İSTANBUL HABERLERİ

Sağlığına Kavuşan Minik Muhammed Neşe Kaynağı Oldu

IHA
17.08.2015 - 12:25 |Son Güncelleme :
IHA

3 yaşındayken konuşma davranış bozukluğu olduğu tespit edilen Muhammed Kaya, annesinin ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın desteğiyle adeta çevresindeki insanların neşe kaynağı oldu.
Bağcılar’da yaşayan anne Seval Kaya, 3 yaşındaki Muhammed Burak’ın davranışlarında bozukluk olduğunu fark etti. Oğlunun iyileşmesi için uzun süre çabalayan Anne Kaya’nın yardımına Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı yetişti. Kendisini ziyaret eden Seval Kaya’ya yardım eli uzatan Çağırıcı, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda tedavisi sürecini başlattı. Dil Konuşma Terapisi Bölümü’ndeki bir yıllık süreç sonunda sağlığına kavuşan Muhammed, şimdi güler yüzü ve çevresine gösterdiği ilgiyle neşe kaynağı oldu.
“BAŞARACAĞIMIZA İNANMIYORDUM, PSİKOLOJİM BOZULMUŞTU”
Oğlu’nun yaşıtlarından farkı davrandığını fark eden Kaya’ya yardım eli Başkan Çağırıcı’dan uzandı. Çağırıcı minik Muhammed’in Uzman Özel Eğitimci, Psikolog, dil ve Konuşma Terapisti Mehmet Korkmaz’ın gözetimindeki tedavi, anne Kaya’nın da evde terapiye dönük çalışmasıyla bir yılda başarıya ulaştı. Uzman Özel Eğitimci, Gelişme kaydeden Muhammed nihayet sağlığına kavuşurken canlı, diri, konuşkan ve çevresine ilgili bir çocuk oldu.
Çocuğunun durumu yüzünden zor günler yaşadığını anlatan anne, çevresinin telkiniyle düzelir umuduyla beklemesine rağmen değişiklik olmadığını anlayınca, çare aradığını anlattı. Muhammed’in tedavisinin başarılı olacağına ilk zamanlar inanmadığını ve bu süreçlerde psikolojisinin bozulduğunu anlatan anne, tedaviyi başarıyla sürdüren Korkmaz’ın da yönlendirmesiyle çocuğuyla en iyi şekilde ilgilendiğini anlattı. Duygularını ifade eden Anne Kaya Başkan Çağırıcı’dan yardım eli uzandığını ifade ederek, "Başkanımız Lokman Çağırıcı’nın yardım eli hayatımızı değiştirdi. Yavrum sağlığına kavuştu. İki kelime dahi konuşamayan kimsenin yüzüne bakamayan oğlum, şimdi evde ve mahallede herkesle rahatça konuşabiliyor. Ablasıyla evde kavga yapıyorlar. Bu bile beni mutlu ediyor”dedi.
"DOĞRU TEŞHİSLE TEDAVİ SÜRECİNE BAŞLADIK"
Zihinsel ve otistik çocuklarda konuşma bozuklukları tedavisiyle ilgili olarak 25 yıldır çalıştığını belirten terapist Mehmet Korkmaz, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda ilçe sakinlerine hizmet verdiklerini ifade etti. Muhammed’in, tedavi sürecinde otistik gelişim geriliği-reaktif bağlanma bozukluklarından kurtulduğunu kaydeden Korkmaz, “Anne, ilk geldiğinde oğlunun otistik olduğunu sanıyordu. Yaptığım inceleme sonucu Muhammed’in otistik olmadığını anladım. Yani gelişim geriliği vardı ancak otizm değildi. Konuşmuyor ve kimsenin kendisine dokunmasını istemiyordu. Doğru teşhisle düzenli tedavi sürecine başladık. Konuşma eğitimine aldık, ailesine de sorumluluklar verdik. Birlikte güzel bir yöntemle Muhammed’in sağlığına kavuşmasına vesile olduk”diye konuştu.
“ONLARIN DUALARIYLA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Bağcılar’a Avrupa’da bile benzeri olmayan Engelliler Sarayı kompleksini inşa ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Ecdadımız başta Edirne olmak üzere bir çok kentte psikolojik, fiziksel ve diğer rahatsızlıkların tedavisini gerçekleştirmek amacıyla hastaneler ve şifahaneler hizmete sunmuş. Onların torunları olarak bize yakışanı yapıyoruz. Hemşehrilerimin hak ettiği tesisleri hizmete sunuyoruz. Engelliler Sarayımız engelli hemşehrilerimizin şifa bulduğu, arkadaşlık ortamında meslek öğrendiği ve sosyal yaşama kavuştuğu ikinci adres haline geldi.” Dedi. Hizmete sundukları Kekemelik Kursu’nda binlerce hemşehrisinin konuşma bozukluğu, kekemelik, süratli konuşma, tutuklu ve artikülasyon problemden kurtulduğunu belirten Çağırıcı, duygularını şöyle ifade etti: “Minik Muhammed’in de sağlığına kavuşması beni ayrıca sevindirdi. Doğru teşhis ve tedavi süreci sonucunda psikolog ve eğitmenlerin gözetiminde gördüğü eğitimle sağlığına kavuştu. Onların mutluluğu bizim mutluluk kaynağımız oluyor. Engelli hemşehrilerimizin dualarıyla hizmet vermeye devam ediyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Sağlığına Kavuşan Minik Muhammed Neşe Kaynağı Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlığına Kavuşan Minik Muhammed Neşe Kaynağı Oldu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2020, Salı
 • İmsak
  06:25
 • Güneş
  07:55
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı