kolaylaştıracak 10 ipucu...
Hürriyet Haber
Sidney'in olmazsa olmazları
Opera binası, kartpostal gibi kumsallar, güzelim doğal liman… Sidney deyince ilk akla gelen bunlar. Oysa Sidney'in dünyanın önde gelen metropolleri arasına girmesini sağlayan özellikler sayılamayacak kadar fazla. İşte Sidney'de yapılması gerekenler...
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yeni Zelanda’nın en iyi 10 plajı
15 bin kilometrelik sahil şeridiyle Yeni Zelanda plaj sevenler için adeta bir cennet. Tüplü dalış ile sualtını keşfetmek isteyenlere de sörf ve kano meraklılarına da kumlarda tembel tembel yatmak isteyenlere de bol bol seçenek sunuyor. Ülkenin en iyi 10 plajını sizin için seçtik.
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sidney hakkında bilmediğiniz 5 şey
Sidney, Avustralya’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra en çok ziyaret edileni. Dünyanın en ünlü plajlarından birine ev sahipliği yapıyor, Opera Binası Dünya Mirası statüsünde ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Bu mükemmel kenti ziyaret etmek için binlerce sebep var. Gitmeden önce bilmeniz gerekenler...
Hürriyet Haber
Avustralya'ya gitmeden önce bilmeniz gereken 8 İpucu
Tek bir ülke sayıldığına bakmayın, aslında kocaman bir kıtada yolculuk ediyorsunuz. Mesafelere dikkat edin, sıkı giyinin ve yol çıkmadan önce ipuçlarımıza bir göz atın.
Hürriyet Haber
Kalbim Rio Karnavalı’nda kaldı
Hava 35 derece, ama hissedilen 50 derece! Şıp şıp terleyerek Ipanema plajındaki kalabalığın tam orta yerine dalıyorum. Koşturarak yanıma gelen bir görevli şemsiye ve şezlong isteyip istemediğimi soruyor.
Onur BAŞTÜRK
Rio’da nerede ne yenir?
Gelelim yeme-içme yerlerine…
Onur BAŞTÜRK
Rio'da nereye gitmeli, ne yemeli
Dans ve eğlencenin adı
Dünyanın en renkli karnavalı
Renklerin içinde: Holi Festivali
Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi. Köklerini Hindu mitolojisinden alan Holi’de de amaç baharın gelişini ve yeniden doğuşu kutlamak. Dünyanın en renkli festivaline hoş geldiniz!
Avrupa'nın en ilginç eğlencesi
Venedik, dünyanın en çok turist çeken şehri. Ama yılın özellikle bir zamanı var ki o dönemde rekorunu kırıyor. Bütün kentin o ünlü maskelerini takıp, kostümlere büründüğü Venedik Karnavalı hiç şüphesiz Avrupa’daki en özel aktivitelerden biri. Masal şehrini bir de bu haliyle görmek istiyorsanız bilmeniz gerekenler listesine bir göz atmanızda yarar var.
Aslan ve ejderha ile gelen mutluluk
Çin takvimine göre Köpek Yılı’na giriyoruz. Asya’nın en büyük sokak partisi de bu vesileyle düzenleniyor. Ejderha dansları, Çin mutfağının harika yemekleri ve göz kamaştıran kutlamalar arasında yerinizi almak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var.
En güzel yeşil: Aziz Patrik Günü
Yeşil renk ve İrlanda birasının damga vurduğu bu bayram biraz kondisyon istiyor. Sonuçta İrlandalılarla aşık atmak kolay iş değil. Biraz daha yumuşatılmış kutlamalar için İrlanda dışı adresleri seçmek mümkün. Ama işin merkezinde yer almak istiyorum diyorsanız kendinizi Dublin’e ve bu çılgınlık maratonuna iyi hazırlamanızda fayda var.
Senede bir gün: Ölüler Günü
Azteklerden günümüze uzanan bir gelenek. Yaşam ve ölümün iç içeliğini Tim Burton’ı bile kıskandıracak kostümlerle kutlamak ister misiniz? O zaman doğru adres Meksika!
Zamanı unutturan şehir: Lizbon  
Portekiz’in başkenti gelenlerin çok etkilenip kalış sürelerini uzatmalarıyla ünlü bir şehir.
Hürriyet Haber
Ortaçağ’da hiking: Sintra
Tam anlamıyla ortaçağ'da hiking yapıyormuşsunuz gibi bir duygu veriyor.
Hürriyet Haber
Bahardan kalma bir günden: Madeira
Ortalama 20 derecelik sabit iklimiyle ünlü Madeira Adası, popüler bir kış destinasyonu.
Hürriyet Haber
Bond’un doğum yeri: Cascais
Cascais, Lizbon’dan günübirlik bir ziyarete de imkan sağlıyor.
Hürriyet Haber
En güzel 5 Portekiz kasabası
Portekiz’in en çok tercih edilen seyahat destinasyonları arasına adını yazdırmasında onların payı büyük.
Hürriyet Haber
Bangkok’un en ayrıcalıklı restoranları
Müge Akgün'den Bangkok’un en ayrıcalıklı restoran önerileri...
Sezgin Yılmaz'ın gözünden Bangkok
Bangkok’a bir de Instagram’ın sevilen yüzü Sezgin Yılmaz’ın gözünden bakmaya hazır mısınız?
Tapınaklar Kenti
Dünya Avucunuzda Takımı Bangkok'un en ünlü 3 tapınağını sizler için gezdi
Bangkok sosyal hayatına dair 10 güncel şey
Onur Baştürk ile 10 adımda Bangkok
Yüzen Pazar
Bangkok’un içinde ve dışında nehir ve kanallara kurulmuş ‘floating market’ yüzen pazarlar var.
San Sebastian: Yeme-İçme Cenneti
200 bin nüfuslu San Sebastian dünyada kişi başına en çok Michelin yıldızı düşen şehir. Bu da bu çok güzel Bask şehrini tam bir yeme içme cenneti yapıyor. Bu bol miktardaki Michelin yıldızlarından üçer tanesi Akellare, Arzak ve Martin Berasategui’nin. Dünyanın en iyi 50 restoranı listelerin gediklisi ve bu yılın dokuzuncusu Mugartiz’in ise iki Michelin yıldızı var. Ama yeme içme dünyamız tabii ki Michelin yıldızlarından ibaret olmamalı. Onun için Ganbara, Rekondo veya (gene yıldızlı) Kokotxa, hatta Concha plajının ucundaki balıkçı barınağındaki salaş, ama çok iyi lokantaları da San Sebastian’da mutlaka gidilmesi gereken restoranlar.
Seyahat Listenizin İlk Sırasına Alın
Her şeyden önce şunu söylemek lazım, ‘yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem; ama San Sebastian’ın mutlulukla bir ilgisi olmalı’. Büyük usta Cemal Süreyya’ya ait ve benim biraz modifiye ettiğim bu cümle seyahat takımı olarak San Sebastian’a yaptığımız seyahati çok güzel özetliyor. Bu şehir bence tam anlamıyla bir yeme-içme başkenti. İspanya’da tapas olarak bilinen küçük atıştırmalıklar burada Baskça pintxos olarak adlandırılmış. Benim favorilerim Ganbara ve ve Bartolo oldu. İkisi de Plaza de la Constitucion çevresinde yer alıyor ve bir birine çok yakın. Bunun yanında bir sürü Michelin yıldızlı restoran var ancak bu restoranlara gitmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.
San Sebastian'da Ne Yapılır?
Eğer yaz aylarında bu kentte giderseniz, plajlarda güneşlenip, denizde doya doya yüzebilirsiniz.
San Sebastian’da Nerede Ne Yenir?
San Sebastian, yeme-içme konusunda tam bir cennet. Eğer oraya gitmeyi planlıyorsanız, gitmeden önce bir-iki kilo vermenizde fayda var. Peki bu kiloları nerede ve nasıl alabiliriz? İşte San Sebastian’ın lezzet durakları.
Gastronomika'da Neler Yaşandı?
Dünya Avucunuzda takımı olarak bu sene San Sebastian’da 19.’su düzenlenen Gastronomika Festivali’ne katıldık. Onlarca standı gezip bir birinden güzel konuşmalar dinledik. Peki seyahat takımımız bu seneki Gastronomika hakkında neler düşünüyor?
ItalyaItalya
İtalya’nın yıldız şehri: Napoli
Gizemli arka sokakları, ufak dükkânları, tarihi, kültürü ve yemekleriyle insanda merak uyandıran Napoli doğasıyla da büyülüyor. Roma döneminden esintiler taşıyan şehir tarihi yapısıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. İşte size Napoli gezi rehberi…
Hürriyet Haber
ItalyaItalya
Eşsiz kültür kenti: Roma
Kültürü, tarihi, değerleriyle dünya üzerinde önemli yere sahip olan Roma, İstanbul‘a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi Roma şehrinin de İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olması. Peki Roma’ya gidince nereleri gezilmeli, hangi lezzetler tadılmalı? İşte size Roma gezi rehberi…
Hürriyet Haber
ItalyaItalya
İtalya’da ortaçağ şehri: Siena
Siena, İtalya’da dokusunu yitirmemiş sokaklarıyla görülesi bir güzellik… Düzenli mimarisiyle sanki ortaçağ’da yaşıyormuş hissi uyandırıyor. Peki Siena’ya gidildiğinde nereler gezilmeli, hangi lezzetler tadılmalı? İşte size Siena gezi rehberi…
Hürriyet Haber
ItalyaItalya
Aşk kokan şehir: Venedik
“Kanallar Şehri“, “Avrupa’nın en romantik şehri“, “Maskelerin Şehri“… Bu tanımlar Venedik’in güzelliğini anlatmaya yetmeyen şehrin ünlü tanımları. Birbirinden kanallarla ayrılmış Venedik 118 adanın üzerine kurulu ve dünyanın en güzel şehirleri arasında… Peki aşk kokan bu güzel şehre gittiğiniz neler yapmalı? İşte size Venedik gezi rehberi…
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yamaçların üzerinde bir kasaba: Amalfi
Dünyanın başka hiçbir yerinde benzerine rastlayamayacağınız coğrafi yapısı, ışıl ışıl sahiliyle rüyaları gerçeğe dönüştürecek kadar güzel Amalfi. Mitolojik yapısıyla da insanda merak uyandırıyor. İşte size Amalfi rehberi…
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İtalya’nın lezzet durağı: Bologna
İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Emilia-Romagna’nın başkenti konumundaki Bologna; iyi korunmuş tarihi, İtalya genelinde ün yapmış meşhur mutfağı ve zengin ve soylu geçmişiyle İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri. Peki Bologna’da nerelere gezilmeli, hangi lezzetler tadılmalı? İşte Bologna gezi rehberi…
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ruhunu koruyan İtalyan güzeli: Floransa
Roma, Venedik ve Milano gibi, İtalya’da bulunan birçok gözde şehrin zaman zaman gölgesinde kalsa da, Floransa, misafirlerine unutulmaz anlar yaşatacak güzelliklere sahip. Yeni açılan bar, butik ve restoranlara karşın kent ruhunu korumaya kararlı. İşte size Floransa gezi rehberi…
Hürriyet Haber
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Modanın kalbi: Milano
İtalya'nın kuzeyinde bulunan Milano, dünyanın moda ve lüks yaşam denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri. Ayrıca Milano tarihin kokusunu duvarlarına sindirmiş kiliseler, sokaklar, hatta evlere sahip. Bu şehir geçmişi içinde barındırmasının yanında moda trendleriyle de geleceğe ışık tutuyor. İşte size Milano gezi rehberi…
Hürriyet Haber