GeriSeyahat Kyoto'yla kardeş şehir olan Konya'daki parklarda yüzlerce sakura ağacı var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Kyoto'yla kardeş şehir olan Konya'daki parklarda yüzlerce sakura ağacı var

Kyoto'yla kardeş şehir olan Konya'daki parklarda yüzlerce sakura ağacı var

İstanbul’da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açıldı. Japonya'yı temsilen hastaneye sakura adının verilmesi nedeniyle de gözler Türkiye'deki sakura ağaçlarına çevrildi. Nisan ayında birçok kentte dallarındaki çiçeklerin renkleriyle dikkat çeken sakura ağaçları ise Konya'da ilk 2009-2010 yılında, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kyoto’nun kardeş şehir ilişkileri kapsamında kente kazandırılan Japon Parkı'nı dikildi.

Kentte sakura ağaçlarını Japon Parkı’nın yanı sıra Ladikli Ahmet Hüdai Parkı,  Ecdat Parkı ve adını taşıdığı Sakura Parkı'nda da görmek mümkün. Yaklaşık 20 yıl Japonya'da kalan Konya Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç, sakura ağacının, kiraz ağacı türünden olduğunu ancak meyve yetişmediğini belirtti. Özellikle çiçek açtığı nisan ayında görselliğiyle insanları etkilediğini ifade eden Güleç, şunları söyledi:

Kyotoyla kardeş şehir olan Konyadaki parklarda yüzlerce sakura ağacı var


''Şu an Ladikli Ahmet Hüdai Parkı'nda bulunuyoruz ve bu parkın 4 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolunda yüzlerce sakura ağaçları vardır.  Sakura, Japon kiraz ağacıdır. Meyvesi olmuyor, çiçeği için Japonya’da yaygın olarak bulunuyor.  Çiçek açma mevsimi genellikle nisan ayı ve havanın sıcak olma durumuna göre değişiyor.''

Kyotoyla kardeş şehir olan Konyadaki parklarda yüzlerce sakura ağacı var


Japonya'da sakura ağacının birlikteliği temsil ettiğini ifade eden Güleç, ''Sakuranın, Japonlar açısından sembol değeri vardır. Japonların her biri, kendisini sakura çiçeğinin bir yaprağına benzetir. Çiçeğin bir yaprağı çok nahiftir, güzeldir, en küçük rüzgarda uçarlar ama; hepsi bir araya geldiğinde ahenkli bir birliktelik oluşturur.

Kyotoyla kardeş şehir olan Konyadaki parklarda yüzlerce sakura ağacı varDolayısıyla Japonlar, bireysel olarak değil de toplum olarak ahenkli bir yapı oluşturdukları zaman üstesinden gelemeyecekleri şeyin olmadığına inanırlar. Bu birlikteliği en güzel temsil eden nesnenin de sakura ağacı olduğunu düşünürler. Japonya'da sakura mevsiminde, insanlar işten sonra sakura ağaçlarının altında piknik yaparlar, gece sakura ağaçlarını seyrederler. Japonya'nın güneyinden kuzeyine kadar, 1 ay boyunca bir festival havası vardır.  Sahura mevsimi kutlanıp etkinlik yaparlar' 'diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle