GeriSeyahat Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Patara; boylu boyunca uzanan muhteşem bir sahil, hemen yanı başında antik dünyanın en önemli kentlerinden biri. Dilerseniz Patara'da tarihin tozlu ve gizemli sayfalarında bir yolculuğa çıkın, dilerseniz de incecik kumuyla doyasıya keyfini sürebileceğiniz sahile kendinizi bırakın.

Patara, Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'nın sınırları içerisinde bulunuyor. Kaş ilçesine bağlı olan bölge bir başka turizm merkezi Kalkan'a çok yakın bir konumda. Antalya il merkezine yaklaşık 210 km. mesafede bulunan Patara, Kaş’a ise yaklaşık 40 km. uzaklıkta yer alıyor. Hitit dilinde Patar, Likya dilinde ise Pttara şeklinde isimlendirilen bölge, limanı ve sahiliyle de Akdeniz’in önemli merkezlerinden biri olmuş.

Patara yaklaşık 12 km’yi, bulan sahiliyle muhteşem bir güzelliğe sahip. Bölgedeki kumsalların en uzunu olan Patara plajı incecik kumlu yapısıyla da göz dolduruyor. Denizin sığ bir yapıda olduğu plajda, yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için de son derece uygun bir yapı mevcut.

Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Sörfçüler için tam bir cennet
Hiç durmayan rüzgarın adeta orkestra şefi olduğa Patara, sörf tutkunları için tam bir cennet. Dünyanın birçok yerinden gelen sörf tutkunlarını misafir eden sahilde aynı amanda çeşitli yarışmalar ve organizasyonlarda düzenlenmektedir. Deniz ve sörf tutkunları için önemli olduğu kadar koruma altında olan Caretta caretta kaplumbağaları için de son derece önemli bir bölge. Carettaların yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunan kumsal, bu nedenle koruma altına alınmış. Bölge  son derece rüzgarlı olduğu için sahildeki kum taneciklerinin ve tozların Patara Antik Kenti'ne zarar vermemesi için sahil tarafına setler inşa edilmiş. 

Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Antik dünyanın önemli şehri
Patara sadece muhteşem güzellikte sahiliyle değil aynı zamanda bu sahilin hemen yanı başında bulunan antik kentle de son derece ünlü bir bölge. Binlerce yıl öncesine uzanacak bir yolculuğa çıkabileceğiniz Patara’da, bunun yanında son derece keyifli ve eğlenceli deniz keyfi de cabası. Antik dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen yerleşim bir Likya kenti. Belli bir süre Likya Birliği'nin de başkentliğini yapan Patara'da aynı zamanda birlik toplantıları da meclis binasında düzenlenmekteymiş.  Likya Birliği içerisinde üç oy hakkına sahip altı şehirden biri olan Patara her dönem önemli bir merkez olarak varlığını sürdürmüş.

Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Sahili kumla dolmadan önce ticaret için son derece önemli bir konumda olan Patara, antik dünyada Akdeniz’de bulunan üç önemli hububat deposundan (Granarium) biri olarak kabul ediliyor. Roma İmparatorluğu döneminde de önemini artıran antik kent, o dönemde Likya-Pamphilya eyaletlerinin de başkentliğini yapmış.

En eski demokratik meclis binası
Demokrasi uygulamasının var olduğu kabul edilen dönemler içerisinde inşa edilmiş en eski demokratik meclis binası da Patara’da bulunuyor. Patara meclis binası, 2010'da restore edilmiş. Şu ana kadar ortaya çıkarılmış kalıntılar arasında en görkemlilerinden biri olarak kabul edilen Roma zafer takı, Gelemiş Köyü'nün hemen yakınında bulunuyor. MS. 1.  yy'da inşa edildiği tahmin edilen zafer takı bölgede görülmeye değer eserler arasında yer alıyor.

Tarih ve deniz diyarı: Patara (Antalya)

Kilometrelerce upuzun ince kumlardan oluşan yapısı nedeniyle plaj aynı zamanda bir çölü de andırıyor. İşte bu nedenle Yeşilçam filmlerinde çöl görüntüsünü yansıtabilmek için Patara plajı yoğun olarak setlerde kullanılmış. Hıristiyanlarca kutsal kabul dilen ve asıl ismi Saint Nicholas olan Noel Baba'nın da Pataralı olduğu çeşitli kaynaklarda ifade ediliyor. Buram buram antik dünyayı soluyacağınız tarihi kentin yanında, mükemmel bir deniz keyfini de bonustan kazanmak üzere özgürlüğünüzü alın ve Patara’ya yelken açın.

 

 

 

False