GeriSeyahat Geçmişe yolculuğun adresi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Geçmişe yolculuğun adresi

Geçmişe yolculuğun adresi

En fazla ziyaretçi çeken Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ, popülerliğinden ödün vermeden turist sayısını her geçen yıl biraz daha artırıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen merkezlerinden biri de Budva oluyor. Yaklaşık 20 bin nüfusu olan Budva; hem tarihi ve kültürel değerleri hem de coğrafi açıdan dikkatleri üzerine çekiyor. Budva’da Stari Grad adı ile anılan bir eski şehir kalesi yer alıyor. Oldukça yüksekte yer alan ve korunaklı olan bu kale, ziyaretçilerine adeta geçmişe yolculuk vadediyor.

Budva Stari Grad mimarisi

Stari Grad Boşnakça ve Hırvatçada eski şehir anlamına geliyor. Farklı Balkan ülkelerinde Stari Grad Mimarisi isimli başka yapılarla da karşılaşabilirsiniz ama Budva'daki Stari Grad popülerliği ile en çok adı anılan kalelerden biri oluyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

Tepede yer alan kalenin sağlam duvarlarının ardında dar ve uzun sokaklar bulunuyor. Labirent şeklini andıran bu sokaklar boyunca sıra sıra tarihi binalar uzanıyor. Adriyatik Denizi kıyısında yer alan bu eski şehirdeki Ortaçağ’dan kalma yapılar orijinalliğini koruyor ve böylece konuklar eski dönemlere yolculuk yapıyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

Stari Grad'da gezilecek yerler

Eski Şehir (Old Town) olarak da bilinen Stari Grad, Budva'nın en köklü ve otantik yerlerinden biri olarak rağbet görmeye devam ediyor. Çok büyük olmamakla birlikte konumu ve yapısı itibari ile ilgi odağı olan bu turistik merkez, konuklarına pek çok imkân sunuyor. Budva tarihine ışık tutan Etnografya Müzesi'ni ziyaret ederek Helenistik döneme ait çeşitli eserler görebilirsiniz. Dokunanlara şans getirdiğine inanılan meşhur Dans Eden Kız Heykeli şehrin merkezinde yer alıyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

Şehrin tepe noktasında yer alan The Citadel ile görkemli manzara kuş bakışı deneyimleniyor. The Citadel Bölgede dikkat çeken bir başka yapı da Aziz John Baptist Kilisesi oluyor. Budva tarihini betimleyen resim ve figürlerin bulunduğu kilise gerek çan kulesi gerekse de piskoposluk binası ile eski dokusunu koruyor. Eski Şehir'de pek çok galeri ve sergiye rastlamak da mümkün oluyor. Bunların en ünlülerinden biri olan Open Art Studio, çeşitli etkinlikler düzenleyerek pek çok çalışmayı konuklarla buluşturuyor. Bu noktada, Budva yemek konusunda da konuklarını cezbediyor. Dünya mutfaklarından tatların yanı sıra bölgeye özgü Kastradine ve Montenegro Burger'i yemeden dönmemek gerekiyor. Karadağ'ın en popüler ve geleneksel yemeği olan Kastradine, sebze ve dana eti harmanlanarak yapılıyor. Kendine özgü lezzeti olan Montenegro Burger ise balık ve karides ile hazırlanarak misafirlere sunuluyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

Karadağ'ın incisi Budva

Adriyatik Denizi boyunca uzun ve kalabalık bir plaja sahip olan Budva'da Akdeniz ikliminin tadını doyasıya çıkarmak, dünya mutfaklarından tatlar deneyimlemek, etrafı denizle çevrili tatil mekânlarında konaklamak ve tarihi dokusunu koruyan sokaklarda gezmek başlı başına muazzam bir deneyim. Stevi Nikola AdasıBudva'ya oldukça yakın konumda bulunan Stevi Stefan Adası en etkileyici yerlerden biri oluyor.

Kirk Douglas, Orson Welles, Marlyn Monoe ve Liz Taylor gibi ünlülerin zamanında en fazla uğradığı yerlerden olan Sveti Stefan, Karadağ'ın en sevilen bölgeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Deniz manzarası ve dar sokakları ile göze hitap eden ada, turistlere on beşinci yüzyıl atmosferini yaşama fırsatı sunuyor. Karadağ'ı popüler kılan bir diğer bölge olan Stevi Nikola Adası da yine Budva'ya yakın yerleşim merkezlerinden biri olarak rağbet görüyor. Minik botlarla ve deniz taksileriyle ulaşılabilen bu ada Budva'nın Hawaii'si olarak anılıyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

Karadağ Budva'ya ulaşım

Karadağ Budva'da bulunan Stari Grad mevkiine Türkiye üzerinden doğrudan ulaşım olmamakla birlikte Budva'ya Podgorica, Tivat, Dubrovnik, Belgrad, Saraybosna ya da Mostar üzerinden ulaşım sağlanabiliyor. Budva'da şehir içi ulaşım ise deniz taksileri, minibüs ve taksiler aracılığı ile yapılıyor. Star Grad, bölgenin merkezi konumunda olduğu için burada konaklamak her yere kolaylıkla ulaşma imkânı sunuyor.

Geçmişe yolculuğun adresi

False