GeriSpor Rekor yok, sürpriz çok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekor yok, sürpriz çok

Abone Olgoogle-news

1983'ten beri yapılan Dünya Şampiyonaları'nın her birinde en azından bir dünya rekoru kırılırdı. 1983'te iki, 1987'de bir, 1991'de üç, 1993'te dört, 1995'te dört dünya rekoru kırıldı. Atina'da hiçbir dünya rekoru kırılmadı. Ama onun yerine eski Rus, son yıllarda da Ukraynalı olan Sergei Bubka 6. kez sırıkla atlamada altın madalya kazanarak, kimsenin yapamadığını, belki de kimsenin tekrar edemeyeceği bir olayı gerçekleştirdi. Çok heyecanlı bir yarıştan sonra Olimpiyad Şampiyonu Rus Tarasov'u geçerek altın madalya kazandı.

Buradaki yarışmalar hakikaten epey sürprizli oldu. Erkekler 100 metrede Maurice Greene'in galibiyeti değil, fakat Bailey, Boldon ve Frederick'in kendilerinden bekleneni yapmaması sürpriz oldu. 400 engelli erkeklerde Amerikalı Olimpiyad Şampiyonu Atkinc finale dahi kalamazken, takım arkadaşı Branson, favori olduğu bu yarışta ancak bronz kazandı ve altın madalya Fransız Diagana, gümüş madalya da 20 yaşındaki yeni Zelandalı Herbert'e gitti. Sürprizlerin belki en büyüğü Amerikalılar için bir facia gibi oldu ve 4x100 erkeklerde 1. ve 2. adamın bayrak değiştirmedeki beceriksizlikleri nedeniyle takım diskalifiye oldu. Amerikalılar, dünyanın en iyi sprinterlerine sahip olmalarına rağmen, 1960 ve 1988 olimpiyadlarında ve 1995 Dünya Şampiyonası'nda bayrak değiştiremedikleri için diskalifiye olmuşlardı. Burada başarılı takımların başında mutlaka Küba geliyor. Erkeklerde uzun, yüksek ve üç adım atlamada ve bayanlarda 800 metrede aldıkları altın madalya ile Küba buranın en başarılı takımı oldu denebilir.

Fas da erkekler bin 500 metre ve bayanlar 400 engellide ki altın madalyaları ile Atina'nın başarılı ekipleri arasında. Uzun mesafelerde daima başarı gösteren Kenya ise 3 bin engellide üç madalyayı birden topladı; 10 bin metre bayanlarda ve 5 bin metre erkeklerde altın madalyaları evlerine götürdüler. Bu arada beyazların istilasıyla beyazlaşan Avustralya ve Yeni Zelanda'dan yerli halktan kalanlardan iki kadın Avustralyalı Freeman 400 metrede ve Yeni Zelandalı Faumuina diskte altın madalya kazandılar.

En kolay kazanılan yarışmalar erkekler 400 , 800, 5 bin ve 10 bin ve 110 engelli oldu. Burada tabii ki bazı düş kırıklıkları oldu. Cirit atmada Çek Zelezny 9'uncu olurken, güllede erkeklerde Dünya Şampiyonu Barnes finale dahi kalamadı.

Erkekler 100 metrede Maurice Greene'in galibiyeti değil, fakat Bailey, Boldon ve Frederick'in kendilerinden bekleneni yapmaması sürpriz oldu. 400 engelli erkeklerde Amerikalı Olimpiyad Şampiyonu Atkinc finale dahi kalamazken, takım arkadaşı Branson, favori olduğu bu yarışta ancak bronz kazandı.

Sürprizlerin belki en büyüğü Amerikalılar için bir facia gibi oldu ve 4x100 erkeklerde 1. ve 2. adamın bayrak değiştirmedeki beceriksizlikleri nedeniyle takım diskalifiye oldu. En kolay kazanılan yarışmalar ise erkekler 400 , 800, 5 bin ve 10 bin ve 110 engelli oldu.

Madalyaları ABD topladı

1997 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 132 madalya sahiplerini buldu. Şampiyonada en başarılı ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nin atletleri 7 altın, 3 gümüş, 8 bronz madalyanın sahibi oldu. Almanya 5 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalyayla ikinci sırayı alırken Kübalı atletler de 4 altın, 1 gümüş, 1 de bronz madalya topladı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle