GeriSeyahat Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
 Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı

Kayseri’nin en önemli simgelerinden biri Ali Dağı… Talas ilçesinin yamaçlarına kurulu olan bölge tam bir yamaç paraşütü merkezleri. Bölge içerisinde keşfedilecek birçok yeri de barındırıyor. Üstelik ulaşımı rahat ve oldukça ekonomik. İşte tüm detaylarıyla  Ali Dağı gezi rehberi…

300 metre uzunluğundaki saklı güzellik: Ali Dağı Yeraltı Şehri

Hem farklı bir mekânda bulunmak hem de yakın tarihten uzaklaşmak istiyorsanız burası tam size göre. MS 3. Yüzyılda saklanmak ve ibadet etmek amacıyla yapılan şehir, 2010 yılında ziyaretçilere açıldı. Yeraltı şehrinin koridorlarında yürürken biraz zorlanacaksınız. Bazı kısımlar çok dar ve alçak… Talas’ta gezilecek yerler içerisinde en önemli noktalardan biri olan Ali Dağı Yeraltı Şehri, yaklaşık 300 metre uzunluğunda.

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali DağıAli Dağı ayaklarınızın altında: Yamaç paraşütü

İlk kez 2004'te yamaç paraşütü şampiyonasına ev sahipliği yapan ve organizasyondaki başarısıyla adını duyuran Ali Dağı, artık hava sporlarında yurt içi ve yurt dışından gelenlerin vazgeçilmez buluşma noktası… Dağ, paraşütçülerin 5 bin metreye kadar yükselmesine, 150 kilometre uzağa uçabilmesine olanak sağlıyor. Uçmak için iki şansınız var. Eğer hava sporlarıyla uğraşıyorsanız şanslısınız çünkü kendi pilotunuz olabilirsiniz.

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı


Yerli halktansanız veya turistseniz yine uçmanız çok kolay. Haftanın her günü sabah 07.00- 11.00 akşam saat 17.00-20.00 arasında olan uçuşlara, alana gelmeden bir yamaç paraşütü şirketiyle anlaşıp profesyonel pilot eşliğinde uçuşunuzu gerçekleştiriyorsunuz. Kayseri Talas Bahçelievler Yamaç paraşütü iniş pistinde buluştan sonra sizi araçlarla tepeye çıkarıyorlar. Ne yapmanız gerektiğiyle ilgili 15-20 dakika eğitim veriliyor. Hava durumuna bağlı olarak uçuşlar 30-50 dakika arası sürüyor. Ücretler 200-250 TL arasında değişiyor.

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali DağıManzara eşliğinde piknik: Ali Dağı mesire alanı

Şehre gelip doğayla iç içe bir mekânda bulmak istiyorsanız burası tam size göre. Mesire alanına çıktığınızda herkes için ayrı ayrı piknik ve mangal alanlarıyla karşılaşacaksınız. Ailecek manzaraya karşı mangalınızı yakıp kafa dinleyebileceğiniz bir yer. Mesire alanı içinde çocuk oyun alanları ve büfeler bulunuyor.

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı


Doğa yürüyüşü sevenlere

Ali Dağı doğa yürüyüşü ve tırmanış için sizlere birçok imkân sunuyor. Dağa tırmanmaya geldiyseniz yarıya ulaştığınızda, sizi ucu dağın başına bağlanmış bir halat bekliyor. Bu halat ile birlikte kendinizi yukarı çekebilir ve zirveye ulaşabilirsiniz. Bir yandan güvercin sesleri, Kayseri manzarası ve günbatımı tüm yorgunluğunuzu unutturacak.

Doğayla iç içe olmanın ve yenilenmenin yeni adresi:  Ali Dağı


İlk defa dağa tırmananlar için birkaç uyarım var. Dağa tırmanırken ayaklarınız yere tam basmalı ve dik yamaçlardan inerken dizlerinizi hafif bükülmelisiniz. İnerken de dizlerinizi yormamak için topuklarınızı kullanmalısınız. Bu durum, düşme ya da kayma riskini de en aza indirir. İlk molanızı en az bir saat sonra verin. Mola sürelerinizi ise vücudun soğumasına izin vermeyecek şekilde kısa tutmanız, çabuk yorulmanıza engel olur. Yürüyüş için yanınıza uygun ekipman, su ve yeterli gıda almayı da ihmal etmeyin.

 

 

 

 

False