TRABZON HABERLERİ

Rusya'ya sebze, meyve ihracatının üçte biri Trabzon'dan

AA / Asena Akçay
18.01.2015 - 17:04 |Son Güncelleme :

- Rusya'ya geçen yıl yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının üçte birinin, Trabzonlu ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiği bildirildi

Rusyaya sebze, meyve ihracatının üçte biri Trabzondan
AA / Asena Akçay

TRABZON (AA) - Rusya'ya geçen yıl yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının üçte birinin, Trabzonlu ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu'na en fazla ihracat gerçekleştiren birlik olduklarını belirtti.

Gürdoğan, geçen yıl Rusya'ya yapılan 1 milyon 337 bin 754 ton karşılığı 940 milyon 17 bin 890 dolarlık yaş meyve sebze ihracatının miktar olarak 35, değer olarak da yüzde 37'sinin Trabzonlu ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiğini de ifade etti.

2014 yılına iyi başlamalarına karşın yılın son çeyreğinde Rusya piyasasında rublenin yüzde 50-60 düzeyinde devalüe edilmesiyle piyasaya konsinye ve vadeli satış yapan ihracatçıların büyük darbe aldığını kaydeden Gürdoğan, yaş meyve sebze ihracatçılarına destek verilmesi gerektiğini, böylece ihracatçıların pazar paylarını koruyabilecekleri belirtti.

Yaş meyve sektörü açısından Rusya pazarının önemini her fırsatta dile getirmeye çalıştıklarına işaret eden Gürdoğan, "2014 yılında Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatta, tüm sektörler içinde yaş meyve ve sebze 940 milyon 17 bin 890 dolarlık ihracatla birinci sırada yer aldı. Sektörde gerek lojistik gerekse önceki yıllardan gelen deneyim ve yatırımlar açısından Rusya Federasyonu pazarının önemi ortadayken bu pazarın alternatifinin bulunması mümkün gözükmemekte" ifadesini kullandı.

Gürdoğan, 2014 yılında Rusya Federasyonu'na yapılan toplam ihracat oranında düşüş yaşanmasına rağmen yaş meyve sebze ihracatında yüzde 7,3'lük artış olduğunu, bu artışın ihracatçıların özverili çalışmalarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

Yaş meyve sebze sektörünün üretim, işleme ve lojistik aşamalarında gerek istihdam, gerek sosyal fayda gerekse bağlantılı birçok sektöre ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade eden Gürdoğan, bu yönüyle yaş meyve sebze sektörünün Türkiye'nin en önde gelen sektörleri arasında yer aldığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Rusya'ya sebze, meyve ihracatının üçte biri Trabzon'dan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 17 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rusya'ya sebze, meyve ihracatının üçte biri Trabzon'dan haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  02:42
 • Güneş
  04:43
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı