Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Ebru Gündeş'in hastalığından mı var?

Yıllar önce yaşadığım ama bir süre önce Ebru Gündeş’in geçirdiği hastalık nedeniyle tekrar hatırladığım bir sorunum var. 1984 yılında bir gece ensemden gelen bir basınç ve adeta bomba patlaması gibi bir şey oldu. Baş dönmesi, kusma ile ensem kazık gibi oldu. Bir süre için bacağımı sürüklediğimi hatırlıyorum. Sonradan gittiğim doktorların kimisi beyin damarımın tıkandığını, kimisi de iltihaplı bir durum geçirdiğimi söyledi.

Yıllarca nemli bir sorunum olmadı. 1997 yılında şiddetli baş dönmesi ve kusma atağı oldu. Yine önemli bir şey olmadığı söylendi.

Ancak bu durumlar bende hep bir kaygı yarattı.

Bana bir yol göstereceğinize inanıyorum.

E. Süerkan - İST

Tariflere dayanarak kesin bir şey söylemek olanaksız. Olayın sadece baş dönmesi, denge bozukluğu ve kusma boyutuna bakıldığında iç kulaktaki denge sistemini ilgilendiren bir sorun olarak düşünmek mümkün. Ancak 1984 yılındaki atağınızda şiddetli baş ağrısı, ense sertliği gibi şikayetleri ve bacağınızda geçici felç benzeri durumu dikkate aldığımızda kafa içinde basınç artışı ile beyin ve beyinciği ilgilendiren bir sorun hatıra geliyor. Bu hallerde kesin teşhise varabilmek için, tercihen atak sırasında nörolojik muayene yapılması ve bilgisayarlı tomografi ya da daha iyisi MR gibi tetkikler yapılmalıdır. Olayın 1984 yılından sonra 1997’ye kadar uzun bir süre tekrarlaması iyi ancak kesin bir güvence değil.

Olayı tam olarak aydınlatabilmek için bu gün de yapılabilecek şeyler var. MR yöntemleriyle beyni ve beyin damarlarını görüntülemek yararlı olacaktır.

Eğer Ebru Gündeş’te olduğu gibi anevrizmalar varsa ve sadece genişlediği sıralarda böyle belirtiler veriyorsa, bunun bilinmesinde yarar var. Bu konu özellikle tansiyonunuzun yükselmeye başladığı bu dönemde daha da önem taşımaktadır. En kısa zamanda bir nöroloji uzmanına başvurmakta yarar var.

Kolay yoruluyorum

Ben 38 yaşında Avusturya’lı bir bayanım. Bundan bir buçuk yıl önce kendimde hissettiğim rahatsızlık nedeniyle gittiğim doktor, vücudumda su toplaması olduğunu söyledi. Tedavi oldum, bir türlü iyileşemedim.

Şimdi ise konuşurken boğazımda zorlanma oluyor. Yürüdüğüm zaman çok kolay yoruluyorum. Cildimde vücudumda sertleşmeler olmaya başladı. Kalçalarım ağrı yapıyor.

Burada çok Türk arkadaşım var, sizin yardımcı olabileceğinizi söylediler. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Martha Pfeiffer-AVUSTURYA

Olayınızı sadece su toplaması olarak açıklamanın doğru olmadığı kanısındayım. Ben sizde iki sistemi ilgilendiren hastalıklardan birinin etkili olabileceğini düşünüyorum. Halsizlik, kolay yorulma, vücutta su toplanması (ödem) gibi şikayetler açısından bakıldığında tiroid bezinizin az çalışması demek olan hipotiroidi hastalığı hatıra gelebiliyor. Bunu anlayabilmek için tiroid bezini ilgilendiren T3, T4 ve TSH gibi tahlillerin yapılması gerekiyor.

İkinci ihtimal ise kollajen doku hastalıkları (kollagenose) olarak bilinen gruba ait bir hastalık olan ve tip dilinde progressif sistemik skleroz (PSS) veya Skleroderma olarak adlandırılabilen deri ve bağ dokusunu tutan bir hastalık. Bunda da bağ dokusu sertleşmesine bağlı olarak tüm hareketlerde ağrı ve kısıtlılık, deride sertleşme ve gerilme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bunu için de bir grup tahlil ile bazen deri biopsileri yapılması gerekebilir.

Doktorunuza bu ihtimallerden bahsederseniz, sizi ileri tetkik olanağı olan bir merkeze yollayacağını sanıyorum.

X