GeriSpor Rekor patlaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekor patlaması

Uluslararası yarışmalarda 367 altın, 318 gümüş, 371 bronz madalya kazandık. Çeşitli dallarda 1 Olimpiyat, 8 Dünya, 16 Avrupa, 1 Balkan ve 234 Türkiye rekoru kırıldı.

Madalya düştü

Türk sporunda 98, rekorda patlama yılı olurken, madalya sayısı geçen yıla oranla geriledi. Sporcularımız uluslararası platformda 367 altın, 318 gümüş, 371 bronz olmak üzere 1056 madalya kazanırken, 1 Olimpiyat, 8 Dünya, 16 Avrupa, 1 Balkan ve 234 Türkiye, toplam 260 rekorun da sahibi oldular.

367 altın

Sporcularımız Dünya Şampiyonalarında (30 altın, 29 gümüş, 18 bronz) 77 madalya, Avrupa da (35 altın, 32 gümüş, 41 bronz) 108 madalya, Balkan da (48 altın, 50 gümüş, 73 bronz) 171 madalya, Uluslararası Turnuvalarda ise (254 altın, 207 gümüş, 239 bronz) 700 madalya kazandılar.

Güreş madalya zengini

En çok madalyayı Güreş (72 altın, 57 gümüş, 50 bronz) 179 getirirken, onu Tekvando (53 altın, 50 gümüş, 52 bronz) 155, Judo (47 altın, 41 gümüş, 66 bronz) 154 izledi. En çok altın madalyayı Güreş (72), gümüş madalyayı Güreş (57), bronz madalyayı ise Judo (66) aldı.

Rekor minderde

Şampiyonalara göre spor dallarının madalya dökümü ise şöyle oldu: Dünya: Güreş (12 altın, 14 gümüş, 5 bronz) 31, Avrupa: Halter (7 altın, 13 gümüş, 12 bronz) 32, Balkan: Atletizm (12 altın, 13 gümüş, 19 bronz) 44, Turnuva: Judo (45 altın, 32 gümüş, 59 bronz) 136.

CİMNASTİK

Her geçen yıl Atilla Örsel Federasyonu ile başarılarına yenilerini ekleyen Türk cimnastiği, 98 yılını kısıtlı müsabaka trafiğine rağmen yine madalyalarla kapadı. Dünya cimnastiğinin ünlü ülkelerinin katıldığı Uluslararası Boğaziçi Turnuvası'nda Bahadır Altay altın ve bronz kazanırken, İzmir'deki Ritmik şampiyonası'nı 2 altın, 1 bronz ile kapadık.

Halter

Bol rekorlu, bol madalyalı bir yıl geçiren haltercilerimiz, altın'sız geçirdikleri Avrupa şampiyonası'nın izlerini Dünya da Halil Mutlu'nun üç altını ile sildiler. Yılı 34 altın, 22 gümüş, 15 bronz madalya ile kapayıp, 6 Dünya, 9 Avrupa, 64 Türkiye rekoru ile süsleyen halterde gençlerimiz de başarılı bir performans sergiledi. Avrupa şampiyonası'nda yılın sporcusu Şule Şahbaz, Dünya ve Avrupa rekorlu üç altın madalya kazanma başarısı gösterdi.

Boks

Altın yıl yaşadığımız ringde 98'i, 13 altın, 22 gümüş, 36 bronz madalya ile kapattık. Avrupa şampiyonası'nda Ramazan Phaliani şampiyonluk kürsüsüne çıkarken, Dünya Kupası'nda da ikincilikte kalan Nurhan Süleymanoğlu ile Ercüment Aslan finalde kaybetti. Sinan Şamil Sam ise bronzda kaldı. Başkan Caner Doğaneli, EABA ve AIBA da bir kez daha oy çoğunluğu ile asbaşkanlığa seçildi.

Okçuluk

Uluslararası platformda ülkemizi başarı ile temsil eden okçularımız 98 yılını yine Uğur Erdener'in başarılı yönetimi ile madalya ve rekor açısından zirvede bitirdi. Yılın sporcusu Deniz Günay, Avrupa Salon ve Dünya Üniversiteler şampiyonu olurken, Altın Ok Yarışmalarında ezeli rakibimiz Kore'yi geçip üçüncü olurken, Natali Nasaridze Grand Prix ve Sydney Cup'da yarışmalarında altın madalyaya vurdu. Okçularımız yılı 1 Olimpiyat, 2 Dünya, 7 Avrupa ve 60 Türkiye rekoru ile kapadılar.

Judo

Pistte Fikret Çetinkaya federasyonu ile tarihi başarıya imza atan bayan krosçularımız Sibel Özyurt, Nuray Sürekli, Türkan Erişmiş ve Ayfer Yiğit ile İtalya'da en yakın rakibine 26 puan fark atıp Avrupa Şampiyonu olma onuruna ulaştı. Atletlerimiz 98 yılını 30 altın, 39 gümüş, 45 bronz olmak üzere toplam 114 madalya, 1 Balkan ve 47 Türkiye rekoru ile kapadılar. Fenerbahçe Avrupa Şampiyon Kulüpler de aralarında Ottey'in de bulunduğu dünyanın ünlü atletlerini Türk Atletizm severlerin huzuruna çıkarttı.

KARATE

Alagaş efsaneleşti

Başarılarla dolu bir yıl geçiren karate de yine efsanevi sporcumuz Haldun Alagaş fırtınası esti. Alagaş, Brezilya'daki Dünya şampiyonası'nda yine şeref kürsüsünün en üst basamağındaki değişmez yerini alırken, Yıldız Aras, Meral Ölmez, Nurhan Fırat ve Leyla Gedik'ten kurulu Bayan Kumite Takımımız altın madalya kazanarak tarih yazdı. Hakan Yağlı Avrupa şampiyonu oldu. Kulüplerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa şampiyonluğunu finalde kaçırdı.

TEKVANDO

TEKVANDO yine madalya zenginiydi. Yılı 53 altın, 50 gümüş, 52 bronz olmak üzere toplam 155 madalya ile kapayan tekvandocularımız Hollanda'daki Avrupa Şampiyonası'nda erkeklerde takım şampiyonu olurken, Sedat Bekdemir ile Mert Tuncer şampiyonluk kürsüsüne çıktı. İstanbul'da ev sahipliğini yaptığımız Dünya Şampiyonası'nda gençlerimiz 2 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalyanın sahibi oldu.

Altın yıl yaşadık

Tatami de başarıdan başarıya koştuk. İbrahim Öztek ile başarılara alıştığımız judo da 98 yılını 46 altın, 41 gümüş, 66 bronz, toplam 153 madalya ile kaparken, judocularımızla gurur duyduk. Altın adamımız Selim Tataroğlu açık siklette yine Avrupa kürsüsündeki yerini alırken, kilosunda Iraklı Uznadze ile bronz madalyanın keyfini yaşadı.

KISA... KISA...

VÜCUT

ADALELERİMİZ güzelleştikçe madalya sayılarımız da artmaya başladı. Başarılı Başkan Eryetiş Kurtaral ve ekibi ile vücutta büyük başarılara imza atmaya başladık. Dünya şampiyonlar şampiyonu Hamdullah Aykutlu, Ertuğrul Gülcan, Tülay Özbek dünyanın zirvesinde yerlerini aldı.

VOLEYBOL

ERKEK Milli Takımımız, Dünya şampiyonası finallerini sadece Avustralya'dan iki set alıp 20'nci sırada bitirdi. Vakıfbank Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ikinci, Beşiktaş Kupa Galipleri Kupası'nda, Güneş Sigorta ise Konfederasyon Kupası'nda dördüncü oldular.

HIS

MİLYONLARA spor yaptıran HIS Federasyonu 98 yılı içinde 80 ilde Cumhuriyet Yürüyüşleri, Anneler, Babalar günü, Halk koşusu, Doğa yürüyüşü, Bisiklet etkinlikleri düzenledi. Kamil Kehale Federasyonu, en büyük başarıyı ise Bilek Güreşinde kazandı. Mısır'da Dünya şampiyonasında 5 altın, 3 gümüş, 2 bronz, Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda ise 6 altın, 2 gümüş, 1 bronz elde etti.

BİNİCİLİK

BİNİCİLERİMİZ yine Balkanları fethetti. Bulgaristan'da düzenlenen Gençler şampiyonasında Mehmet Kozlu, Zeynep Asu Böke ve Genç Takım Balkan şampiyonu olurken, büyüklerde Ülkan Delikan ile takımımız altın madalyanın sahibi oldu. Gemlik'deki Balkan Konkur Komple şampiyonası'nda ise takımımız ile Sinan Apa altın kazandı.

BİSİKLET

98 yılı Türk Bisikletinin altın dönemi oldu. Ömer Şahin Federasyonu ile bisikletçilerimiz yıllar sonra Balkan madalyası ile tanıştı. Balkan Yol Şampiyonasında Erdinç Doğan, ülkemize altın madalya kazandırdı.

ATICILIK

26 Türkiye rekorunun kırıldığı Atıcılık'ta 98 yılını sadece Balkan madalyaları ile altın'sız kapattık.

ENGELLİLER

ENGELLİ Futbolcularımız eleme gurubunda büyük performans gösterip, Avrupa Şampiyonası finallerine katılma hakkı elde ettiler.

BİLARDO

DÜNYA Üç Bant Şampiyonası'nda Semih Saygıner, ülkemize bilardonun bu dalında ilk şampiyonluğunu kazandırma şerefine ulaştı.

YILIN TAKIMLARI

Grekoromen Güreş Milli Tk.

Genç Bayan Kros Milli Tk.

Basketbol Milli Tk.

Bayan Karate Kumite Milli Tk.

Ank.Bahçelievler Cumhuriyet L.Hentbol Tk.

Galatasaray Futbol Tk.

İst.Büyükşehir Belediye Güreş ve Karate Tk.

Vücut Geliştirme Erkek Milli Tk.

Tekvando Erkek Milli Tk.

Okçuluk Bayan Milli Tk.

YILIN EN BAŞARILI FEDERASYON BAŞKANLARI

Ahmet AYIK (Güreş)

Turgay DEMİREL (Basketbol)

Kenan NUHUT (Halter)

İbrahim ÖZTEK (Judo)

Aybars KILIÇHAN (Karate)

Eryetiş KURTARAL

(Vücut Geliştirme)

Fikret ÇETİNKAYA (Atletizm)

Uğur ERDENER (Okçuluk)

Ahmet GÜLÜM (Voleybol)

Atilla ÖRSEL (Cimnastik)

EN BAŞARILI 10 ERKEK SPORCU

Haldun ALAGAŞ (Karate)

Halil MUTLU (Halter)

Şeref EROĞLU (Güreş)

Hamdullah AYKUTLU (Vücut)

Hakan ŞÜKÜR (Futbol)

Selim TATAROĞLU (Judo)

Mert TUNCER (Tekvando)

Mirsad TÜRKCAN (Basketbol)

Semih SAYGINER (Bilardo)

Ramazan PHALİANİ (Boks)

EN BAŞARILI 10 BAYAN SPORCU

Deniz GÜNAY (Okçu)

Şule ŞAHBAZ (Halter)

Yıldız ARAS (Karate)

Tülay ÖZBEK (Vücut)

Ayşenur TAŞBAKAN (Tekvando)

Natali NASARİDZE (Okçu)

Emine Nur GÖKDEMİR (Judo)

Müjde KURTARAL (Vücut)

Nurhan PEHLİVAN (Bilek Güreşi)

Yeliz ÖZEL (Hentbol)

Minderde tarihi başarılar

Madalya zengini güreşte, 179 madalya ile Cumhuriyet tarihimizin rekor sayısına ulaştık. Yılın Federasyon Başkanı Ahmet Ayık ile yine tarihi başarılara imza atan Türk güreşi dünya minderlerinde destan üstüne destan yazdı. 72 altın, 57 gümüş, 50 bronz madalya kazandığımız yıl içinde Greko'da ilk kez Dünya Milletler Kupasını müzemize taşıdık. Avrupa Serbest minderinde Yüksel Şanlı ve Aydın Polatçı ile kazandığımız iki altın madalya ile yüzlerimiz güldü. Tahran'daki Dünya şampiyonasında Harun Doğan'ın altını çalındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasını ikinci kez ülkemize getirme onuruna ulaştı. Ahmet Ayık büyük oy farkı ile FILA yönetim kuruluna seçilme başarısı gösterdi.

Cimbom'la umutlandık

A Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası elemelerinde İrlanda ve 47 yıllık Almanya galibiyetleri ile içimizi ısıttı ama Finlandiya yenilgisi yürek yaktı. Milli takımımız yıl içinde oynadığı 6 maçta 2 galibiyet, 4 yenilgi alıp, 6 gol attı, 12 golü filesinde gördü. Ümitlerimiz umut dolu bir yıl geçirdi. Milli takımlarımız yıl içinde toplam 35 galibiyet, 13 beraberlik, 28 yenilgi alıp, 115 gol attı, 103 gol yedi. Atatürk Kupasını F.Bahçe, Cumhurbaşkanlığı Kupasını ise Beşiktaş kazandı. Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finalin kapısından son anda dönerken heyecan yarattı. Apo krizi yaşandı.False