GeriElvan Yarma Denizkızı gerçek midir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizkızı gerçek midir?

Denizkızı gerçek midir?

Küçük denizkızı masalını hatırlamayanınız yoktur. Küçükken yatmadan önce çoğumuz kırmızı saçlı Ariel'le suyun derinliklerinde rüyalara daldık. Mitolojiye göre ise denizkızları binlerce yıl önce yaşamış yaratıklar. Fakat 2012'de Animal Planet'in Madagaskar açıklarında çektiği video denizkızlarının gerçek olduğu iddiasına dair önemli bir ipucuydu. Peki denizkızlarının binlerce yıllık tarihinin ardında yatan gizem ne?

Animal Planet'in sualtı belgeselinden tam bir ay sonra NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) "Suda yaşayan insansı varlıklarla ilgili bugüne kadar hiçbir resmi belge tespit edilmemiştir" açıklamasında bulunmuştu. Yani bir anlamda suyun derinliklerinde yarı insan yarı balık canlıların yaşadığını kesin bir dille reddetti. 

Animal Planet'in belgeseli bir kurguydu ama bu görüntülere baktığınızda ne kadar gerçekçi göründüğünü fark edeceksiniz. Belgesel de kurgu belgesel formatında sunulmuştu. 

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

DENİZKIZI EFSANESİ NEREDEN GELİYOR?

Gelelim tarih boyunca ne gibi denizkızı mitlerinin karşımıza çıktığına...

Denizkızlarının varlığıyla ilgili ilk efsane M.Ö. 1000 yılına dayanıyor. Hikayeye göre Suriyeli bir tanrıça balığa dönüşmek için bir göle atlamış. Fakat güzelliğini kaybetmemiş sadece bacakları bir balık kuyruğuna dönüşmüş. O günden bu yana her kültürde farklı farklı denizkızı hikayeleri anlatılır. 

Bu hikayelerden en popüleri ise Kristof Kolomb'un yer aldığı hikaye. 1493'te Haiti yakınlarında denizkızları olduğunu belirlediklerini açıkladı. Fakat gördükleri öyle masallarda anlatılanlar gibi güzel yüzlü, havalı denizkızları değildi. Hatta kızdan daha ziyade bir erkeği andırıyordu. *Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde yer alan kayıtlara göre...

Kaptan John Smith ise yaptığı yolculuklarda gördüğünü söylediği denizkızları ile ilgili şu iddialarda bulundu: "Kanada'da Newfoundland adası kıyılarında kocaman gözlü, yeşil saçlı bir denizkızı gördüm. Hatta belden aşağısının balık olduğunu fark edene kadar ona aşık olmuştum!"

Denizkızlarından bahsederken Yunan mitolojisini es geçmek olur mu? Efsaneye göre, sirenler bir adada yaşayan deniz yaratıklarıdır ve denizkızlarından farklı olarak iki kuyrukları vardır. Yaşadıkları ada uçurumlar ve kayalarla çevrilidir. Buralarda dolaşan denizciler, sirenlerin söylediği şarkıdan büyülenip gemilerini kayalıklara doğru sürmüşler. Yunan mitolojisine sirenler büyüdikleri denizcileri yerler.

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

TSUNAMİ SONRASI KIYIYA VURAN DENİZKIZI!

2004'te Hindistan’ın Chennai kentindeki tsunami sonrası bulunduğu iddia edilen 'ilginç yaratık'ın denizkızını andırması efsanelere konu olan deniz canlılarının gerçekte var olduğu kanısını güçlendiren kalıntılardan biri oldu. Sahile vurduğu iddia edilen bu yaratık Egmore Müzesi'nde sergilendiği söyleniyor.

İddiaya konu olan fotoğraflar ise şöyle:

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

Malezya'da sanatçı Juan Cabana, bir insan iskeleti ve gerçek balık derisi kullanarak denizkızı yarattı:

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

Denizkızı gerçek midir

En yakın denizkızı vakalarından biri ise 2012 yılında Zimbabve'de yaşandı. Depo inşaası için çalışan işçilerin inşaat sırasında denizkızları gördüklerini ve çalışmayı yarıda kestikleri rapor edildi. İşçiler korktukları için kazı alanına gitmediklerini söylediler. 

Dünya tarihi denizkızlarıyla ilgili birçok efsane ve fotoğraf iddialarıyla doluyken kararı siz verin. Denizkızı gerçek midir?

False