GeriRamazan Özel Kolonya orucu bozar mı? Oruçluyken kolonya sürmek hakkında açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolonya orucu bozar mı? Oruçluyken kolonya sürmek hakkında açıklama

Kolonya orucu bozar mı? Oruçluyken kolonya sürmek hakkında açıklama

Ramazan ayı için hazırlıklar başladı. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar tarafından da orucu bozan ve bozmayan durumlar sorgulanıyor. "Kolonya orucu bozar mı?" sorusu da bunlardan biri. Peki orucu bozan durumlar neler, kolonya orucu bozar mı? İşte konuyla ilgili detaylar

Kolonya gün içinde sık sık tercih edilebiliyor. Oruç tutacak olanlar da kolonyanın oruca etkilerini merak ediyor. Peki kolonya orucu bozar mı?

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre ise kolonya, deodorant veya parfüm, yeme ve içme sınıfına dahil olmadığı için orucu bozmazlar.

Orucu bozan durumlar neler?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır.

Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

False