GeriSpor Samba modası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samba modası

Samba modası
refid:4933310 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Aralarında G.Saray’ın da olduğu 8 takımda yer bulamasalar da sambacılar en kalabalık grubu oluşturuyor. Listede 2. sırayı 7 futbolcuyla Sırplar alırken, 5 takımın kadrosundaki 6 Arjantinli futbolcu dikkat çekiyor.

BİR dönem Yugoslav modası hüküm sürüyordu ligimizde... 1970’li, 80’li yıllarda soyadlarının sonu ’iç’le biten futbolcular damgalarını vurmuştu. Yaşı 30’u geçmiş birçok eski şöhret soluğu Türkiye’de alıyor, takımlarımızın zaten kısıtlı olan yabancı kontenjanlarını işgal ediyordu.

G.Saray’ın UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı kazanması, A Milli Futbol Takımımız’ın Avrupa Şampiyonası finallerine katılması, 2002 Dünya Kupası’nda üçüncü olma başarısını göstermesinin ardından yıldız akımı başladı ligimize... Bunun sonucu olarak da kaliteli oyuncuları izler olduk.

G.Saray’ın Hagi, Popescu, Taffarel transferlerinin ardından Avrupa Gol Kralı Mario Jardel’i getirmesi, F.Bahçe’nin Ortega gibi bir dünya yıldızını kadrosuna katması, ardından Pierre van Hooijdonk, Alex, Anelka, Appiah’a milyonlarca dolar ve euro ödeyerek renklerine bağlaması bu süreci hızlandırdı.

Kaliteliye yöneliş

Yabancı transferinde parayla orantılı olarak kaliteye doğru yöneliş, futbolun vitrini Brezilya’yı keşfetmemizi sağladı. Son yıllarda tercih edilen Brezilyalı futbolcu sayısındaki artış, bu sezon neredeyse rekor düzeye ulaştı. Beşiktaş’ın son Dünya Kupası’nda mücadele eden Ricardinho’yu transfer etme başarısını göstermesinden sonra ülkemizdeki sambacıların varlığı bir kez daha dikkat çekmeye başladı. İçlerinden ikisi; Marco Aurelio ve Marcio Nobre Türk vatandaşlığına geçse de Brezilyalı kimlikleri ile karşımıza çıkıyor.

Ve yeni yüzler

Galatasaray, Gaziantep, G.Birliği, Erciyes, Kayseri, Vestel Manisa, Antalya ve Ç.Rizespor’un dışındaki 10 takımın kadrosunda bulunan 24 Brezilyalı, bu sezon 32 ayrı ülkeden 102 yabancının boy gösterdiği Turkcell Süper Ligi’nin en kalabalık grubu...

Brezilyalıları 7 futbolcusuyla Sırplar takip etse de, sambanın ardından bu sezonun bir başka modası Tango oldu. Carrusca’yı kadrosuna katarak modaya uyan G.Saray’ın da içerisinde bulunduğu takımlar Arjantinli futbolculara ilgi göstermeye başladı. Tangocular’ın ligimizdeki sayısı ise 6. Aynı şekilde Çek Cumhuriyeti 6 futbolcusuyla temsil ediliyor Turkcell Süper Ligi’nde.

Bu sezon adlarını ilk kez duyuracak olan ülkeler ise gönderdikleri 1’er temsilciyle Burkina Faso, Paraguay, Uruguay, Honduras ve Namibya..

ANKARASPOR

Richard Kingston/Faruk Gürsoy (Gana/Türk vatandaşı), Wederson Da Silva (Brezilya), Jaba Carvalho (Brezilya), Dragoslav Jevric (Sırbistan), Adam Petrous (Çek Cum), Radoslav Batak (Sırbistan), Adrian Djokaj (Hırvatistan)

ANKARAGÜCÜ

Gustave Bebbe (Kamerun), Srebrenko Posavec (Hırvatistan), Andre Da Silva (Brezilya), Sidney Cristiano Dos Santos Tita (Brezilya)

ANTALYASPOR

Cordoba (Kolombiya), Jaroslaw Pavel Dziewicki (Polonya), Pavol Straka (Slovakya), Maynor Suazo Antunez (Honduras), Piotr Pavel (Slovakya), Jaroslaw Bieniuk (Polonya)

BEŞİKTAŞ

Marcio Nobre/Mert Nobre (Brezilya / Türk vatandaşı), Jose Kleberson(Brezilya), Deyvison RogerAio Da Silva Bobo (Brezilya), Vedran Runje (Hırvatistan), Matias Delgado (Arjantin), Ricardo B.Garcia Ricardinho (Brezilya), Ailton Gonçalves Da Silva (Brezilya)

BURSASPOR

Daniel Pancu (Romanya), Cornel Frasineaunu (Romanya), Velice Sumulikoski (Makedonya), Edson Edman Dias De Souza (Brezilya)

Ç. RİZESPOR

Zdravko Zdravkov (Bulgaristan), Gustavo Victoria Rave (Kolombiya), Bashir El Tabei (Mısır), Dia Cire (Senegal), Razundura Tjikuzu (Namibya), Dragan Jelic (Slovakya)

DENİZLİSPOR

Souleymanou Hamidou (Kamerun), Roman Kratochvil (Slovakya), Tomas Abraham (Çek Cum), Alessandro De Oliveira (Brezilya), Adriano Nascimento (Brezilya), Valmir Riberio Sioueira (Brezilya)

FENERBAHÇE

Mehmet Marco Aurelio (Brezilya-Türk vatandaşı), Alex de Souza (Brezilya), Fabio Luciano (Brezilya), Nicolas Anelka (Fransa), Stephen Appiah (Gana), Diego Lugano (Uruguay)

GALATASARAY

Faryd Mondragon (Kolombiya), Stjepan Tomas (Hırvatistan), Rigobert Song (Kamerun), Sasa İliç (Sırbistan), Marek Heinz (Çek Cum), Marcelo Carrusca (Arjantin)

GAZİANTEPSPOR

Kenan Hasagiç (Bosna-Hersek), Stelian Kirita (Romanya), Cristian Nikola Zurita (Arjantin), Nikola Drincic (Sırbistan), Nikona Jozic (Sırbistan), Kaba Diawara (Fransa)

GENÇLERBİRLİĞİ

Ayman Abdelaziz (Mısır/Türk vatandaşı), Mickael Niçoise (Fransa), Draman Haminu (Gana), Promise Isaac (Nijerya), Lamine Traore (Burkina Faso), Lars Fredrik Risp (İsveç)

ERCİYESSPOR

Riadh Bouazizi (Tunus), Zdravko Lazarov (Bulgaristan), Khaled Fadhel (Tunus), Victor Agali (Nijerya), Serge Die (Fildişi Sahilleri), Radomir Daloviç (Sırbistan)

KAYSERİSPOR

Samuel Johnson (Gana), Leandro Andres Iglesias (Arjantin), Dimitar Ivankov (Bulgaristan), Rashad Sadıgov (Azerbaycan), Delio Cesar Toledo (Paraguay), Hamed Kavianpour (İran)

KONYASPOR

Joao Batista (Brezilya), Abdelzaher El Saka (Mısır), Alexander Yordanov (Bulgaristan), Mohammed Ahmed Belal (Mısır), Sarabrenko Posavec (Hırvatistan), Andre Ferreira Da Silva (Brezilya)

SAKARYASPOR

Marcel M’Bayo (Kongo), Jose Clayton (Brezilya), Alejandro Ruben Cappuro(Arjantin), Luis Enrigue Martinez Rodriguez (Kolombiya), Franco Dario Cangele (Arjantin)

SİVASSPOR

Michael Petkoviç (Avustralya), Pini Felix Balili (İsrail), Fransergio Bastos (Brezilya), Fabricio Carvalho Pereiara (Brezilya), Anderson Dos Santos (Brezilya)

TRABZONSPOR

İbrahima Yattara (Gine), Miroslaw Szymkowiak (Polonya), Jefferson De Oliveira Galvao (Brezilya), Milan Stepanov (Sırbistan), Marcelo Dos Santos Marcelinho (Brezilya)

V. MANİSAPOR

Michael Meduna (Çek Cum), Petr Johana (Çek Cum), Lukas Zelenka (Çek Cum), Filip Holosko (Slovakya), Stephane Borbiconi (Fransa)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle