GeriSeyahat Tahran’da olan Tahran’da kalır!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tahran’da olan Tahran’da kalır!

Tahran’da olan Tahran’da kalır!

Bu yazıyı The New York Times’ta okuyamazsınız! Tahran’a uzun bir hafta sonu ayırın, bize teşekkür edeceksiniz. Vakit kaybetmemeniz için size ayrıntılı bir program hazırladık. İşte Tahran’ı Tahranlılar gibi yaşama rehberi...

PERŞEMBE GECESİ ATEŞİ

İran’da cuma tatil. Perşembe akşamı bizdeki cumartesi gibi en hareketli gece. Gezi için perşembe-pazar en akıllıcası.

17.00- Sana dün bir tepeden...
Kartal yuvası Derbent, Elbruz Dağı’nda. Dar sokaklar, rengârenk çiçekler, geleneksel reçel dükkânları arasında yürüyün. ‘Binbir Gece’ moduna geçin. Sonra Milad Kulesi’ne doğru taksiye binin. Büyük fotoğraftaki manzara için saat 19.00’dan itibaren kulede olmalısınız.

21.00- Monsoon Lounge’da yemek

Tahran’da olan Tahran’da kalır


Favori yerim. Gitmeden rezervasyon yaptırın. Sushi, roll’ler ve et dünya standartlarında. Kendinizi Paris’te hissedeceksiniz. Çalışanlar, müşteriler şahane. Müzik de. Sordum, tahmin ettiğim gibi Parisli DJ Claude Challe’in CD’si çalıyor. Sosyal olmaya ve bir partiye davet edilmeye bakın. Goldan Caddesi No: 2 (Tel: 0098 21 2204 4813).

22.30- Parti
Arkadaşlarınız ya da tanışacağınız kişiler sizi çağıracaktır. Partilere girmenin püf noktaları aşağıda.

02.00- Çek bir kelle paça!
Sabaha kalmadıysanız haydi yemeğe! Molla Sadr Caddesi’nde kelle paça yiyin. Kanlanmış gözlerini ve alkol kokusunu saklamaya çalışan gizli particilerle sohbet edin.

Ayağa kalk, uyumak için önümüzde sonsuzluk var! (Ömer Hayyam)

BUGÜN CUMA, BIRAK UYUYAYIM!

10.30- Chai Bar’da brunch
Bir sanat merkezinin bahçesinde, çınarlar altında harika bir yer. Herkes burada. Yemekler güzel. İyi yiyin, dağa çıkıyoruz. 145 Kuzey Salimi Caddesi (Tel: 0098 21 2221 0313).

Tahran’da olan Tahran’da kalır

Monsoon Lounge grubunun altı restoranı var. Divan ve Monsoon Lounge iki favori yerim.

12.30- Toçal’de hiking
Tahran merkezine çok yakın bir kayak merkezi. Enfes manzarada temiz hava alın, akşamdan kalmalıktan kurtulun...

15.00- Bir Tahran klasiği

Tahran’da olan Tahran’da kalır


İran’ın zengin aileleri için cuma geleneği, Yas’ta öğle yemeği. Millet Parkı’nın tam karşısında. Geleneksel İran mutfağının en iyi adreslerinden. Çellokebaptan şaşmayın. Ben üniversitede İranlı arkadaşlarımdan öğrendiğim bir numarayı yapıyorum, müthiş hoşlarına gidiyor: Yumurta isteyin, beyazını akıtıp, bir kapta sarısını getirecekler. Pilav sıcakken üzerine boşaltın, sumak ve tereyağıyla karıştırın. Harika oluyor.
Bir tane yeter, kalp krizi geçirmeyin.

17.30- Sanat ortamları

Tahran’da olan Tahran’da kalır

Cuma sergi günü. Tahran’ın kuzeyinde, Zürih’i andıran mahallelerde Etemad Galeri’den başlayabilirsiniz. Sahibine selamımızı söyleyin, öneri alın. Aun Galeri ve Aaran Galeri’yi atlamamakta yarar var. İşler son derece politik ve etkileyici.

19.00 Milad Kulesi

Tahran’da olan Tahran’da kalır

Güneşin batışını ve kentin yavaşça ışıl ışıl oluşunu izleyin. Görkemi hissedeceksiniz. Çatıdaki şık restoranda, ananas, portakal suyu eşliğinde!

20.00- Yine mi parti?
Şu ana kadar bir sosyal çevre kuramadıysanız o işi çözün. İnsanlarla sohbet edin ve “Gece ne yapalım” diye sorun. Akışa bırakın kendinizi. Merak etmeyin, hiçbir şey olmaz! Cumartesi, pazar artık biraz tarih-kültür mekânlarını gezin, ayıp.

İRAN’IN UFAK TEFEK SIRLARI

Tahran’da olan Tahran’da kalır

SOKAĞIN ENERJİSİ
Perşembe gecesi eski adıyla Pehlevi yeni adıyla Valiasr Caddesi’ne çıkın. Mavi, kırmızı ışıklandırılmış ağaçların altında Şah günlerinin ihtişamı hâlâ var. Bangır bangır müzikle piyasa yapanlar, kızlı-erkekli arabalara doluşmuş gençler Boğaz’ın yaz akşamlarını hatırlatıyor. Botokslu, burun ameliyatlı sarışınlara, telefon alışverişlerine ağzınız açık bakacaksınız.

O MEŞHUR EV PARTİLERİ
İranlı bir arkadaşla... Gitmeden kimi tanıyorsanız arayın. Görümcenizin ikinci dereceden kuzeni, Facebook grubunuzdan bir çevreci... Çekinmeyin, çok misafirperver insanlar. Olmuyorsa dert etmeyin. Rehberimizdeki önerileri uygulayın. Partiye bir tatlı, çikolata vs. götürün. İçkiyi onlara bırakın, kimse kör olmasın...

PARTİYE GİTMEK RİSKLİ Mİ?
Yasak ama göz yumuluyor. Genelde rüşvetle çözülüyor. Olmazsa bir ya da iki gece gözaltı... Tatsız tarafı, alkol, uyuşturucu hatta kızlara bekaret testi uygulanabiliyor. Ama çok ender.

İÇKİ NEREDEN GELİYOR?
İran’da 200 bin alkolik var! Ev yapımı alkol yüzünden ölenler, kör olanlar her gün haber. Kuru üzümden yapılan bir tür votka olan arak içiliyor. Meşhur Şiraz üzümü buradan çıkmış. En ünlü şairleri Ömer Hayyam’ın şarapla ilgili şiirleri herkesin dilinde. Şimdi yasak ama birçok İranlı evde şarap yapıyor.

RESTORANLAR
Çok şık yerler var. Divan ve Monsoon Lounge şahane. Kişi başı 100 TL civarında. İran mutfağından şaşmayın. Mozzarella vs. ambargo yüzünden burada yapılıyor. Çellokebap, kubide, yanında cacık iyidir.

İÇKİ İÇİLEN TEK YER
Alkol servisi olan ve kadınların başı açık oturabildiği tek yer Ermeni Kulübü. Ama Müslümanların girmesi yasak. Üstüne Türküz! Tüm sevimliliğimizle aradık, kabul etmediler. İspanyol taklidi yapmaya karar verdim, arkadaşlarımız “sakın” dedi. 68 Khark Caddesi 68 numara (Tel: 00 98 21 667 00 521).

FLÖRT
Söylesem inanmazsınız, gidin kendiniz görün.

False