GeriSeyahat Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: Patara
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: Patara

Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: Patara

Antalya'da kum tepeleriyle ünlü Patara Plajı, nesli tehlike altında olan caretta carettalara da ev sahipliği yapıyor.

Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarındaki Patara Antik Kenti, kum tepeleriyle Mısır'ın çöllerini anımsatıyor. Antik kentin içinden geçen tatilciler, kum tepelerini aşarak Patara Plajı'nın eşsiz güzelliğinde tozlu bir yolculuğa çıkıyor. Plaj, aynı zamanda caretta carettaların önemli yuvalama alanı olma özelliğini taşıyor. 

Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: Patara


Patara Antik Kenti kıyısındaki kumsalda, Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Başkale koordinatörlüğünde deniz kaplumbağalarını koruma çalışması yürütülüyor. Mayıs ayında caretta carettaların yumurtlama döneminin başlamasıyla bölgede görevli gönüllü ekip, yuvalarının kafeslenmesi, kaplumbağaların markalanması ve yavruların yumurtadan çıktıktan sonra yırtıcı hayvanlara yem olmaması için çaba gösteriyor.

Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: PataraAna üreme alanları arasında yer alıyor

Prof. Dr. Eyüp Başkale, kumsala gelmeden Patara Antik Kenti'nin içinden geçildiğini söyledi. Başkale, "Bu sene Patara'da deniz kaplumbağalarının korunması çalışmasını yürütüyoruz. Patara, Türkiye'deki 21 deniz kaplumbağası ana üreme alanı arasında yer alıyor. Kumsal, bakir kalmış ve yapılaşmadan uzak haliyle kaplumbağalar için çok önemli bir alan" dedi.

Caretta carettaların kum tepeleriyle ünlü yuvası: Patara


Bu sene yuva sayısı 286

Yuvalardan çıkan yavruların gönüllüler tarafından denize ulaştırıldığını belirten Prof. Dr. Eyüp Başkale, şöyle konuştu: "Geçen sene 254 olan yuva sayısı bu sene 286'ya ulaştı. Bu da koruma çalışmalarının başarısını gösteriyor. Yavruların denize ulaşma başarılarını da geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda yüzde 30'luk bir artış var. Buradaki yuvaların yüzde 88'i tamamen korunmuş durumda. Korunan yuvalardan çıkan yavruların da yaklaşık yüzde 92'si denize ulaşmış. Koruma başarısı olarak yüzde yüzlük bir başarı bekleyemeyiz. Çünkü doğal bir süreç var. Kaplumbağaların geleceği için bu rakamlar memnun edici."

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle