Vajinal muayene orucu bozar mı? Diyanet yanıtladı!

Güncelleme Tarihi:

Vajinal muayene orucu bozar mı Diyanet yanıtladı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2022 14:14

Sağlık sorunları yaşayan ya da rutin kontrollerini aksatmak istemeyen kadınlar, Ramazan ayında sağlık muayenelerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini araştırıyorlar. Manevi iradenin önemli olduğu bu ayda vatandaşlar her konuda en ince ayrıntısına kadar emin olmak istiyorlar. Peki, vajinal muayene orucu bozar mı? Ourçluyken jinekolokik muayene yaptırılır mı? İşte konuyla ilgili Diyanet yanıtı...

Haberin Devamı

Çeşitli nedenlerle vajinal muayene ya da operasyon yaptırmak durumunda olanlar, bunun orucu bozan durumlar arasında yer alıp almadığını merak ediyorlar. Din İşeri Yüksek Kurulu'na yöneltilen vajinal muayene orucu bozar mı sorusunun yanıtı haberimizde...

Vajinal muayene orucu bozar mı?

Jinekolojik muayene sebebiyle oruç bozulmadığı gibi smear işlemi, rahim ultrasonu ve ağızdan ilaç almayı gerektirmeyen biyopsi yaptırmak da oruca zarar vermez.

Âdet geciktirici hap kullanırken gelen lekelerin hükmü nedir?

Âdet görme çağındaki kadınlardan gelen akıntılar kan renginde olmayıp bulanık olsa bile, tercih edilen görüşe göre, ister âdet günlerinin başında ister sonunda olsun, âdet (hayız) kanından sayılır. Kadınların âdet günleri Hanefî mezhebine göre en az üç, en çok on gündür. İki âdet arasındaki temizlik süresi ise en az on beş gündür (Merğinani, el-Hidaye, I, 215; Mevsıli, el-İhtiyar, I, 99).

Haberin Devamı

Doktorların verdikleri bilgilere göre âdet geciktirici ilaçlar her zaman etkili olmayabilir. Dolayısıyla ilaç kullanılmasına rağmen âdet görmek mümkün olabilmektedir. Buna göre bir kadın, âdet geciktirici ilaç kullandığı hâlde, bu ilaç tesirsiz kalmış ve bir önceki âdetinin bitiminden itibaren on beş gün geçtikten sonra âdet kanı renginde bir akıntı gelmiş ve bu akıntı en az üç gün devam etmişse âdetli sayılır. Bu durumda namaz kılınamaz, oruç tutulamaz ve umre veya ziyaret tavafı yapılamaz. Ancak söz konusu akıntı on günden fazla devam etmişse mutat olan âdetinden sonrası istihâze sayılacağından kılmadığı namazlarını ve tutamadığı oruçlarını kaza eder, şayet tavaf yapmışsa bu tavafı geçerli olur.

Uzmanların ifadesine göre, progesteron hormonu içeren bu tarz ilaçların yan etkisi olarak bazen âdet akıntısı niteliğinde olmayan lekeler görülebilmektedir. Bu durumda söz konusu lekelenmeler fıkhen özür hükmünde (istihâze) kabul edilip buna göre hareket edilir. Özür kanı gören bir kadın ise namazını kılar, orucunu tutar. Bununla birlikte en uygunu kanamanın ve lekelerin türünün belirlenmesinde konunun uzmanı olan bir doktora başvurmaktır.

Haberin Devamı

Şu kadar var ki, kadınların adet görmesi sağlıklı olduklarını gösteren doğal bir durumdur. Dolayısıyla herhangi bir zaruret olmadıkça ibadet gerekçesiyle de olsa bu doğallığa müdahale edilmemelidir.

BAKMADAN GEÇME!