GeriSaffet Emre TONGUÇ 2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Bugün yeni yılın ilk günü. Yeni bir yıla başlarken yapacaklarınızı düşünmek için ideal bir zaman. 2017 önerilerinin hepsini bu sayfaya sığdırmak mümkün olmadığından 4 mevsime 4 öneri seçtim; içlerinden hangisinin hayaliniz olacağını seçmek size kalmış. İşte yeni yıl önerileri...

Planlarınız arasına dünyanın ilginç köşelerinden en az birini görmeyi de ekleyin. Geriye ayrıcalıklı deneyimler bırakacak ve hayat boyu hem anlatmaktan hem hatırlamaktan keyif alacağınız seyahatler için öyle çok alternatif var ki…

Kış bitmeden buz otelde kalın

Stockholm’den 90 dakikalık bir uçuşla Jukkasjarvi’ye varıp, oradan kar otomobilleri ya da kızaklarla gideceğiniz Buz Otel’de geçireceğiniz zamanı başka bir tatille kıyaslamak mümkün değil. 1990’dan beri her yıl kasım ayında inşa edilen otel için 4 bin ton buz kullanılıyor. İlkbaharın gelişiyle tüm otel eriyip Torne Nehri’nin sularına karışıyor. Her yıl yeniden yapılan bir otel olduğu için tasarımı da değişiyor. Bu da yapacağınız tatili biricik kılan özellik.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Otelde yataktan koltuklara, bardaktan masalara kadar her şey buzdan yapılmış. Böyle bir ortamda donmamanın tek yolu özel olarak hazırlanan giysileri giymek! O yüzden daha adımınızı attığınız anda uzay mekiğine girermiş gibi özel bir paltoyla sarıp sarmalıyorlar sizi. Teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak yapılmış uyku tulumlarını giyip, Ren geyiği postu serilmiş yatak üzerinde uyuyorsunuz. Gündüzleri donmuş gölde balık tutmak, Lapland köylerini ziyarete gitmekse tatilinizi renklendiren anlar.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Aklınızda bulunsun banyo ve tuvaletler dışarıya yapılmış, sıcak suyu borulardan geçirmeleri mümkün değil. Otelde sinema salonu, tiyatro salonu, balayı dairesi ve kilise de var. Ve eğer ocak ayı içinde giderseniz meşhur kuzey ışıklarını izlemenin eşsiz keyfini yaşayabilirsiniz.

İlkbaharda Tazmanya Canavarı'nı ziyaret

Burada ilkbahar olsa da Tazmanya’da sizi sonbahar karşılayacak. Topraklarının 30 bin kilometresi koruma altına alınan tam bir doğa harikasının sonbahar renklerine büründüğü hallere bayılacaksınız. Bass geçidiyle Avustralya’dan ayrılan Tazmanya’nın toplam büyüklüğü 70 bin kilometrekare. Eskiden ağır hüküm giyen suçluların cezasını çekmek için gönderildiği yermiş. Güneyinde Antarktika’ya batısında ise Afrika’ya kadar hiçbir kara parçası yok bu da ikliminde ani değişikliklerin olmasının nedeni.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Başkent Hobart, tarihi binaları, renkli ufak dükkânları ve lokantalarıyla keyifli adreslerden biri. Avustralya’daki en eski köprü olan Richmond ve Richmond hapishanesi ile en eski Katolik kilisesi St. John’s görülecekler listenizde olsun. Kült çizgi film karakterlerinden Tazmanya Canavarı’nı bilmeyen yoktur. Tamamen hayal ürünü olduğunu zannedenler varsa yanılıyor çünkü adı da kendi de gerçek. Sadece çizgi sinemadaki haline pek benzemiyor o kadar. Gerçeği; domuzun ufağı gibi görünen, stres altında kötü bir koku yayan, kemikleri çatır çutur parçalayan, simsiyah bir hayvan… Hem Tazmanya Canavarını hem de kanguru ve koala başta olmak üzere birçok hayvanı Bonorong Vahşi Doğa Parkı’nda görebilirsiniz.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Yaza St. Petersburg’da beyaz geceler

Şehirde, 25 Mayıs - 16 Temmuz arasındaki yaklaşık 2 aylık süre boyunca ‘Beyaz Geceler’ yaşanıyor. Gündüz süresi 20 saate kadar çıkıyor; beyaz geceler adı da buradan geliyor. Haziran ayına plan yaparsanız, Beyaz Geceler Festivali’ni kaçırmayın. St. Petersburg’un isim babası olan Deli Petro ile aynı günde doğan Aziz Isaac’a adanan meydan şehrin merkezi. Göreceğiniz en önemli yapı ise aynı adı taşıyan katedral. Yapımı tam 40 yıl sürmüş. Kubbesinde 100 kilo altın kullanılan katedralde her biri 114 ton ağırlığa sahip 48 sütun yer alıyor.

Dünyanın en büyük müzelerinden biri de St. Petersburg’da yer alıyor; Ermitaj. Rusya’nın en büyük müzesi unvanına sahip beş binadan oluşan komplekste 3 milyondan fazla eser var. Her eseri incelemeye 1 dakika ayırsanız bile müzenin tamamını gezmek için 10 yıldan fazla zamana ihtiyacınız var; o yüzden görebildiğiniz kadarını kar sayın! 74 kilometrelik Neva Nehri’nin 30 kilometresi şehirden geçiyor.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Manzarasının tadını çıkarmak için nehrin ikiye ayrıldığı Vasilevsky Adası’nı tercih edebilirsiniz. Sanki bir masal kitabından fırlamış gibi duran 5 kubbeli Sıçramış Kanlar (Yeniden Diriliş) Kilisesi’nin yapımında yüzlerce metrekare mozaik kullanılmış; uzun süre incelemek isteyeceksiniz. Bir de St.Petersburg’a gitmişken mutlaka opera ve bale programlarına göz atın ve bence en az birini izlemeden dönmeyin.

Sonbaharda Yeni Zelanda’da trekking

Bizde sonbahar yaşanırken yeşil cennet Yeni Zelanda ilkbaharı karşılıyor. Trekking için en güzel zamanlar… Yeni Zelanda, iki büyük kara parçası Kuzey ve Güney adası ile arada kalan yüzlerce küçük adadan oluşuyor. Büyük adaların yüzölçümü, İngiltere kadar! Dünyanın en fazla yağış alan bölgelerinden olan Yeni Zelanda çok uzak bir alternatif belki ama kesinlikle kat ettiğiniz yola değecek bir coğrafya çıkacak karşınıza. Rahatlıkta söyleyebilirim ki; Norveç, Şili ve Alaska’ya giderken geçilen İnside Passage’dakilerden çok daha güzel fiyortları var. 20 bin yıl önce buzulların erimesiyle oluşan 14 fiyorda dünyanın dört bir yanından trekking yapmak için geliyorlar.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

Fiordland adı verilen Milli Park içindeki en geniş fiyort Dusky, en popüler olansa Milford. Milford Fiyordu’nda yer alan Bowen Şelaleleri tek kelimeyle muhteşem. Ülkenin toplam alanının yüzde 5’ini oluşturan fiyortlar, UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alıyor. Ülkenin en yağışlı bölgesi olan fiyortları doyasıya izlemek için lüks yolcu gemilerden birine atlayıp tura da çıkabilirsiniz.

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

2017 yeni yılda 4 mevsime 4 öneri

YULAFLI ELMA TATLISI | YAMİİ

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle