"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Rüyamda ölülerle konuşuyordum

Rüyamda 15-16 yaşlarında kaybettiğim rahmetli dedem ve anneannemi gördüm.

Ben ve çocuklarım hayatımda ilk defa gördüğüm, uçurumun kenarında ama deniz kıyısında iskelesi olan, ahşap bir eve gidiyoruz. Çocuklarımı yatırıp, kendim de yatmaya hazırlanırken evde bir oda dikkatimi çekiyor. Odaya girdiğimde, rahmetli dedemin orada yattığını görüyorum. Dedem bana sarılıyor. Ve ben ağlamaya başlıyorum. Sonra kapı çalınıyor. Karşımda anneannem var, elinde bir tencere ile mutfağa geçiyor. Ben ona sarılıp ağlıyorum. Sonra onlarla oturup, konuşuyoruz. "Siz ölmediniz mi?" diyorum. Onlar da ölmediklerini söylüyorlar. O sırada anneannem telefonla bir abimi arıyor. Ve ona tüp istediğini ama gelmediğini söyleyip kapıyor; bana da, "Göndermişler" diyor. Dedemle anneannem çocuklarımla deniz kenarında iskelede oynuyorlar (O kadar mutlu bir tablo ki).

Ben telaşla annemi arıyorum telefonla ama ulaşamıyorum bir türlü. Halen ağlıyorum rüyamda. Tam o esnada benim telefonum çalıyor. Ve benim zaman zaman öylesine falıma bakan bir ablam arıyor. Olanları ona anlatıyorum. Ve o da bana, çocukken benim, ismini anmaya bile ürperdiğim üç harflilerden olduğumu ve dedem ile anneannemi ondan gördüğümü ve maalesef onları benden başkasının görmediğini söylüyor. Ve ben orada uyanıyorum. Uyandığımda gözlerim yaşlı ama içimde garip bir huzur vardı. Ama inanın halen şoktayım. Bu rüya bana ne anlatmak istiyor bilmiyorum. Ama yorum yapmadan önce, size kendimle ilgili garip ama gerçek bir şey söylemek istiyorum. Ben de anlayamadığım garip bir altıncı his var. Kalben yürekten bağlı olduğum kişilerle ilgili rüya gördüğümde, bu rüyalar bir şekilde çıkıyor. Bu nedenle gördüğüm bu rüya beni çok tedirgin etti. Sevdiğim birisine bir şey olmasından korkuyorum.

RUMUZ: KORKUYORUM


YORUM: Altıncı hissin varlığını reddetmek doğru olmaz belki ama her zaman söylediğim gibi gördüğümüz rüyaların ancak yüzde 5’i gelecekten haber vermekle ilişkilendirilebilir, yüzde 95’i günlük olaylarla ilgili. Sizin rüyanızda ortaya çıkan ölen anneanne ve dedeniz, onlara duyduğunuz özlemi veya annenizin onlara duyduğu ihtiyacı ya da özlemi çok fazla düşündüğünüzü gösteriyor olabilir. Son günlerde yaşadığınız bazı olaylar, dinlediğiniz, seyrettiğiniz ya da okuduğunuz bir şey de, size onları hatırlatmış olabilir.

"Falcı ablam" olarak tanımladığınız kişinin size getirdiği yorum ise, rüyanızın uyanmak üzere iken gördüğünüz kısmında, kendi rüyanıza ve yeteneklerinize getirdiğiniz bir açıklamayı, henüz tam olarak uyanmadığınız için, rüyaya dahil gibi hissetmenizden kaynaklanıyor olabilir. Korkacak bir şey yok, rahat uyuyun.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI