GeriRamazan Özel El-Melik Ne Demek? El Melik Esması Türkçe Anlamı Ve Zikrinin Fazileti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El-Melik Ne Demek? El Melik Esması Türkçe Anlamı Ve Zikrinin Fazileti

El-Melik Ne Demek? El Melik Esması Türkçe Anlamı Ve Zikrinin Fazileti

El-Melik sözcüğü, Allah’ın (c.c) doksan dokuz isminden bir tanesidir. Esma-ül Hüsna olarak da bilinen Allah'ın (c.c.) adları çok faziletli ve okunması çok faydalıdır. Bunun için anlamı çok merak edilen bir isimdir. Söylenmesinin ve zikir edilmesinin çok önemli olarak bilindiği El Melik, araştırılan isimlerin başında gelmektedir. Pek Allah (c.c) isimlerinden olan El-Melik hangi anlama geliyor? Sürekli söylenmesinin ne gibi faydaları var? Biler için hangi faziletleri içeriyor? İşte, tüm detaylar.

El-Melik; evrenin, görünen ve görünmeyen her şeyin sahibi olan Allah (c.c) demektir. Arapça mülk ve malik sözcüğünden türeyen El-Melik; Allah'ın (c.c) akıl taşıyan tüm canlılara gerekli emir ve yasakları ile hüküm verme, onlara sahip olma, her şeyin hükmedicisi ve mutlak sahibi olma anlamına gelmektedir. 

 El-Melik Ne Demek ve Nedir? 

 Esma-ül Hüsna’dan bir isim olan El-Melik, Allah'ın (c.c) yarattığı ve yaratacağı tüm canlı ve cansız varlıklara emir vererek, yasaklar koyarak hükümlerini iletmesi, onların yöneticisi ve sahibi olması anlamlarına gelmektedir. Bu bakımdan Allah'ın (c.c) sıfatları arasında olan El-Melik isminin okunması ve zikir olarak sürekli tekrar edilmesi çok faziletli ve çok faydalıdır. 

 El-Melik Esması Türkçe Anlamı 

 El-Melik maddi ve manevi olarak karşılan tüm zorluklara karşı okunabilecek bir Esma'dır. Her yönden güçlü olmak için okunan bu zikir her şeyin mutlak sahibi Allah (c.c) olduğunu dil ile tasdik etmektir. 

 El-Melik Zikrinin Fazileti ve Faydaları 

 Allah'ın (c.c) izni ile bu Esma'yı zikir ederek her yönden güçlü olunur. Şeref kazanmak, söz geçirmek sıfatlarına da sahip olmak için bu Esma zikredilir. Canlılara sunulan tüm nimetlerin sahibi Allah (c.c) sayesinde, gösterilecek çaba ile mücadele için gerekli kudret istenir. 

 Tüm hastalık ve sıkıntılarla mücadele etmek için de bu zikir bir ilaç olarak sunulmaktadır. Allah (c.c) tüm Esmaları gibi El-Melik kelimesi de dertlerine deva, hastalıklarına şifa arayan herkes için tavsiye edilen zikirlerin başında gelmektedir.

False