GeriRamazan Özel Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Nedir, kaç rekat ve farz mıdır? Gece namazının faziletleri (Diyanet)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Nedir, kaç rekat ve farz mıdır? Gece namazının faziletleri (Diyanet)

Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Nedir, kaç rekat ve farz mıdır? Gece namazının faziletleri (Diyanet)

Gece namazı olarak bilinen Teheccüd namazı faziletleri açısından oldukça tavsiye edilen bir namazdır. Rekat sınırlaması olmaksızın iki - dört ve sekiz rekat olarak kılınabilir. Teheccüd namazı nedir, kaç rekat kılınır ve farz mıdır? gibi soruların yanı sıra bu namazın kılınışı hakkında bilgileri de bir araya getirdik. Öğrenmek isteyenler için nasıl ve ne zaman kılınır cevaplarıyla sayfamızda yer alıyor..

Teheccüd namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazında hangi dualar okunur? soruların cevaplarını namaz için hazırladığımız içeriğimizde bulabilirsiniz. Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile namazdır. İşte Diyanet anlatımına göre teheccüd namazı kılınışı...

Teheccüd namazı nasıl kılınır?

Akşam namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce “Sübhaneke duası” okunur, sonra “Eûzü besmele” çekilir ve Fatiha suresi okunur.

Teheccüd namazı (gece namazı) nedir?

Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile bir namazdır.

Teheccüd namazının faziletleri nelerdir?

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18)

Başka bir hadiste de, “Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır” (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyrulmuş olması, gece kılınan nafile namazların gündüz kılınanlardan faziletli olduğuna işaret etmektedir.

Teheccüd namazı farz mıdır?

Yukarıda yer alan sözlü teşvikleri yanında fiilen de Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu namazı devamlı kılmaya çalışması, teheccüd namazının bizim için sünnet olduğunu göstermektedir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 467-468). Teheccüd namazı farz değildir.

Teheccüd namazı ne zaman kılınır?

Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

Teheccüd namazı niyeti nasıl edilir?

Teheccüd namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir.

Teheccüd namazı kaç rekat kılınır?

Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, dileyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da selam verilebilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 468-469).

İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez.

False