GeriSpor Roket adam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roket adam

Abone Olgoogle-news

Atletizmin en zorlu yarışlarından biri olan 10 bin metrenin finalinde son 800 metre içinde yaptığı inanılmaz atakla rakiplerine büyük fark atan Gebrsellassie büyüklüğünü bir kez daha kanıtladı.

20 metre fark yaptı

Atletizmde en zorlu yarışlardan biri hiç kuşkusuz 10 bin metre. Pistlerin en uzun mesafeli bu yarışının tartışmasız lideri ise Etyopyalı Haile Gebrsellassie. Dünya rekorunu çok kısa bir süre önce yenileyen bu süper atlet, Atina'da da rakipsizdi. Yarışın son metrelerinde sanki roket takmış gibi fırlayan ve bir anda rakiplerine 20 metre fark yapan Gebrsellassie, böylece zoraki geldiği Atina'da 3. kez Dünya Şampiyonu oldu.

9 kardeşi var

10 çocuklu bir ailenin oğlu olan Haile Gebrsellassie'nin motorlu araçlarla hiçbir ilgisinin olmaması başarısının temel nedeni. Kent dışında yaşayan ve kente koşarak gidip gelen Etyopyalı atlete kırdığı her rekordan, kazandığı önemli yarışlardan sonra çeşitli firmalarca otomobil hediye ediliyor. Ancak ehliyeti olmayan ve araba kullanmasını bilmeyen bu süper atlet için bu hediyeler pek bir şey ifade etmiyor.

Yine en büyük

Son derece sempatik olan ve Atina'ya Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun ısrarları sonucu gelen Haile Gebrsellassie, zorlu yarışın son iki turunda yaptığı süper atakla herkese büyüklüğünü bir kez daha kanıtladı. Son 800 metre içinde inanılmaz bir atak yapan ve tempoyu artırarak altın madalyaya ulaşan Gebrselassie için otoritelerin, ‘‘Bu adamda sanki roket var'' yorumu onun gücünün en açık kanıtı.

110'da zafer Johnson'un

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda günün en önemli yarışı olan 110 metre erkekler engellide ABD'den Allen Johnson 12.93'le, 1997 yılının en iyi derecesini gerçekleştirerek Dünya Şampiyonu oldu. 12.91'lik derecesiyle bu mesafenin dünya rekortmeni olan İngiliz atlet Colin Jackson 13.05'le ikinci olabildi. Üçüncülüğü de Slovak İgor Kovac 13.18'le elde etti.

Beatrice'den ilk altın

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Yeni Zellanda ilk altın madalyasını disk atmada kazandı. Dün yapılan finallerde Beatrice Faumina 66.82 m.'lik atışıyla altın madalyanın sahibi oldu. Beyaz Rusya'dan Ellina Zvereva 65.90 m.'lik atışıyla gümüş madalyayı kazanırken, Rus atlet Natalya Sadova 65.14 m.'lik derecesiyle bronz madalya aldı.

Işım ve Arslan eleme turunda

Atina'da bugün son iki sporcumuz piste çıkıyor. Erkeklerde Ruhan Işım bugün saat 17.30'da yapılacak sırıkla yüksek atlama eleme turlarında şansını deneyecek. Diğer sporcumuz Çiğdem Arslan ise saat 18.00'deki bayanlar yüksek atlama elemelerinde ülkemizi temsil edecek. Işım ve Arslan elenirse Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcu kalmayacak.

Boldon'dan gözdağı

200 m. Erkekler yarı final serisinde Ato Boldon 20.09 gibi mükemmel bir derece elde ederek, şampiyonluğun bir numaralı favorisi olduğunu kanıtladı. Yarı finallerde Frankie Frededick 20.18, John Drumon 20.29 ve Oba Dale Thompson 20.46'lık dereceleriyle finale yükseldi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle