GAZİANTEP HABERLERİ

Savaş mağduru Suriyelilere, Gaziantep'te ücretsiz protez

DHA
19.08.2016 - 10:07 |Son Güncelleme :
DHA

Eyyüp BURUN/GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP'te, Katar tarafından finans edilen Elsayir Rehabilitasyon ve Protez Uygulama Merkezi'nde, Suriye iç savaşında hava bombardımanında kol ve bacaklarını kaybedenlere ücretsiz protez yapılıyor. Merkezde şu ana kadar 250 savaş mağduruna protez kol ve bacak takıldı.
Suriye’deki iç savaşta kol ve bacaklarını kaybedenler için Gaziantep’te kurulan ve Katarlı bir iş adamının finansmanıyla faaliyet gösteren Elsayir Rehabilitasyon ve Protez Uygulama Merkezi 15 aydır ücretsiz olarak hastalara hizmet veriyor. 25 kişinin çalıştığı merkezde ayda ortalama 40 Suriyeliye protez yapılıyor. Merkezin alt katında kurulan bir atölyede yapılan protezlerin bütün giderleri de yine Katarlı işadamı tarafından karşılanıyor.
Suriye'de rejim güçlerinin yaptığı hava bombardımanında vücuda isabet eden şarapnel parçalarıyla her iki el ve ayaklarını kaybeden Abdulhamid Aldık da merkeze geldikten sonra takılan protez ayaklarla yeniden ayağa kalktığını söyledi. Merkezin savaş mağduru Suriyelilere büyük destek sağladığını anlatan Aldık, "Ben İdlib'de bir yerden bir yere giderken rejim uçakları bize bomba attı. Bombardıman sonrasında beni ambulansla Türkiye'ye getirdiler. Önce burada ameliyat oldum durumum çok kötüymüş, bu sebeple kol ve bacaklarımı kesmişler. Tedavimin tamamlanmasının ardından hastaneden çıktım ve bana bu merkezi anlattılar. Geldim başvuru yaptım. İlk olarak bana protez bacak yaptılar. Artık yürüyebiliyorum. Şimdi de bana hareket edebilen el yapıyorlar. Yani gerçek elim gibi bir şeyleri tutabileceğim. Bu gerçekten çok iyi. Beni tedavi eden doktorlara, bize sahip çıkan Türk devletine ve bu merkezin yetkililerine çok teşekkür ederim" diye konuştu.
HAREKETLİ PROTEZLER YAPILMAYA BAŞLANDI
Merkezde çalışan Türk vatandaşı Ahmet Günay da yardımların artmasıyla birlikte yapılan protezlerin niteliğinin değiştiğini ifade etti. Merkezde şu ana kadar 250 hastaya protez yaptıklarını anlatan Günay, "Son günlerde kas hareketi ile çalışan akıllı protez olarak bilinen myo protez yapmaya başladık. Bu güne kadar da 4 myo protez yaptık. İnşallah bunlar gelecek yardımlarla daha da artacaktır. Protezler kozmetik, mekanik ve myo olarak 3'e ayrılıyor. Kozmetik ve mekanik protezler hastalar hareket zorluğu yaşıyordu. Mesela bardak tutma gibi bir işlem yapamıyorlardı daha çok omuz hareketleriyle çalışan sistemlerdi. Myo ise kas gücüyle çalışan direkt beyinden geçen sinir sistemiyle çalışan bir sistem. Bu protezler insanların topluma daha çabuk karışmasını ve daha rahat bir yaşam sağlamasını sağlıyor" dedi.
Merkezin sorumlusu olan Suriyeli doktor Hasan Alkhatip ise daha çok hastaya ulaşabilmek için Suriye içinden hastaların taşınabileceği güvenli bir koridor istediklerini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti'ne yaptığı destekler için teşekkür eden Alkhatip, "Biz merkeze şu ana kadar yaklaşık 1 milyon dolar harcadık. Aylık giderimiz ise yaklaşık 100 bin dolar civarında. Biz daha çok hastaya ulaşmak istiyoruz. Suriye tarafı tehlikeli olduğu için hastalar buraya ulaşmakta zorluk yaşıyor. Eğer Türk yetkililer bize yardım eder hasların taşınması için güvenlik koridoru oluşturmayı sağlaya bilirse biz daha çok hastaya ulaşırız. Ayda 40 hastaya bakıyoruz ve bu sayıyı 60'a çıkarmayı hedefliyoruz. Destekleri için ben Türkiye halkına ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine tekrar teşekkür ederim" diye konuştu.
Hastaların hemen hemen tamamının savaş mağdurlarından oluştuğu merkezde ayrıca protez sonrası psikolojik destek ve rehabilitasyon tedavileri de yapıldığı bildirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Savaş mağduru Suriyelilere, Gaziantep'te ücretsiz protez hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2016 tarihinde saat 10 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Savaş mağduru Suriyelilere, Gaziantep'te ücretsiz protez haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

27 Kasım 2020, Cuma
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı