GeriRamazan Özel Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

İğne vurulmak orucu bozar mı sorusu, Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde sorgulanan konulardan biri. Diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığı olan vatandaşlar, insülin iğnesi orucu bozar mı sorusunun cevabını merak ediyor. Peki şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı, konuyla ilgili detayları paylaştı.

Rahatsızlıkları nedeniyle iğne vurulmak zorunda olanlar, iğne vurulmak orucu bozar mı sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet'in yayımladığı bilgilere göre insülin iğnesi vurulmak orucu bozar mı? İşte konuyla ilgili detaylar...

İnsülin iğnesi orucu bozar mı?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır.

Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar). Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.

Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir.

İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

False