ANKARA HABERLERİ

Şehrin anıları 'Cep'e inecek

Durmuş GÜÇLÜ
09.07.2016 - 14:50 |Son Güncelleme :

Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Merkezi, Başkent tarihinin önemli noktalarını ‘Kentin Hikayeleri’ adlı projede topluyor. Ankaralıların duygularına dokunabilmeyi amaçlayan çalışmada yer alan fotoğraflar ve anılara, cep telefonları ve internet ortamından ulaşılabilecek.

Durmuş GÜÇLÜ

Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Merkezi’nin, ‘Ankaralıların birbirilerinin duygularına dokunabilmelerini sağlamak’ amacıyla bir yıldır çalışmalarını yürüttüğü ‘Kentin Hikayeleri’ projesinin ilk bölümünün hazırlıkları tamamlandı.  Hem mobil platform hem de portal olarak internette yer alacak olan çalışmada, ilk etapta Başkent’teki 14 nokta belirlendi. Kent tarihi açısından anıların ve eskiye dair fotoğrafların yer alacağı proje hatıraları yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Ankara Hürriyet’e projeyle ilgili bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Kent Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Özlem Sert, şunları söyledi:

Şehrin anıları Cepe inecek

‘HİKAYEM VAR’ DİYEN HERKES KATILABİLİR

“Geçmişte olup daha sonra kaldırılmış yada yeri değiştirilmiş yapıların hikayesini internet mecrasına aktarıyoruz. ‘Kentin Hikayeleri’ projesinin amacı insanların Ankara’da yaşadıkları ile birbirilerinin duygularına dokunabilmelerini sağlamak. Maalesef birlerimizin duygularına dokunamayan bir kent haline geldik. Hikayem var diyen herkes projede yer alabilir. Kentli ve bilim arasındaki uçurumu bu proje ile aşmak istiyoruz. Bu uçurumu da teknoloji ile kapatabiliriz. Bizim projemiz tam olarak tarihe ve kente sokakta yürürken bu mobil uygulama sayesinde ulaşabilmeyi amaçlıyor. Bir binanın hikayesi ile birlikte bina ile ilgili tarihçilerin, coğrafyacıların yazdığı yazılar ve bilimsel görüşlerin insanlara ulaşmasını istiyoruz.”

Projeyi bir çorbaya benzeten Doç. Dr. Sert , “Çorbada bizimde tuzumuz olsun diyenleri bekliyoruz” dedi.

BÖLÜMLER:

1- Su Perileri Heykeli

2- Güven Park

3- Kutlu Pastanesi

4- Özen Pasta Salonu

5- Piknik

6- Büyük Sinema

7- Lale Çiçekevi

8- Meram Pastanesi

9- Ulus Sineması

10- Akay Kitapevi

11- Süreyya Gece Kulübü

12- Ordu Evi

13- Yenişehir Spor Kulübü

14- Galatasaraylılar Birliği

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şehrin anıları 'Cep'e inecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2016 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehrin anıları 'Cep'e inecek haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Nisan 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:07
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:49
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı