GeriSeyahat Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryum'a akın etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryum'a akın etti

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryum'a akın etti

2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona ermesiyle birlikte tatili fırsat bilen aileler, çocuklarıyla birlikte İstanbul Akvaryum'u ziyaret ediyor.

17 bin canlıyla İstanbul Akvaryum, 2011 yılından itibaren dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini yeni nesil teknoloji ve temalarıyla sergilemeye devam ediyor. Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 17 tema ve 1 Amazon Yağmur Ormanı ile ziyaretçilerini etkileyen İstanbul Akvaryum, dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğini de taşıyor. Dünyada nadir bulunan, palyaço balıklarından, limon köpekbalıklarına kadar pek çok türde balığı izleme fırsatı sunan İstanbul Akvaryum; alanları, ses ve ışıklandırma sistemleriyle de dünya denizlerinden sahneler sergiliyor. İstanbul Akvaryum 2019 yılında yaklaşık 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryuma akın etti


"Küçük yaşta çocukların gelişimine katkı sağlıyor"

İstanbul Akvaryum Kompleksi İcra Kurulu Üyesi ve Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu, İstanbul Akvaryum’da şu an sömestir yoğunluğu yaşandığını söyledi. "2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. Öğrencilerimize özel yarıyıl indirim kampanyası düzenledik. Herkesin hayatlarında bir kere dahi olsa İstanbul Akvaryum’u gezmesi gerekiyor. Ziyaretçiler dışarıda yakından göremeyecekleri deniz canlılarını çok yakından görme imkanı buluyorlar. Deniz canlılarının yaşadıkları ekosistemi görerek farkındalıklarını artırıyorlar. Küçük yaşta çocukların gelişimine katkı sağlıyor.”

Türkiye’nin ilk kutup penguenleri de İstanbul Akvaryum'da

Okul gruplarından çok yoğun ziyaretler aldıklarını anlatan Çapanoğlu, şunları söyledi: “İstanbul Akvaryum eğitim müfredatı ile paralel bir içeriğe sahip. Öğrenciler canlıların ekosistemlerini, biyolojik açıdan değerlendirebilme imkanını buluyor. bin 500 farklı türden 17 bin canlıya ev sahipliği yapıyoruz. Bunun içinde deniz ve kara canlıları bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kutup penguenlerini evlatlık edindiğimiz bir proje kapsamında Akvaryum'da ağırlıyoruz. Kızıldeniz’de yaşayan küçük palyaço balıklarından, okyanuslarda yaşayan köpek balıklarına kadar bir çok farklı türü görme şansına sahip oluyorsunuz. Akvaryum'da Karadeniz’den başlayarak okyanuslara doğru açılan bir rota üzerinde gezi yapabiliyorsunuz. Coğrafi ve kültürel bilgileri temalandırılmış alanlarda öğrenme fırsatı yakalıyorsunuz.”

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryuma akın ettiTimsahlardan zehirli ok kurbağalarına...

Ziyaretçilere keşif dalışı yapma imkanı sunduklarını hatırlatan Çapanoğlu, “Bunun için birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Eğitmenlerimiz eşliğinde dalışlarını gerçekleştiriyorlar. Köpek balıklarıyla beraber yüzme imkanını buluyorlar. Yurt dışında insanlar sırf bu heyecanı yaşamak için turlara katılıyorlar. Doğada her zaman rast gelme ihtimali de bulunmuyor. İstanbul Akvaryum’da ise bunu garanti ediyoruz” dedi.

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryuma akın etti


Amazon Ormanı'nı bire bir deneyimleme şansı sunduklarına dikkat çeken Çapanoğlu, şunları anlattı: “Bu tematik alanda Güney Amerika coğrafyasına ait bir ormanı keşfedebiliyorsunuz. Burada bulunan tüm bitkiler Kosta Rika’dan geldi. İklimlendirmesi de bire bir olarak tarafımızdan yapılıyor. İçeride tatlı su balıklarımız var. Rekorlar kitabına girmiş canlılar var. Timsahlardan zehirli ok kurbağalarına kadar çok farklı kara ve deniz canlısını görebilirsiniz. 2019 yılında 1.5 milyona yakın kişi İstanbul Akvaryum’u ziyaret etti. 2020 yılında 1.5 milyonun üzerinde bir misafiri ağırlamayı hedefliyoruz. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun talep görüyoruz. İstanbul’un önemli sembolik bir alanı haline geldik. Gelen ziyaretçilerin yüzde 60’dan fazlası yabancı turistler olduğunu da vurgulamak istiyorum.”

Sömestir tatilinde çocuklar İstanbul Akvaryuma akın ettiYabancı ziyaretçiler de memnun

Faslı bir ziyaretçi mekanın çok güzel olduğunu vurgulayarak, "Ben Kanada'da yaşıyorum. Buraya gelenler denizdeki gibi bir çok balığı görebilir. Bu mekan çok profesyonel. Bu da Türkiye’nin ne kadar büyük bir devlet olduğunun işareti. Ben bir Faslı Arap olarak Türkiye ile gurur duyuyorum. Bu mekanı insanların hizmetine sunanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Minik ziyaretçilerden Musab Numanoğlu ise, okul gezisi ile akvaryuma geldiklerini söyleyerek, “Penguenler, köpek balıkları, vatozları gördüm. Balıklar ilgi çekici. Benden büyük balıklar var. Buranın havası bile değişik. Kalp atışlarım bile hızlandı. Buradan çıkınca arkadaşlarıma anlatacağım” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle