Baharda Anadolu yollarında

Bu ay doğanın uyanışına şahitlik etmek için elimde kameram, “Persephone’ye hoş geldin” diyen Anadolu’nun yollarına attım kendimi. Çanakkale ve Assos üzerinden Adatepe’ye gittim.

Haberin Devamı

Yunan mitolojisindeki toprak ve bereket tanrıçası Demeter’in kızı güzel Persephone’nin hikâyesini bilir misiniz? Ölülerin tanrısı olan amcası Hades, âşık olduğu Persephone’yi kaçırarak, yeraltındaki dünyada yaşamaya mahkûm bırakır. Anne o kadar üzülür ki toprak artık ürün vermez olur ve dünyada kıtlık başlar. En sonunda amca ve anne bir anlaşma yaparlar. Persephone her bahar yeryüzüne annesinin yanına gelecektir; Demeter, her kış bitiminde sevincini, yeryüzünü yeşile boyayarak gösterir. Sonbahar geldiğinde ise Persephone geri dönmek zorundadır, anne Demeter’in hüznü tabiatın renklerine yansır, yeşil yerini sarı ile kahverenginin tonlarına bırakır.

 

Baharda Anadolu yollarında

Haberin Devamı

Persephone ile Hades

 

BAHARDA BİR BAŞKA GÜZEL

Önce Eceabat’tan feribotla Çanakkale’ye geçtim. 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla Kale Grubu tarafından hayata geçirilen Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi’ni gezdim. Çanakkale’ye yolunuz düşerse İskele Meydanı’ndaki bu sergiye muhakkak bir göz atın. Bu topraklarda barış içinde ve bağımsız yaşayalım, ülkenin dört bir yanına düşmanlık yerine sevgi saçalım diye Çanakkale’de 250 binden fazla şehit verdik. Sergiyi gezerken birbirimizi sevmek, ötekileştirmemek, ortak değerlerimize sarılmak ve bu ülkeye sahip çıkmak zorundayız diye düşündüm. Tıpkı onlardan öğrendiğimiz gibi inanmak ve vazgeçmemek zorundayız!

 

TROYA'DAN ASSOS'A 

Baharda Anadolu yollarında

Assos’un en yüksek noktasındaki Athena Tapınağı Midilli Adası’na bakıyor. Ünlü düşünür Aristo da üç yılını burada geçirmiş. 

 

Önce elimde Homeros’un İlyada’sı Troya’yı gezdim, ardından Assos’un silueti çıktı karşıma. Şehrin en yüksek noktasındaki Athena Tapınağı’nın altında otururken bu güzel tapınağa ve armağan ettiği zeytin ağacı ile Atina şehrine adını veren bilgelik tanrıçası geldi aklıma. Troya Savaşı’nda Troyalı yiğitlere tuzaklar kurup Yunanlıları destekleyen Athena, arkadaki Kaz Dağları’nda düzenlenen ilk güzellik yarışmasında üç adaydan biri olmuş ama tacı fettan Afrodit’e kaptırmıştı. Güneş batmak üzereydi, son ışıklar karşıda, kadın şair Sappho’nun yaşadığı Midilli Adası’nda yansıyordu. Kafesinden oteline her şeyin çok ortalama olduğu sahile inip bir kafede oturdum. Aristo bu şehirde araştırmalar yaparak üç yılını geçirmişti, onu düşünerek mendireğe doğru yürüdüm. Ardından Ege Denizi’ni yanıma alarak Adatepe’ye doğru yola çıktım.

Haberin Devamı

 

ADATEPE'DE BİR VAHA 

Baharda Anadolu yollarında

Adatepe Köyü

 

Kaz Dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hâkim bir konumdaki Adatepe, SİT alanı içinde bulunduğundan Türkiye’nin en iyi korunmuş köylerinden biri. Göz kirliliğine sebep olur diye binalarda klima ünitesine bile izin verilmiyor. Burası adeta kurtarılmış bir bölge, çoğu Rumlardan kalan 400’den fazla evin büyük bir kısmı restore edilmiş. Küçükkuyu’dan tepeye iki kilometrelik bir yolu çıktığınızda İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek yerine gelmiş bulunuyorsunuz. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan köyün girişinde Zeus Altarı’nı göreceksiniz. 750 metrelik yolu yürüdüğünüzde olağanüstü bir manzaraya sahip bir tepede kendinizi dünyanın hâkimi gibi hissedeceksiniz. Meydandaki asırlık çınar altındaki kahveler sizi nostaljik bir yolculuğa çıkaracak. Adını köyün efsanevi güzelinden alan Refika en iyi kafe. 

Haberin Devamı

 

Baharda Anadolu yollarında

Adatepe Köyü girişindeki  Zeus Altarı

 

İda Blue Hotel (0286 752 10 45, www.idablue.com.tr) son zamanlarda tam dört kere gittiğim huzur dolu bir vaha. Etrafa mutlak huzur ve sessizlik hâkim. Kahvaltı ve yemekler efsane. Odalar ise rafine şıklığın ve az çokturun yansıması. Kendilerine ait lobileri bulunan üç evde sadece dokuz oda var. Sevdiğiniz ile dış dünyadan izole olmak için ideal.

 

Baharda Anadolu yollarında

İda Blue Hotel

İlkbahar Kaz Dağları’nda yürüyüş yapmak, göletleri ve şelaleleri keşfetmek için en güzel zaman. Nisan  ve mayıs aylarında hafta içi konaklamalarda pazartesi ve perşembe günleri arasında oteli siz ödüyorsunuz, uçak biletinizi ise onlar alıyor. İda Costa (0286 764 00 10, www.idacosta.com) bu bölgede kaldığım ve beğendiğim diğer bir otel. İyi balık yemek için ise Gulet ve Hasanaki restoranlarını tavsiye ederim.

Haberin Devamı

Zeytinyağının yolculuğuna tanıklık etmek için Küçükkuyu’da bulunan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ne de (0286 752 1303, www.adatepe.com) bir uğrayın.

 

Yazarın Tüm Yazıları