Red Bull Air Race World Series sıralama turları Haliç'te yapıldı

Güncelleme Tarihi:

Red Bull Air Race World Series sıralama turları Haliçte yapıldı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 28, 2006 20:14

Yarın İstanbul'da gerçekleştirilecek "Red Bull Air Race World Series"in 4. ayak yarışının sıralama turları Haliç'te yapıldı. Sıralama turlarında 2.59.14'lük derecesiyle ABD'li pilot Mike Mangold birinci oldu.

Haliç üzerinde özel olarak kurulan 1.4 kilometrelik parkurda yarın gerçekleştirilecek ve 10 pilotun mücadele edeceği yarış organizasyonu, bugün start alırken, pilotlar sıralama turlarında kapıştı.

ABD'li pilot Mike Mangold, 2.59.14'lük derecesiyle sıralama turlarının en hızlısı olurken, Mangold'u 3.01.50 ile İngiliz pilot Paul Bonhomme ve 3.01.56 ile Macar Peter Besenyei izledi.

Sıralama turları sırasında tehlikeli uçuş yaptığı gerekçesiyle hakem kurulu tarafından diskalifiye edilen Alman pilot Klaus Schrodt, yarın yarışma hakkını yitirirken, sıralama turlarına katılmayan İspanyol pilot Alejandro Maclean ise sıralamada son sırada yer aldı.

Uçuşları, Haliç çevresine toplanan çok sayıda vatandaş da ilgiyle izledi.

Pilotlar, turlarında, parkur içine yerleştirilen 19 metrelik hava kapılarından yatay ve dikey geçişler ile ekstra akrobatik hareketler yaparken, uçuşlarını en kısa sürede en az hatayı yaparak tamamlamaya çalıştılar.

Başlama çizgisinin geçilmesiyle başlayan ve bitiş çizgisinin geçilmesinin ardından sona eren turda, yanlış kapı geçişleri ve yanlış dönüş manevraları yapılması durumunda pilotlar ceza puanları aldı. Ceza puanları, her turun ardından yapılan süreye eklenerek derecenin belirlenmesinde etkili oldu.

SIRALAMA SONUÇLARI

"Red Bull Air Race World Series" İstanbul ayağının sıralama turları sonunda dereceler şöyle oluştu:

1-Mike Mangold ABD 2.59.14
2-Paul Bonhomme İngiltere 3.01.50
3-Peter Besenyei Macaristan 3.01.56
4-Kirby Chambliss ABD 3.04.94
5-Nigal Lamb İngiltere 3.14.59
6-Nicolas Ivanoff Fransa 3.18.94
7-Steve Jones İngiltere 3.22.79
8-Frank Versteeg Hollanda 3.45.20
9-Alejandro Maclean İspanya Start almadı

Yarın gerçekleştirilecek yarışta pilotlar, bugünkü sıralama turlarındaki derecelerine göre son sıradan itibaren mücadeleye başlayacaklar.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!