KAYSERİ HABERLERİ

Prof. Dr. Kurtoğlu: Batı tipi beslenme, kızlarda erken ergenliğe neden oluyor

DHA
15.12.2016 - 13:40 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA)- ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin ve Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, ''Batı tipi beslenme kız çocuklarında erken ergenliğe neden oluyor'' dedi.
Kayseri Tabip Odası tarafından Geriatri Merkezi'nde düzenlenen ''Çocuklarda boy kısalığı, obezite ve erken ergenlik' konulu seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, ''Büyüme yetersizliği olan çocuklarda beslenme sorunları, geniz eti, parazitler, kansızlık yanında büyüme hormonu eksikliği de olabileceği, şüphe duyulan çocukların çocuk endokrin birimlerine yönlendirilmesi gerekir” diye konuştu.
Çocuklarda giderek artan şişmanlık konusuna da dikkat çeken Prof.Dr. Kurtoğlu, gebelikte diyabet hastalığının iri bebek doğumuna yol açtığı ve ileride şişman çocuk olabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, ''Bebeklere ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmesi gerekir. Beslenme hataları, abur-cubur beslenme, ailenin beslenme tarzı, uykusuzluk, kahvaltı yapmama, televizyon- bilgisayarla 2 saatten fazla meşgul olma ve hareketsizlik çocukları bekleyen büyük tehlikelerdendir. Ayrıca aşırı şişman çocuklarda tip 2 diyabet riski de unutulmamalı” ifadelerini kullandı.
Kız çocuklarında erken ergenlik kousuna da değinen Prof. Dr. Kurtoğlu, ''Özellikle kızlarda doğal beslenme yerine batı tipi beslenme, erken ergenliğe yol açıyor. Türkiye’de bu sayı günden güne artıyor. Anne ve babalar çok dikkatli olmalı. Şişmanlık ve hareketsizlik, çok ciddi sorunlara yol açıyor. Kız çocuklarında 6-8 yaş civarında erken ergenlik bulguları gözlenmesi durumunda çocuk endokrin birimlerine başvurulması gerekir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Prof. Dr. Kurtoğlu: Batı tipi beslenme, kızlarda erken ergenliğe neden oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2016 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Kurtoğlu: Batı tipi beslenme, kızlarda erken ergenliğe neden oluyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı