GeriSeyahat Çocukların ufkunu açacak 10 müze
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Çocukların ufkunu açacak 10 müze

Çocukların ufkunu açacak 10 müze

Öğrenciler 17 Ocak Cuma günü sömestir tatiline giriyor. 15 gün sürecek bu dönemi hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirsinler diye en sevecekleri müzeleri çocuk yazarlarına, gazetecilere ve çocuklu gezginlere sorduk. Kimisinde masal kahramanlarının renkli dünyasını keşfe çıkıyorsunuz, kimisinde tarihe yolculuğa, kimisinde de dünyaca ünlü isimlerin arasına karışıyorsunuz.

Saffet Emre Tonguç / Hürriyet Seyahat yazarı
Deneyimleyerek öğrensinler: Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul
1994’te, Haliç kıyısında açılan müze zengin bir koleksiyona sahip. Burayı çocukların ilgi odağı yapan, deneyimleme fırsatı vermesi.. Bir denizaltının içine girmek, nostaljik trenle seyahat etmek, evdeki makinelerin işleyişlerini görmek bu müzenin sunduğu olanaklardan. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-17.00 arası açık. Giriş ücreti 21 lira, öğrenci 9 lira.

Çocukların ufkunu açacak 10 müzeÖzge Altınok Lokmanhekim / Hürriyet Seyahat yazarı
Hem müze hem oyun alanı: Oyuncak Müzesi, İstanbul
Müze, 23 Nisan 2005’te Göztepe’de yazar Sunay Akın tarafından kuruldu. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en güzel örneklerinin sergilendiği koleksiyon Sunay Akın’ın 20 yılda, 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncaklarla oluşturuldu. Pazartesileri hariç her gün 9.30-18.00 arası açık. Giriş ücreti 15 lira, öğrenci 12 lira.

Çocukların ufkunu açacak 10 müze
Evrim Sümer / Gazeteci
Çingene Kızı’nın iri gözleri: Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep
Doğu Roma Dönemi kabartmalar, mozaikler, heykeller arasında Athena Tapınağı’nın bir parçası olan Athena Heykeli, bereketi ve gücü simgeleyen Mars Heykeli gibi önemli parçalar var. Özel bir odada tek başına sergilenen Mainad Mozaiği ya da daha iyi bilinen adıyla Çingene Kızı ise iri gözleriyle sizi bekliyor. Haftanın her günü 9.00-17.00 arası açık olan müzenin giriş ücreti 24 lira.

Çocukların ufkunu açacak 10 müzeÖmür Kurt / Hürriyet gazetesi çocuk yazarı
Masallar arası yolculuk: Masal Müzesi, İstanbul
Kartal Belediyesi Masal Müzesi’nde masal sayfaları arasında geziliyor. Kırmızı Başlıklı Kız’dan Keloğlan’a, Harry Potter’dan Nasreddin Hoca’ya kadar pek çok kahramanı görmek mümkün. Ayrıca hafta sonları çocuklara ve yetişkinlere yönelik etkinlikleri var. Hafta içi 9.00-17.00, hafta sonu 9.30–18.00 arasında açık olan müze pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Çocukların ufkunu açacak 10 müze
Esra Abalı / Çocuk kitabı yazarı
Çocuklara da yetişkinlere de: Key Otomobil Müzesi, İzmir
İzmirli iş insanları Murat ve Selim Özgörkey kardeşler tarafından oluşturulan koleksiyon, 2015’ten beri Key Müzesi adı verilen 7 bin metrekarelik alanda sergileniyor. Müzede çocukların beğeniyle incelediği 50 motosiklet ve 2 bin 550 adet model otomobil sergileniyor. Müze pazartesi ve salı günleri hariç 10.00-17.00 arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 20 lira, öğrenci 10 lira.

Çocukların ufkunu açacak 10 müzeErdoğan Gümüş / Hürriyet Seyahat gezgini
Nostaljik bir tecrübe: PTT Pul Müzesi, Ankara

Ulus’ta, 2013’te kapılarını açan müze 6 bin 500 metrekare alanda kurulu. Burası 3D sinema salonunda ziyaretçileri, nostaljik, unutulmayacak bir keşfe çıkarıyor. ‘Bir Pulun Hikâyesi’, ‘Filateli Sözlüğü’, ‘Pullarla Yüzyıl’ köşeleriyle ve sunduğu kapsamlı dijital arşiv sayesinde istenilen döneme ait pula ve bilgisine ulaşılabiliyor. Müze her gün 9.00-17.00 arasında açık. Giriş ücretsiz.

Çocukların ufkunu açacak 10 müze
İpek Evci / Hürriyet Seyahat gezgini
Tarihte iz bırakan eserler: Miniatürk, İstanbul
İBB Kültür AŞ tarafından 2003’te açılan Miniatürk Sütlüce’de. Çocukların hayal dünyasını geliştiren, eve döndüklerinde gördükleri her şeyin miniğini yapmaya çalışacaklarını garanti eden bir müze. Eserler üç farklı alanda gruplanıyor: İstanbul Eserleri, Anadolu Eserleri ve Yurtdışı Eserleri. Haftanın her günü 9.00-18.00 arasında açık. Giriş ücreti 7.5 lira, öğrenci 3 lira.


Erol Akarsu / Ailemle Geziyorum yöneticisi
Sevilen ünlü isimler burada: Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi, İstanbul
Sevdikleri ünlüleri görmekten zevk alan çocuklar bu müzeye bayılıyor. Müzede aktörler, dünya liderleri, müzisyenler, sporcular, bilim insanları, devlet yöneticileri gibi ünlülerin heykelleri var. Haftanın her günü 10.00-20.00 arası açık. Giriş ücreti 94, öğrenci 69 lira. Müzenin internet sitesinde indirimli aile ziyaret paketleri bulunuyor.

Çocukların ufkunu açacak 10 müzeCanan Demiray / Seyahat yazarı
Tarihe yolculuk: Troya Müzesi, Çanakkale
Troya efsanesini yakından tanımanın yolu 2018’de açılan müzeden geçiyor. 10 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu. Troya’nın farklı katmanları, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla anlatılıyor. Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nden taşınan eserlerle zenginleşen müzede 5 bin yıllık efsane ve mitleri yeniden yaşayabilirsiniz. Giriş ücreti 42 lira. Haftanın her günü 8.30-18.00 arası açık.

Çocukların ufkunu açacak 10 müzeNalan Miri Sözer / Seyahat yazarı
Onun hayatına dair: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara
Atatürk’ün kullandığı eşyalar, kendisine hediye edilen armağanlar ve giysileri sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün madalya ve nişanlarıyla manevi evlatlarından A. Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in koleksiyona armağan ettiği Atatürk’e ait eşyalar yer alıyor. Müze en çok çocukların ilgisini çekiyor. Haftanın her günü 9.00-17.00 arası açık. Giriş ücretsiz.

False